جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 ميز خبر 

 رئيس مرکز امور هيأت علمي وزارت بهداشت خبر داد؛

جذب 1200 عضو هيأت علمي در وزارت بهداشت تا پايان سال جاري

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت به راهکارهاي اين وزارتخانه براي مقابله با بحران کمبود اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: استخدام ساليانه بيش از 1000 عضو هيات علمي و به کارگيري از فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف به عنوان افراد متعهد به خدمت از راهکارهايي است که کمک مي‌کند ما در زمينه اعضاي هيات علمي با بحران مواجه نشويم.

دکتر سيدعلي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: با توجه به تعداد قابل توجه دانشجويان رشته‌هاي علوم پزشکي در مقاطع مختلف تحصيلي که در سال‌هاي گذشته مورد پذيرش قرار گرفته‌اند تعداد اعضاي هيات علمي با اين دانشجويان تناسب ندارند و تناسب بين "استاد و دانشجو" رعايت نشده است. بنابراين در دانشگاه‌ها از نظر تعداد اعضاي هيات علمي با کمبود مواجه هستيم.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه تعداد اعضاي هيات علمي در بخش‌هاي باليني بسيار کمتر از تعداد دانشجويان است، تصريح کرد: عمده دانشجويان وزارت بهداشت در آموزش‌هاي باليني مشغول به تحصيل هستند. متاسفانه تعداد استاد به دانشجو در اين مقطع بسيار پايين است و اين کمبودها به خوبي حس مي‌شوند. به طوري که در حال حاضر به نسبت هر 18 دانشجوي رشته باليني يک استاد وجود دارد اين در حالي است که ما به تعداد استاد بيشتر و نسبت کمتر دانشجو نياز داريم.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت يادآور شد: براساس تجزيه و تحليل‌هاي انجام گرفته و مطالعاتي که با برخي از دانشگاه‌هاي برجسته دنيا انجام داديم، مشخص شد با کمبود حدود 10 هزار عضو هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مواجهيم.

دکتر حسيني با تاکيد بر اينکه وزارت بهداشت راهکارهايي براي رفع کمبود اعضاي هيات علمي طراحي کرده است، گفت: تعدادي از افرادي که در مقاطع مختلف تحصيلي فارغ‌التحصيل مي‌شوند بدون اينکه قرارداد پيماني يا رسمي باشند، به عنوان متعهد به خدمت در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور مشغول ارائه خدمت هستند که اين شيوه تا حدودي کمبود اعضاي هيات علمي را جبران مي‌کند. اما براي ارائه هر چه بهتر خدمات آموزشي و پژوهشي نيازمند جذب اعضاي هيات علمي به صورت استاندارد هستيم.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت تاکيد کرد: در صورتي که نسبت استاندارد اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها رعايت شود، خدمات باکيفيت بسيار بالايي در عرصه سلامت ارائه خواهند شد اگرچه ما ساليانه تعدادي از اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌ها جذب مي‌کنيم به طوري که سال گذشته 1200 هزار عضو هيات علمي پيماني استخدام شد.

به گفته وي، تا پايان سال جاري نيز حدود 1200 نفر به عنوان عضو هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور جذب خواهند شد و در ماه‌هاي بهمن و اسفند جاري مجددا فراخواني براي جذب اعضاي هيات علمي در سال آينده منتشر خواهيم داد.

رئيس مرکز امور هيات علمي وزارت بهداشت در پايان گفت: اميدواريم فاصله ما از نظر تعداد هيات علمي در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي به شرايط ايده‌آل برسد و بتوانيم منابع لازم را براي جذب نيروي انساني و زيرساخت‌ها در دانشگاه‌ها تامين کنيم. اگرچه اميدوارم وضعيت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور تا سال آينده از نظر منابع و بودجه بهتر شود.

رونمايي از سامانه جايگاه علم، فناوري، و نوآوري ايران در جهان

مراسم رونمايي از سامانه «جايگاه علم، فناوري، و نوآوري ايران در جهان» در سالن شهداي جهاد علمي وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري آنا، در ابتداي اين مراسم دکتر سيروس عليدوستي رئيس پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران درباره ضرورت تاسيس سامانه نما گفت:‌ هر سال سازمان‌ها و نهادهاي گوناگوني در سراسر جهان شاخص‌هاي مختلفي در رابطه با علم فناوري منتشر مي‌کنند. دانستن اين شاخص‌ها براي سياست‌گذاري بسيار اهميت دارد چون جايگاه علمي ايران را در سراسر جهان مشخص مي‌کنند.

دکتر عليدوستي افزود: سامانه نما به اين منظور تاسيس شده که يک مرجع واحد براي تعيين شاخص‌هاي علمي ايران داشته باشيم. چون مشکلي که تا به حال دراين زمينه وجود داشته اين بوده که گزارش‌هايي که از اين شاخص‌ها بيرون مي‌آمدند متفاوت بودند و ما يک مرجع واحد در اين زمينه نداشتيم.

دکتر عليدوستي گفت: اکنون سامانه نما اين شاخص‌ها را در يک مجموعه واحد ارائه مي‌دهد.

به گفته دکتر علي دوستي در اين سامانه 74 شاخص گزارش مي‌شود.

علي دوستي درباره کارکردهاي اين سامانه گفت:‌ نما شاخص‌ها را توصيف مي‌کند، گزارش سالانه از شاخص‌ها ارائه مي‌کند و روندهاي شاخص‌ها را نشان مي‌دهد.پس از سخنان دکتر علي دوستي اين سامانه نمايش داده شد و در مورد نحوه عملکرد آن توضيحاتي ارائه شد.

گفتني است پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران (ايرانداک) با پشتيباني دبيرخانه شوراي‌عالي علوم، تحقيقات، و فناوري سامانه «نما» را طراحي نموده و روز 8 دي 1395 توسط دکتر احمدي، معاون پژوهش وزارت عتف رونمايي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته