جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5433

 آيا مي دانيد؟ 

 با قدم زدن در خانه، برق توليد کنيد

محققان با استفاده از نانوسلولز در کف‌پوش منزل، سامانه‌اي ارائه کردند که مي‌تواند حرکات قدم زدن را به انرژي الکتريکي تبديل کند. اين روش بسيار ارزان و به سادگي قابل استفاده است.

به گزارش گروه علم و فناوري آنا به نقل از ستاد ويژه توسعه نانو، کف ساختمان را مي‌توان با مواد تجديدپذير مختلف کف‌پوشي کرد که اين کار براي زيست‌سازگار کردن منزل مناسب است. اما پژوهشگران نشان دادند که امکان سبزتر کردن کف خانه نيز وجود دارد که اين کار به مدد وجود ماده‌اي ارزان قيمت و روشي ساده قابل انجام است. محققان دانشگاه ويسکونسين ماديسون موفق به ارائه فناوري شدند که در آن با کف‌پوش کردن منزل با نانوسلولز مي‌توان برق توليد کرد.

زودونگ وانگ و همکارانش نتايج اين يافته علمي خود را در نشريه Nano Energy منتشر کردند. در اين روش محققان پالپ چوب را که معمولا در کف‌پوش ساختمان استفاده مي‌شود به نانوسلولز تبديل کردند. اين نانوسلولزها در صورتي که اصلاح شيميايي شوند قادرند با تماس فيزيکي بار الکتريکي توليد کنند.

زماني که اين نانوالياف در کف ساختمان استفاده مي‌شود قادر به توليد برق است. قدم زدن در خانه، فشار روي آن ايجاد مي‌کند که اين فشار به الکتريسيته تبديل مي‌شود. از آن جايي که اين پالپ‌ها ارزان و فراوان هستند، يک منبع تجديدپذير مناسب براي تامين انرژي خواهند بود. البته پيش از اين روش‌هايي ديگري نيز براي تبديل فشار حاصل از قدم زدن به الکتريسيته ارائه شده‌است اما قيمت آنها بالاست و براي توليد انبوه مناسب نيستند.

سال‌هاي زيادي است که محققان روي فناوري نانوژنراتورهاي تريبوالکتريکي کار مي‌کنند. تريبوالکتريک به فرآيند توليد الکتريسيته ساکن روي لباس گفته مي‌شود. نانوسلولز‌هاي اصلاح شده هزينه پاييني دارند و به سادگي قابل استفاده هستند.

يکي از مزيت‌هاي اين روش آن است که براي توليد انرژي نياز به اقليم يا آب و هواي خاصي ندارد و به سادگي مي‌تواند جايگزين سوخت‌هاي فسيلي شود.

وانگ مي‌گويد: «توليد انرژي از طريق کف پوش روش بسيار مناسبي براي تامين نياز انرژي در منزل است. در اين روش از روي فعاليت‌هاي انسان، برق توليد مي‌شود. کف خانه يکي از بخش‌هاي پرمصرف منزل است».

فضاهاي پر رفت و آمد نظير استاديوم‌هاي ورزشي گزينه مناسبي براي توليد حجم بالايي برق است. در اين فناوري از دو ماده مختلف استفاده شده است که يکي نانوالياف سلولزي است و ديگري ماده‌اي با ضخامت يک ميلي‌متر يا کمتر است. مي‌توان کف منزل را با چند لايه کف‌پوش کرد.

مناطق پرانرژي محل تولد ستارگان

ستارگان بيشتر اوقات در مناطق پرانرژي شکل مي‌گيرند که در آنها، گاز و غبار در هرج و مرجي نامنظم در اطراف گردش
مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، از مه اين مهدکودک‌هاي ستاره‌اي مي‌توان به سحابي‌ها اشاره کرد که ابرهاي عظيم غبار، گاز و پلاسما در فضاهاي ميان‌ستاره‌اي هستند.

از جمله اين سحابي‌ها، سحابي روح يا Westerhout 5 W5)) است که در فاصله 6500 سال نوري از زمين در صورت فلکي ذات‌الکرسي قرار دارد.

تصوير جديد ناسا از اين سحابي به نمايش ستارگان غول‌پيکر درخشان در نزديکي مرکز آن پرداخته که در حال انفجار و انتشار نور يونيزه شده و بادهاي پرانرژي هستند.

اين نورها و گازها که به سمت بيرون در حال حرکت هستند، گاز و غبار اطراف سحابي روح را به سمت بيرون کنار مي‌زنند اما ستون‌هايي از گاز را در پشت توده‌هاي محافظ به جا مي‌گذارند. در داخل اين توده‌ها، ستارگان در حال شکل‌گيري هستند.

اين تصوير به نمايش خلوتگاه دروني سحابي روح پرداخته که محيطي در حدود 1000 سال نوري از ستون‌هاي تشکيل‌دهنده ستاره را در بر مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته