جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5447

 تدوين و اجراي حقوق شهروندي سبب کاهش مشکلات اجتماعي مي شود 

 
مشکلات اشتغال زنان مواردي چون پايين بودن حقوق در مقايسه با نوع کار و ناعادلانه بودن توزيع پاداش‌ها و مزايا، جلوگيري از دخالت زنان در تصميم‌گيري‌ها، سخت‌گيري مقررات اداري در مورد زنان، عدم احساس مسؤوليت در قبال مشکلات خاص زنان، را شامل مي‌شود.

به گزارش برنا، اشتغال و چگونگي تقسيم‌کار، يکي از شاخص‌هاي مهم توسعه است که نه تنها در طبقات اجتماعي، بلکه از نظر جنسيتي، يعني تقسيم‌کار بين زنان و مردان در تمام جوامع تحت‌تأثير ارزش‌ها و مدل‌هاي رفتاري هر فرهنگ قرار دارد.نقشي که هر فرهنگ براي جنس زن و مرد در جامعه تعيين مي‌کند، به دليل تأثير اجتماعي، خود‌باوري او را در اجراي نقش تقويت مي‌کند.

شهناز سجادي وکيل پايه يک دادگستري درباره وضعيت اشتغال زنان و بازار کار براي آنان به برنا گفت : درباره اشتغال براي زنان رويکرد جنسيتي نسبت به آنان وجود دارد .چرا که کارفرما با توجه به اينکه زنان براي زايمان و يلا پس از ازدواج دچار مشکلات کاري ميشوند يا پرداخت بيمه در اين زمان ها براي آنان وجود دارد اما در محل کار حضور ندارند تمايل به استخدام نيروي مرد دارد و به همين سبب زنان براي کار و اشتغال در جامعه دچار مشکل مي شوند. او افزود : وضعيت اشتغال زنان با مشکلاتي مواجه است اما بايد در نظر داشت زنان از لحاظ توانمندي،دانش ، تعهد به کار نسبت به مردان کمترنيستند.

اين وکيل دادگستري با اشاره به اينکه "متاسفانه در جامعه ي ما فرهنگ مرد سالاري وجود دارد ." گفت : براي زنان از لحاظ فيزيولوژي که نگاه مي کنيم باردار مي شوند و يک توزيع زماني مرخصي وجود دارد و در اين قوانين فرجه زماني در کار، کار فرما نيروي خود را از دست مي دهند و آنها براي گرفتن نيرو مردان را ترجيح مي دهند.

او با اشاره به اينکه تعداد زيادي از زنان بي سرپناه در تهران وجود دارند که نيازمند کار و خانه هستند گفت : اين موضوع نياز به قوانين و رسيدگي دارد که از طرف دولت بايد اجرا بشود چه براي مرد چه زن بايد اين قوانين وجود داشته باشد. براي جمع آوري و سامان دهي افراد کارن خواب يا بي سرپناه بايد قوانيني وجود داشته باشند و يک خط قرمزي باشد که مردم ما از اين وضعيت خارج بشوند .

سجادي ادامه داد : چند سالي است که روي ديگرسکه در جامعه نشان داده شده که چه آسيب هاي اجتماعي وجود دارد و جامعه و مردم با آنها روبرو شده اند. سالهايي بود که مسوولان اين مشکلات را نمي ديدند ولي حالا که چندوقت کوتاهي ديده شده اند بايد يک فکري بکنند و از اين وضعيت جلوگيري بکنند البته قطعا دولت برنامه هايي دارد و با توجه به مشکلات موجود اولويت بنديکرده است که اميدواريم به زودي شاهد ساماندهي آسيب هاي اجتماعي هم باشيم . چرا که اين افراد آنها انسان هايي هستند مانند ما و حقوق شهروندي يکساني نسبت به بقيه انسان هاي دارند که سوي مردم و جامعه طَرد شده اند.او با اشاره به تدوين و اجراي حقوق شهروندي از سوي رييس جمهوري گفت : رسيدگي به افرادي که دچار مشکلات اقتصادي و معيشتي مانند مسکن هستند علاوه بر اينکه از سوي دولت صورت مي پذيرد بايد از سوي مردم هم اقداماتي باشد و از طرف خيريه ها کمک بشود. تدوين و اجراي حقوق شهروندي سبب کاهش مشکلات اجتماعي مي شود. اين موضوع نياز به قانون و بوجه دارد که بايد ازبوجه هاي کلان هاي ديگر جامعه کم کنند و بودجه کافي در اختيار سازماني مانند سازمان بهزيستي قرار بدهند تا به اين افراد کمک بکنند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته