جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 آيت‌الله هاشمي؛
 کيفيت ، همه‌ي ابعاد زندگي انسانها را شامل مي‌شود 

 
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ششمين جشنواره ملي تجليل از تلاشگران کيفيت کشور که با حضور کارشناسان و متخصصان کيفيت درسالن اجتماعات برج ميلاد برگزار شده بود، توجه به کيفيت را يک رويکرد جهاني، مخصوصاً درکشورهاي پيشرفته دانست و گفت: کيفيت همه ابعاد زندگي انسانها را در همه موضوعات شامل مي شود و نمي توان اين واژه را به چند موضوع خاص محدود کرد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، لفظ کيفيت را يک لفظ مهم خواند و گفت: مفهوم کيفيت مي‌تواند بد، خوب و متوسط را شامل ‌شود، چون عالي بودن از اين لفظ بيرون نمي‌آيد. شايد کلمه استاندارد گوياتر باشد، اما بايد براي اين کار و راه، کلمات فارسي انتخاب کنيم.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، راه زندگي انسان را براي خدا توصيف کرد و گفت: خداوند بشر را خلق کرده تا مِثل يا لااقل مَثل خودش باشد. هنر تشخيص و تکليف در آفرينش انسان بکار رفت که گل سرسبد موجودات جهان است.

ايشان با تشريح آيات و روايات مربوط به خلقت انسان و گفت‌وگوها، سؤالات و اعتراضات فرشتگان، گفت: جواب خداوند به آنها همراه با آزمايش بود و نشان داد که انسان ظرفيت بالايي در علم دارد.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، سجده ملائک به انسان را براي خدا دانست و با اشاره به عدم سجده شيطان، گفت: از آن زمان تا هميشه، انسان هايي که متکبرانه برخورد کنند، راه شيطان را مي روند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان اين نکته که « در قرآن به کرّات از کيفيت سخن گفته شد»، اظهار داشت: تعبيرات «حَسن»، «اَحسن» و «عمل صالح»، تعريف قرآن از کيفيت است.

ايشان با قرائت سوره والعصر و ترجمه آن، گفت: اين سوره بهترين شرح براي کيفيت برتر است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، حق و صبر را براساس سوره والعصر، مصداق کيفيت برتر خواند و با اشاره به «تَواصَوا بِالحَق‌ِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ» گفت: توصيه ديگران براي توجه به کيفيت، دستور خداوندي است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خويش، عمل صالح را از مکررات ارشادي قرآن دانست و با اشاره به تفسير امام صادق(ع) از «احسن عملا» گفت: تعبير امروزي اين آيات، همان است که در ادبيات امروز کيفيت خوانده مي شود.ايشان با برشمردن چند تعبير قرآن که مرتبط با کيفيت است، آيه « وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ» اشاره کرد و با ترجمه لفظي آن که «واي برکساني که کم فروشي دارند»، گفت: بخش مهم اين کم فروشي مربوط به حاکمان کشورهاي اسلامي است که با همه امتيازات بين المللي که مي توانستيم مصداق «انتم الْأَعلَون» باشيم، به حالتي در افتاديم که داريد مي بينيد وضع کشورهاي اسلامي چگونه است!!

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، اسلام را دين جاويد توصيف کرد و با اشاره به اجتهاد که شرط خاتميت اسلام است، گفت: عقل در کنار قرآن، پيغمبري در وجود انسانها و پيغمبران عقلهاي جوامع بشري هستند که مردم را هدايت مي کنند.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان اين نکته که «باورهاي عقل براي انسانها حجت است»، گفت: توجه داشته باشيم که بسياري از روايات، مخصوصاً اسرائيليات، با هدف تخريب وحدت مسلمانان و عقب نگه داشتن کشورهاي اسلام ساخته شده و شرط باور آنها، تطبيق با قرآن است که در سراسر آيات آن به کيفيت توجه شده است.ايشان خطاب به مسؤولان برگزاري جشنواره کيفيت، گفت: گروهي متخصص بگذاريد تا درباره توجه به کيفيت در منابع ديني ما تحقيق کنند.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با بيان اين نکته که «بحث کيفيت را مقدس مي دانم»، خاطر نشان کرد: کيفيت مربوط به اقتصاد و کالا نيست، بلکه همه‌ي ابعاد زندگي انسانها را شامل مي‌شود.آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، خطاب هاي خداوندي به علما در قرآن را شامل همه دانشمندان دانست و با تأکيد بر سوابق علمي ايرانيان در همه ي علوم، گفت: در حديثي از پيامبر داريم که اگر علم در ثريا باشد، ايرانيان آن را پايين مي‌آورند که با مجموعه اين آيات و روايات بايد شرايط ما ايرانيان در همه بخش هاي زندگي با کيفيت هاي عالي باشد.ايشان با اشاره به امتيازات و ويژگي هاي جغرافيايي، انساني، علمي، دانشگاهي و مکتبي ايران، گفت: بايد براساس اسلام و عقل براي سربلندي تک تک ايرانيان و سرافرازي ايران تلاش کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته