جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

  وزير علوم دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز را ابلاغ کرد 

 
‌مديرکل نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم از ابلاغ دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز از سوي وزير علوم خبر داد وگفت: همايش دانشگاه سبز روزهاي 4 و 5 اسفندماه سال جاري در دانشگاه بوشهر برگزار مي‌شود.

‌به گزارش دانشگاه علم و صنعت، دومين همايش تخصصي کارگروه‌هاي نظارتي مناطق عمراني کشور، چهارشنبه هشتم دي ماه 1395 در مجتمع فرهنگي امام خميني(ره) دانشگاه علم و صنعت ايران برگزار شد.

‌اين همايش به منظور تبادل‌نظر و هم‌افزايي تجربيات و ارتقاي سطح دانش فني دبيران و کارشناسان تيم‌هاي نظارت و ارزيابي مناطق عمراني و با هدف افزايش کيفيت ساخت و ساز دانشگاهها، مراکز آموزشي، پژوهشي و پارکهاي علم و فناوري وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد.

‌تحليل و بررسي مشکلات در زمينه نظارت موثر بر اجراي پروژه‌هاي عمراني دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي کشور با محوريت کيفيت، هزينه و زمان؛ موضوع کلي اين همايش يکروزه اعلام شده است.

در ادامه، رخشاني‌مهر با ارائه گزارشي از عملکرد و اهداف اداره نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم افزود: اين گردهمايي، گردهمايي دبيران مناطق و تيمهاي نظارتي است که در هر منطقه براي نظارت بر طرح‌هاي عمراني شکل گرفته است.

وي با اشاره به ابلاغ دستورالعمل دانشگاه‌هاي سبز از سوي وزير علوم، توضيح داد همايش دانشگاه سبز روزهاي 4 و 5 اسفندماه سال جاري در دانشگاه بوشهر برگزار خواهد شد که معاونين اداري ومالي دانشگاه‌ها نيز در آن حضور خواهند داشت.

‌مديرکل نظارت بر طرح‌هاي عمراني وزارت علوم گفت: بحث کيفي کردن طرح‌هاي عمراني در دو زمينه معماري طرح‌هاي عمراني و اجراي طرح‌هاي عمراني دانشگاه‌ها مطرح است و به عقيده من، موضوع اجرا مهمتر است.

وي تاکيدکرد: تجربيات نشان داده هر جا نظارت بر اين دو حوزه کاهش يافته، فساد اتفاق افتاده است. ما در وزارت، نه امکان نظارت متمرکز را داريم و نه علاقه مند به اين کار هستيم.

رخشاني‌مهر بر کيفي کردن گزارش‌هاي کميته‌هاي نظارتي و دفاتر طرح‌هاي عمراني دانشگاه‌ها تاکيد کرد و ابراز اميدواري کرد خروجي اين گزارش‌ها، کيفي شدن طرح‌هاي عمراني در دانشگاه‌ها باشد.

در ادامه مهندس شفيعي به بيان سياستهاي سازمان برنامه و بودجه کشور در اجراي طرحهاي عمراني پرداخت و مراحل نظارت بر پروژه‌هاي عمراني را به سه مرحله قبل از اجرا، حين اجرا و بعد از اجرا تقسيم کرد.

وي توضيح داد: هدف از نظارت قبل از اجرا، جلوگيري از افزايش بنا، تغيير ماهيت پروژه و توجه دستگاه اجرايي بر رعايت روالهاي قانوني است و بعد از اجرا، مديريت نگهداري فضاها، نحوه عملکرد اعتبارات تعمير و تجهيز و برنامه اجرايي مدون براي نيل به استانداردهاي محوطه دانشگاهي، مدنظر است.

معاون امور آموزش عالي سازمان برنامه و بودجه کشور ، نظارت را يکي از ابزارهاي مهم در فرآيند تصميم‌سازي دانست و گفت: نظارت دفاتر بخشي، مشتمل بر کنترل هدف، هزينه، زمانبندي، کيفيت اجرا و حداکثر بهره‌وري است.

امسال براي اولين بار، اعتبار تامين و تجهيز دانشگاه‌ها، بيش از اعتبار احداثي بوده است.

وي در بخش ديگر سخنان خود با بيان اينکه کاهش تخصيص اعتبارات عمراني براساس شرايط خاص کشور در سالهاي اخير، تاثيرات فراواني بر پروژه‌هاي عمراني داشته است؛ اشاره کرد امسال براي اولين بار، اعتبار تامين و تجهيز دانشگاهها، بيش از اعتبار احداثي بوده است.برگزاري سه پنل تخصصي«بيان اهميت و جايگاه کيفيت، زمان و هزينه در نحوه نظارت موثر بر پروژه‌هاي عمراني کشور»، «بررسي مشکلات نظارت موثر بر پروژه‌هاي عمراني دانشگاهها با محوريت هدررفت زمان، هزينه وکاهش کيفيت در ساخت» و «جمعبندي مسايل مربوط به نظارت پروژه‌هاي عمراني دانشگاهها» بخش ديگر اين همايش يک روزه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته