جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 در استان 

 مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند خبر داد؛

افزايش عضويت 205 نفري در کتابخانه سيار شهرستان دماوند از سوي روستاييان

دماوند-خبرنگار آفرينش

مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند گفت: عضويت در کتابخانه سيار شهرستان دماوند، به 205 نفر افزايش يافته و خوشبختانه با استقبال زيادي از سوي روستاييان مواجه گرديده است.

عباس نوروزي در گفتگو با خبرنگار آفرينش، در حاشيه حضور کتابخانه سيار در مدرسه حضرت ابوالفضل(ع) گيلاوند اظهار کرد: خدمات کتابخانه سيار شهرستان دماوند، شامل فراهم آوردن خدمات کتابخانه‌اي براي افرادي که امکان دسترسي به منابع اطلاعاتي را ندارند مي‌باشد.

وي افزود: اين خدمات درراستاي تحقق سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌هاي عمومي در افق ايران 1404، مبني بر ارتقاي آگاهي عمومي از طريق دسترسي سريع، آسان و عادلانه، با درنظر گرفتن شرايط فرهنگي و جغرافيايي در هر منطقه انجام مي‌شود.

مسئول کتابخانه سيار شهرستان دماوند، از عضويت 205 نفر در اين کتابخانه خبر داد و خاطرنشان کرد: خدمات کتابخانه ساير، شامل مناطق روستايي شهرستان اعم از جابان، سربندان، آرو، مرا، وادان، گرمابسرد، مشا، مهرآباد، شهرک فاطميه و حصار بالا مي‌باشد و خوشبختانه در اين مدت کوتاه، با استقبال زيادي از سوي روستاييان روبرو گرديده است.

نماينده مردم شرق هرمزگان در خانه ملت:

بحران آب 90 درصد باغات ميناب را نابود کرده است

نماينده مردم شرق هرمزگان در بهارستان با اشاره به وضعيت دشت ميناب و ايجاد فروچاله‌هاي عميق در اين منطقه گفت: ميناب زماني قطب کشاورزي استان هرمزگان و مرکز ميوه‌هاي گرمسيري و بهشت جنوب کشور بود که متاسفانه امروز به دليل تداوم خشکسالي و بحران آب، 90 درصد از باغات آن نابود شده است.

‌به گزارش ايسنا،‌ حجت‌الاسلام سيدمصطفي ذوالقدر در نشست مشترک نمايندگان مجلس، استاندار و مديران صنعت آب و برق هرمزگان با وزير نيرو بيان کرد: 17 سال خشکسالي و برداشت بي‌رويه آب از منابع زيرزميني، دشت ميناب را با نابودي مواجه کرده است.

نماينده مردم شرق هرمزگان در بهارستان با اشاره به اينکه هم‌اکنون بسياري از روستاهاي استان هرمزگان با تانکر آبرساني مي‌شود، تصريح‌کرد: مردم بشاگرد جهت تامين آب نيازمند چندين دستگاه تانگر آبرساني هستند که لازم است وزارت نيرو در اين سفر به اين مهم توجه ويژه‌اي داشته باشد.

حجت‌الاسلام ذوالقدر بيان‌کرد: طبق گزارشات رسيده مردمي بهاي آب در روستاها گران است و دولت بايد توجه داشته باشد روستائياني که به واسطه بحران آب، با مشکلات عديده روبرو است و به گونه‌اي که تمام هست و نيست خود را از دست داده‌اند، توان پرداخت هزينه آب را ندارند و بايد در اين زمينه وزارت نيرو اقدامات موثري انجام دهد.

وي با اشاره به وجود بحران کم‌آبي در استان هرمزگان گفت: بايد براي رفع اين مشکل، تدابيري انديشيده و منابع جايگزين در اين زمينه تعيين مي‌شد، استان هرمزگان و بسياري از استان‌هاي جنوبي نبايد منتظر نزولات جوي بمانند.

معاون طرح‌هاي جامع منابع آب خوزستان:

بارش‎ها در خوزستان زير حد نرمال است

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب خوزستان گفت: بارشهاي صورت گرفته در شهرهاي مختلف خوزستان امسال زير نرمال بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ حسنوني‎زاده در جلسه بررسي منابع آب حوزه رودخانه مارون خوزستان اظهار کرد: متوسط بارشي که امسال اتفاق افتاده در برخي حوزه‏ها نسبت به سال گذشته 46 درصد و نسبت به طول آمار 23 درصد کاهش داشته‌ايم. بارشها زيرنرمال بوده که از 62 درصد کاهش تا 17 درصد شاهد بوده‏ايم. بهترين بارشي که در سطح استان داشتيم در بهبهان بوده است.

وي افزود: پيش‏بيني‏هايي که شده توسط سازمان هواشناسي براي فصل زمستان و اوائل بهار که حالا عمده آوردها در اين پنج ماه است، پيش‏بيني نرمال بود. در فصل پاييز با توجه به اينکه کاهش بالايي داريم احتمال خروج از بحران نياز به احتياط زيادي دارد.

حسنوني‏زاده با اشاره به بارش کمتر از حجم واقعي باران در فصل پائيز گفت: حدود پنج ميليارد حجم مفيد آب در مخازن وجود دارد در حالي که 9.5 ميليارد مترمکعب ظرفيت خالي مخازن است که 45 درصد حجم کل مخازن است.

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: ميزان آورد به سد مارون در سال جاري از مهر تاکنون 155 ميليون مترمکعب ورودي و متوسط دراز مدت آن 283 ميليون بايد مي‎بود يعني 45 درصد کاهش نسبت به نرمال داشتيم. در حالي که تاکنون 135 ميليون مترمکعب آب کمتر از انتظار به مخزن وارد شده است.

حسنوني‎زاده بيان کرد: وضعيت مخزن مارون تاکنون 411 ميليون مترمکعب است که حجم مفيد بهره‏برداري 236 ميليون مترمکعب است. 213 ميليون خروجي در سه ماه اخير داشتيم که از حجم مخازن و بارشها برداشت شده است. با وجود کاهش 45 درصدي (133 ميليون) امسال نسبت به سال گذشته حجم رهاسازي بيشتر بوده است.

وي گفت: براساس برنامه زمانبندي و نوبت‎بندي در دست اقدام از تاريخ 9 دي تا 21 دي ماه رهاسازي آب براي پائين دست سد رامشير تا انتهاي حوزه شادگان به ميزان 70 مترمکعب در ثانيه انجام مي‎شود. از 12 دي ماه تا 16 دي ماه ساحل باز و از 17 تا 21 ساحل چپ آب را برداشت مي‎کنند تا کشتهاي اين فصل آبياري شوند.

وي بيان کرد: قبل از وارد مدار شدن مارون بين 30 تا 40 هزار هکتار بوده و بعد از مطالعه طرحها به 130 هزار رسيده است. وقتي بارش داريم ديگر امکان رهاسازي نيست چون با توجه به شرايط اقليمي کار رهاسازي را انجام مي‎دهيم.

معاون مطالعات پايه و طرحهاي جامع منابع آب خوزستان با اشاره به اينکه مارون تنها سد بدون هيچ مصرف بيروني و براي کشاورزي منطقه است، عنوان کرد: اين حوزه دچار خشکسالي است و اگر نوبت‎بندي رعايت نشود قطعا با مشکل مواجه مي‎شويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته