جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5436

 رئيس جمهور در مراسم 16 آذر:
 لحن ها را آرام و اخلاقي تر کنيم 

 
رئيس جمهور با اشاره به موفقيت دولت در مساله هسته اي تاکيد کرد: موفقيت ها براي دولت نيست، بلکه براي ملت ايران و رهبر ايران است و ما هيچ قدمي در مساله برجام برنداشتيم مگر آنکه با مقام معظم رهبري مشورت کرديم.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني،‌ در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سالن فردوسي دانشکده ادبيات دانشگاه تهران، اظهار کرد: ما در مساله برجام با مقام معظم رهبري مشورت کرديم، جلسه گذاشتيم و نامه هاي مکتوب ايشان خطاب به من هست و نامه اي نيست که نوشته باشند و من روي آن دستور نداده باشم و عين آنها اجرا نشده باشد. البته در مواردي به حد صد مورد نظر نرسيديم.

وي ادامه داد: روزي مقام معظم رهبري درباره مورد دستوري دادند که من گفتم مشکل است،‌ اما ايشان گفتند به خدا توکل کنيد. تيم مذاکره کننده را که در خارج بودند خواستم و دستور را به آنها منتقل کردم. که آنها گفتند احتمالا با اين دستور مذاکرات تمام خواهد شد. اما وقتي بلند شديم گفتم مطمئن باشيد و توکلتان به خدا باشد. به حول و قوه الهي آن نکات که مقام معظم رهبري فرمودند اجرايي و عملي کرديم و با اميد به آينده و اجماع در کنار هم باعث اين موفقيت شديم.

روحاني با بيان اينکه روزهاي بسيار سختي در اين سه سال پشت سرگذاشته شده است، يادآور شد: به حول و قوه الهي،پستيباني مردم و رهبر معظم انقلاب مشکلات باقي مانده را هم پشت سر خواهيم گذاشت. به اعتراف همه کشورها هيچ کشوري نبوده که در عرض دو تا سه سال برابر قدرت هاي جهاني از حقوق ملتش به خوبي دفاع کند و اين مساله براي يک جناح و حزب نيست.

وي تصريح کرد: آمريکا و صهيونيست ها مي‌خواستند ايران هراسي را در دنيا به راه بيندازند و بگويند ايران خطر است. هدف ما اين بود که به دنيا بگوييم که آنها دروغ مي گويند و اگر خطر است از طرف خود اينهاست. آيا وقتي شوروي تجزيه شد فرصتي نبود که ما آن کشورهاي کوچک ايجاد شده را در دست بگيريم يا روزي که عراق به هم ريخت فرصت نبود که با توجه به دشمني هايش به اين کشور حمله کنيم؟ اما کشور ما متجاوز نيست.

رئيس دولت يازدهم اضافه کرد: البته ما از حق خودمان دفاع مي کنيم. اگر روزي خطري باشد همه ما بسيجي هستيم و بسيج يک گروه خاص نيست. بر مبناي اصل 151 قانون اساسي که مي گويد دولت موظف است به همه افراد ملت ايران آموزش بدهد و آن ها را براي دفاع از کشور آماده کند. اگر روزي خطري کشور را تهديد کند ما جناح و حزب نمي شناسيم و با هم از کشور دفاع
مي کنيم.

وي همچنين تصريح کرد: اگر دنيا بداند اين رئيس جمهور نماينده کل ملت است او با قدرت مي تواند با طرف مقابل صحبت کند. اما اگر خودش و عده اندکي باشند معلوم است که ناتوان خواهد بود. ما در اين مساله ملي که جناحي نيست،‌کاري کرديم و فعاليت هسته اي ما را که مي گفتند خلاف قانون است به جايي رسانديم که به راحتي در حال وارد کردن کيک زرد از خارج هستيم. در حالي که بعد از انقلاب نتوانسته بوديم يک گرم کيک زرد وارد کنيم و در داخل هم معادني داريم که در حدي مي توانيم توليد کنيم.رئيس دولت تدبير و اميد خاطر نشان کرد: به ما مي گفتند آب سنگين خلاف است، اما امروز آب سنگين را به دنيا مي فروشيم که محموله اول را به آمريکا و محموله دوم را به روسيه فروختيم. راکتور اراک هم موديفاي خواهد شد و اراک در چارچوب راکتور آينده اش در حال اجرايي شدن است. ما چيزي را از دست نداده ايم. حتي ميخواستند تحقيق و توسعه را ممنوع کنند اما الان سانتريفيوژهاي IR8 در حال کار کردن است.

وي با اشاره به صحبت هاي دانشجويان بيان کرد: يکي از عزيزان مي گفت تحريم ها ترک هم برنداشته اما فرض کنيد ترک برداشته است و ما مي توانيم نفتمان را بفروشيم. در مقطعي که وزير نفت ما کار بزرگي در اوپک کرد،‌دوستي حرفي گفت که قشنگ نبود. در مقطعي ما مي توانستيم 970 تا يک ميليون بشکه نفت بفروشيم،‌اما الان 2 ميليون و 300 هزار بشکه شده است. آيا اين خوب است يا بد؟ کشور مي تواند نفت را به هر مقداري که مي خواهد توليد و صادر کند. تمام کشورهاي دوست ما از برجام خوشحال اند چون مي توانند با ما به راحتي تبادل داشته باشند.

روحاني در ادامه يادآور شد: در تحريم ها به جز بانکي بقيه تحريم ها به طور کامل و صد در صد برداشته شده است.

در بانک ها با بانک هاي کوچک و متوسط در دنيا کارمي کنيم و تعدادي از بانک ها هستند که هنوز مي ترسند، اما در دوران تحريم بايد با صرافي ها کار مي کرديم که خطراتي داشت و هزينه اش بالا بود.

وي با اشاره به اينکه طرف مقابل 6 کشور هستند اظهار کرد: بعضي از آنها با ما دوست و بعضي رابطه خوبي دارند.

آمريکا هم دشمن ماست و تا جايي که بتواند مي خواهد به ما فشار بياورد. ممکن است تخلف کنند ومي کنند. مورد اخير داماتو (ISA) است که دو حالت دارد،‌اگر اجرايي شود نقض فاحش و سريع برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هيچ اختلافي نيست.

رئيس جمهور اضافه کرد: اما اگر رئيس جمهور آمريکا امضا کند و بعد آن را تعليق کند، (خودشان مي گويند ويو) حتي اين مقدار را ما تخلف از برجام مي دانيم و در برابر همين مقدار هم عکس العمل نشان مي دهيم.

جلسه هيات نظارت بر برجام خواهيم داشت و عکس العمل را مشخص مي کنيم. به دوستان خوب و انقلابي عرض مي کنم که نگران و دلواپس نباشند. حتما از حقوق ملت دفاع خواهيم کرد و براي آرمان هاي آينده خود با همه توان ايستادگي مي کنيم.

وي تاکيد کرد:براي حل مشکلات دانشگاه بايد نقاد باشد و با بيان احسن، حتي از بقيه قوا هم به نظر مي تواند انتقاد کند. نقد حق شماست و دانشجو بايد نقاد باشد.

وي اضافه کرد: از طرفي به ما راه حل بدهيد و به ما کمک کنيد چرا که بار علم و فناوري روي دوش شما است. در علم و فناوري وضعمان خوب است. درآمد شرکت هاي دانش بنيان 15 هزار ميليارد تومان بوده و تا پايان امسال 20 هزار ميليارد تومان خواهد شد.

صادرات دانش بنيان در سال 91 يک ميليون دلار بوده که الان 52 ميليارد تومان است. البته تنها با مقاله کار درست نمي شود و در قدم هاي بعدي بايد تجاري سازي صورت گيرد.

روحاني همچنين بيان کرد: خواهشم اين است که وحدت و اتحاد ما حفظ شود.

لحن ها را آرام تر و اخلاقي تر کنيم. ما بدون نقد پيش نمي رويم. يک آرمان بزرگ براي همه ايران توسعه يافته است که همه بايد در اين راه تلاش کنيم.

نکاتي هم که توسط دانشجويان گفته شد را به دانشجويان و کساني که در دستگاه هستند مي گويم تا آنها را دنبال کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته