جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5448

 آيا مي دانيد؟ 

 اين کوسه نامرئي است

باشگاه خبرنگاران - گونه اي از کوسه‌ها را ببينيد که به دليل شباهت زيادي که به بال‌هاي فرشتگان دارند و همين‌طور به خاطر رنگشان، کوسه‌هاي فرشته ناميده مي‌شوند.

اين موجودات که در اعماق آب‌هاي آزاد زندگي مي‌کنند، از همرنگ بودن الگوي رنگي خودش که درست شبيه رنگ ماسه‌هاي کف آب‌ها است، استفاده مي‌کند و غذاي خود را شکار مي‌کند.

شيوه شکار اين جانور بدين گونه است که آن خود را در زير ماسه‌هاي همرنگ با خود پنهان مي‌کند و زماني که طعمه به او نزديک شد تا از بالاي سرش شنا کند، نيمه بالايي بدن خود را بيرون مي‌آورد و با دندان‌هاي تيز و سوزني خود آن را شکار مي‌کند.

البته کوسه‌هاي فرشته از همين شيوه براي استتار در برابر حمله موجودات بزرگتر از خود که آن‌ها را شکار مي‌کنند، استفاده مي‌کنند اما آن‌ها نتوانستند خود را از چشمان انسان‌ها مخصوصا ماهي‌گيراني که به فکر سود و منفعت خود هستند، مخفي کنند و به همين دليل در معرض خطر انقراض قرار دارند.

سگ‌ها هم دچار سفيدي زودرس مو مي‌شوند

يک پژوهش جديد نشان داده است که حتي سگ‌ها نيز مي‌توانند به دلايل مختلفي دچار سفيد شدن زودرس موها شوند.

به گزارش ايسنا به نقل از ديلي ميل، محققان اين پژوهش دريافتند که سفيد شدن موي پوزه سگ‌ها با علايمي مانند اضطراب و تکانشگري در ارتباط است.

سگ‌هايي که داراي سطوح بالاتري از اين صفات هستند بيشتر از بقيه دچار سفيد شدن مو در ناحيه پوزه مي‌شوند.

اين محققان دريافتند که صداهاي بلند، قرارگيري در معرض حيوانات و انسان‌هاي ناآشنا از عوامل مهم سفيد شدن موي اين حيوانات است.

اين تيم براي انجام پژوهش خود از 400 نمونه سگ‌ موجود در پارک‌ سگ‌ها، سيرک‌ها، کلينيک‌هاي دامپزشکي و مکان‌هاي ديگر استفاده کردند.

محققان از هر کدام از اين سگ‌ها تصويربرداري کرده و ميزان سفيدي موهاي پوزه آنها را از کم تا زياد بررسي کردند.

در اين پژوهش از صاحبان اين سگ‌ها خواسته شد تا پرسشنامه‌هايي را در ارتباط با ميزان اضطراب و تکانشگري سگ و ديگر ويژگي‌هاي رفتاري آنها پر کنند.

اين محققان همچنين عوامل ديگري، از قبيل اندازه سگ، وضعيت عقيم بودن و مشکلات پزشکي آنها را نيز مورد بررسي قرار دادند.

در نهايت مشخص شد که سطح اضطراب و تکانشگري،صداي بلند، قرارگيري در معرض حيوانات و انسان‌هاي ناآشنا تاثير بسزايي در سفيد شدن موي اين حيوانات دارد.

آنها همچنين دريافتند که سگ‌هاي ماده بيشتر در معرض سفيد شدن موها قرار مي‌گيرند.

محققان مي‌گويند سفيد شدن پوزه مي‌تواند يک علامت هشدار دهنده اضطراب يا شرايط مربوط به ترس در سگ‌هاي زير سن چهار ساله باشد.

آنها معتقدند که يافته‌هاي اين پژوهش داراي پيامدهاي مثبت براي رفاه و سلامت حيوانات است.

اين پژوهش در مجله Applied Animal Behaviour به چاپ رسيده است.

از کوسه افسانه اي تا عنکبوت دريايي؛

موجودات عجيبي که در اعماق اقيانوس زندگي مي کنند

يک ماهيگير روس با انتشار تصاويري از موجودات عجيب دريايي در توييتر کاربران اين رسانه را شگفت زده کرد.

به گزارش مهر به نقل از ديلي ميل، رومان فدورتسوف که در مونماسک زندگي مي کند تصاوير عجيبي از حيوانات دريايي منتشر کرده است.

اين ماهيگير که در بندري در شمال روسيه زندگي مي کند، از اوايل سال 2016 ميلادي عکس حيوانات جديدي را که شکار مي کند، در رسانه هاي اجتماعي به اشتراک مي گذارد.

يکي از موجودات عجيبي که او از آنها عکس گرفته کوسه کوچکي با چند رديف دندان است که به دليل ويژگي هاي عجيب اش تصور مي شد افسانه باشد.

دانشمندان معتقدند اين موجودات در اعماق اقيانوس ها زندگي مي کنند و به همين دليل ظاهري عجيب دارند.

از سوي ديگر هنگامي که اين موجودات به سطح آب آورده مي شوند، فشار آب به تغيير شکل اين موجودات منجر مي شود. زيرا آنها در عمق هزاران متري دريا تحت فشار زيادي قرار دارند. برخي از اين موجودات تغييرات ناشي از فشار موجود را تحمل کنند اما برخي ديگر با مشکلات متابوليسمي مواجه مي شوند و اين به تغيير ظاهر آنها مي انجامد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته