جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5444

 کاهش صادرات ماهانه نفت ايران در دسامبر 

 
رويترز به نقل از يک منبع آگاه از برنامه نفت‌کش‌هاي ايران گزارش داد که صادرات نفت خام ايران در دسامبر هشت درصد نسبت به نوامبر کاهش خواهد يافت و به کمترين ميزان در پنج ماهه گذشته مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، ايران از توافق ماه گذشته اوپک براي کاهش توليد روزانه به ميزان 1.2 ميليون بشکه که از ژانويه اجرا مي‌شود، معاف شد و انتظار مي‌رفت توليدش را اندکي را افزايش دهد.

اما به گفته يک منبع آگاه از وضعيت صادرات اين کشور، صادرات نفت خام ايران در دسامبر بدون در نظر گرفتن ميعانات، به 1.88 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 2.04 ميليون بشکه در نوامبر، کاهش خواهد يافت. وي مدعي شد که اين کاهش ممکن است نشانه وجود مشکلاتي در حفظ توليد پس از لغو تحريم‌ها در سال جاري ميلادي که به افزايش توليد منجر شد، باشد.

معافيت از توافق کاهش توليد اوپک يک پيروزي براي تهران بود که معتقد بود بايد سهم بازاري که در دوران تحريم‌ها از دست داده بود را مجددا به دست آورد.

صادرات نفت خام ايران در دسامبر در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان 81 درصد افزايش نشان مي‌دهد، زيرا صادرات به اروپا، صادرات کمتر به چين و ساير کشورها را جبران مي‌کند.

براساس اين گزارش، صادرات ايران به آسيا در دسامبر نسبت به ماه گذشته، 17 درصد کاهش يافته و به 1.11 ميليون بشکه در روز مي‌رسد که کمترين ميزان از فوريه است، زيرا واردکنندگان بزرگ بجز هند، خريدشان را کاهش داده‌اند، اما صادرات به اروپا 10 درصد نسبت به نوامبر رشد کرده و به رکورد بالاي 767 هزار بشکه در روز مي‌رسد که بالاتر از رکوردهاي پيش از تشديد تحريم‌ها در سال 2012 است.

طبق آمار آژانس بين‌المللي انرژي، پيش از وضع تحريم‌ها، ايران هر ماه حدود 2.2 ميليون بشکه نفت در روز نفت صادر مي‌کرد و صادرات نفت به مقصد اروپا حدود 600 هزار بشکه در روز بود.

محموله‌هاي نفتي که در دسامبر به مقصد چين مي‌رود، 28 درصد نسبت به نوامبر کاهش داشته و به 400 هزار بشکه در روز مي‌رسد که کمترين ميزان از اکتبر سال 2015 است.

ژاپن ميزان واردات نفتش را به 134 هزار بشکه مي‌رساند که 1.6 درصد کمتر از ماه گذشته است در حالي که کره جنوبي 60 هزار بشکه وارد خواهد کرد که نصف حجم واردات نوامبر است.

هند تنها خريدار آسياي بزرگ است که ميزان وارداتش افزايش نشان مي‌دهد. اين کشور 517 هزار بشکه در دسامبر نفت وارد خواهد کرد که 12 درصد نسبت به ماه گذشته افزايش نشان مي‌دهد و اين کشور را به بزرگ‌ترين خريدار نفت ايران در دسامبر تبديل مي‌کند.

در اروپا، ايتاليا و ترکيه وارداتشان را به 190 هزار بشکه مي‌رسانند در حالي که يونان و اسپانيا حدود 97 هزار بشکه نفت خريداري خواهند کرد.

اتريش نفت پس از نخستين خريدش در ماه اوت، ماه جاري حدود يک ميليون بشکه نفت وارد خواهد کرد. بعلاوه 161 هزار بشکه ديگر به مقصدهاي نامشخص در اروپا صادر خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته