جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/08/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5407

 تريبون 

 ايرباس و بويينگ امتيازساخت قطعه به ايران دادند

وزير راه و شهرسازي از واگذاري امتياز ساخت قطعات هواپيما به ايران از سوي بويينگ و ايرباس خبرداد و گفت: در متن پيش‌نويس قرارداد به اين موارد اشاره شده است.عباس آخوندي در گفت‌وگو با مهر، درباره امتيازات واگذار شده به ايران در پيش نويس قرارداد خريد هواپيما از ايرباس و بوئينگ، گفت: امتياز ساخت و نگهداري قطعات هواپيما از سوي اين دو شرکت به ايران داده شده است و اين موضوع در متن پيش نويس قراداد با اين دو کمپاني مورد اشاره قرار گرفته است.

وي اظهار کرد: بنابراين ايران با خريد اين هواپيماها مي‌تواند در حوزه تعمير، نگهداري هواپيماهاي خريداري شده و بخصوص ساخت قطعات آنها فعال شده و در زمينه تامين بازارهاي منطقه نيز برنامه‌ريزي‌هايي انجام دهد.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات شهرسازي :

مخازن سوختي شهران بر روي گسل قرار دارد

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات شهرسازي از قرارگيري ساختمان‌هاي مهم تهران بر روي گسل‌هاي زلزله هشدار داد و گفت: مخازن سوختي شهران بر روي گسل شمال تهران ساخته شده است.

علي بيت‌الهي در گفت‌وگو با ايلنا، با بيان اين که نقشه پهنه‌هاي گسلي در شوراي عالي معماري و شهرسازي به تصويب رسيد و به شهرداري ابلاغ شد، اظهار داشت: قرار بر اين است از حريم گسل‌ها با توجه به نقشه ارائه شده ساختمان‌هاي مهم و حساس مانند بيمارستان‌ها و ساختمان‌هايي که نقش کليدي پس از وقوع بحران دارند، ساخته نشوند.

وي افزود: حدود 10 الي 12 مصوبه در مورد نحوه اقدامات مرتبط با پهنه هاي گسلي از سوي شوراي عالي معماري و شهرسازي تصويب شده است.

بيت‌الهي با تاکيد بر اين که مخازن سوختي نبايد در مجاورت گسل‌ها جانمايي شوند، گفت: در حال حاضر تعدادي از ساختمان‌هاي حساس تهران بر روي گسل‌هاي اصلي ساخته شده اند از جمله مخازن سوختي شهران که بايد اقدامات فوري براي مقاوم سازي اين تجهيزات سوختي در برابر زلزله انجام شود.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات شهرسازي با بيان اين که براي مقاوم‌سازي مخازن سوختي راهکارهايي با استانداردهاي جهاني وجود دارد، ادامه داد: تمهيدات مهندسي وجود دارد که با استفاده از آن ساختمان‌ها در اثر جا به جايي و زلزله از هم گسيخته نمي شوند و ساختمان‌ها در برابر زلزله عملکرد آکاردئوني پيدا مي‌کنند.

اين مقام مسئول با اشاره به جانمايي چند بيمارستان بر روي گسل‌هاي تهران گفت: همچنين چند بيمارستان بر روي گسل ساخته شده‌اند که به دليل تاثيرات رواني و التهاباتي که ايجاد مي شود از اعلام نام اين مراکز درماني و بيمارستان‌ها معذور هستم.

بيت الهي تاکيد کرد: به وزارت بهداشت اعلام کرده ايم که مقاوم سازي اين بيمارستان‌ها را در اولويت اقدامات خود قرار دهند.

وي با بيان اين که مسئوليت مقاوم سازي ساختمان‌هاي دولتي مانند وزارتخانه‌ها در برابر زلزله با وزارت راه و شهرسازي و مقاوم‌سازي مراکز انرژي بر عهده وزارت نفت است، گفت: همچنين مسئول مقاوم سازي خانه‌هاي مسکوني در حريم گسل‌ها بر عهده دو نهاد سازمان نوسازي شهري در شهرداري تهران و شرکت عمران و بهسازي شهري ايران در وزارت راه و شهرسازي است.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات شهرسازي با بيان اين که از بيش از يک ميليون پلاک رسمي در شهر تهران، حدود 200 هزار پلاک در بافت فرسوده واقع شده‌اند، گفت: از نظر جمعيتي 17 درصد جمعيت شهر تهران در همين بافت فرسوده متمرکز شده است.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: در داخل بافت فرسوده ممکن است که ساختمان‌هاي نوساز هم وجود داشته باشد اما به دليل وجود معابر تنگ و کم عرض جزو بافت هاي فرسوده تلقي مي شود.

وي با اشاره به ميزان تاب آوري بافت هاي فرسوده در برابر زلزله گفت: اغلب ساختمان‌هاي بافت فرسوده ساختمان هاي بنايي هستند که در مقابل زلزله 5.5 ريشتر به بالا آسيب رسان هستند و سکنه اين ساختمان‌ها در معرض جراحت جاني قرار مي گيرند.

بيت الهي ادامه داد: اين بافت‌ها در زلزله هاي 5.5 ريشتر ريزش خواهند داشت و تراکم جمعيتي در اين محدوده بالا است و به دليل معابر کم عرض امداد رساني هم بسيار سخت است.

واردات پرتقال و نارنگي مشروط شد

وزير جهاد طي نامه‌اي به وزير صنعت اعلام کرد: به کساني که سه کيلو پرتقال يا نارنگي صادر کنند، از 15 ارديبهشت تا 15 شهريور ماه سال آينده اجازه واردات يک کيلوپرتقال يا نارنگي داده مي‌شود.

يک منبع آگاه در گفتگو با مهر از ارسال اين نامه خبر داد و با بيان اينکه امسال وضعيت توليد مرکبات بسيار مطلوب است و کشور مازاد توليد مرکبات دارد، اظهار داشت: به تازگي وزير جهاد کشاورزي طي نامه‌اي به وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که به صادرکنندگاني که بتوانند در حال حاضر سه کيلوگرم پرتقال يا نارنگي را از کشور صادر کنند، سال آينده از 15 ارديبهشت تا 15 شهريور ماه اجازه واردات يک کيلوگرم پرتقال داده خواهد شد.

به گفته اين مقام آگاه، اين اقدام در راستاي سياست بازار در مقابل بازار انجام خواهد شد که پيش از اين نيز واردات ميوه موز به صادرات سيب درختي از کشور مشروط شده بود.

پيش از اين واردات ميوه جز موز، انبه، نارگيل و آناناس به کشور ممنوع بود اما همواره شاهد قاچاق گسترده انواع ميوه‌هاي خارجي به بازار بوديم که اين مسئله باعث شده بود برخي کارشناسان پيشنهاد کنند دولت براي جلوگيري از ورود آفات قرنطينه‌اي به کشور، واردات ميوه را آزاد کند.

روند صعودي نرخ سکه در شروع هفته

سکه تمام طرح جديد با روند افزايشي نسبت به اواخر هفته گذشته، حدود يک ميليون و 110 هزار تومان عرضه مي‌شود. همچنين دلار آمريکا 3620 تومان قيمت دارد.

به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار نيز بيش از 111 هزار تومان فروخته مي‌شود. نيم سکه و ربع سکه نيز به ترتيب 560 و 297 هزار تومان در بازار آزاد عرضه مي‌شود.

اونس جهاني طلا نيز براي معاملات در بازارهاي جهاني نزديک به 1276 دلار داد و ستد مي‌شود.

در بازار ارز نيز يورو 3986 تومان، پوند 4436 تومان و لير ترکيه 1186 تومان قيمت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته