جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 با اشاره به تهديد ترکمنستان براي قطع صادرات گاز :
 معاون وزير نفت: بحران گازي در شمال کشور به وجود نخواهد آمد 

 معاون وزير نفت با اشاره به تهديد ترکمنستان براي قطع صادرات گاز به ايران، گفت: در صورت قطع گاز ترکمنستان نگراني نداشته و بحران گازي در شمال کشور به وجود نخواهد آمد.به گزارش وزارت نفت، حميدرضا عراقي‌ درباره آخرين وضعيت مذاکرات گازي ايران-ترکمنستان، گفت: ترکمنستان در دولت قبل مقداري طلب از ايران داشته است که هم اکنون به دليل اين طلب، تهديد به قطع گاز ايران مي کند.

مديرعامل شرکت ملي گاز با اعلام اينکه به طور قطع با تلاش‌هايي که در حال انجام بوده و با همراهي و کمک مردم، اجازه به وجود آمدن بحران در استان‌هاي شمالي کشور را نخواهيم داد، تصريح کرد: ايران در صورت قطع گاز از سوي ترکمنستان در ارتباطات کاري خود با اين کشور بازنگري خواهد کرد و در نهايت ضرر نهايي را ترکمنستان مي‌کند.

معاون وزير نفت در امور گاز از مذاکره با مقام‌هاي ترکمنستان براي حل اين موضوع خبر داد و افزود: اميدواريم ترکمنستان نسبت به اجراي کامل قرارداد و تفاهم‌هايي که داشته ايم، اهتمام ورزد.

اين مقام مسئول، تاکيد کرد: اين در حالي است که ما در سه سال گذشته، همه بدهي خود را پرداخته‌ايم و بقيه موارد بايد به صورت کارشناسي بررسي و تصميم گيري شود.

وي با اشاره به توليد و مصرف 700 ميليون مترمکعب گاز در کشور، بيان کرد: از اين ميزان حدود سه درصد آن، يعني 12 ميليون مترمکعب واردات از ترکمنستان است که خيلي قابل توجه نيست.

عراقي با بيان اينکه اگر چه ميزان واردات گاز از ترکمنستان ناچيز است اما بخشي از نيازهاي ما را در شمال تأمين مي‌کند، تاکيد کرد: هر چند که ايران از اين کشور، امکان دريافت بيشتر گاز را داريم و همچنان تلاش مي کنيم به صورت برد – برد ارتباط با اين کشور را حفظ کنيم.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه با انجام پروژه هاي جديد گازرساني، طول شبکه انتقال و انشعاب کشور به بيش از 300 هزار کيلومتر رسيده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 68 درصد روستاها از اين نعمت طبيعي بهره‌مند هستند.

احتمال توقف واردات گاز ترکمنستان از امروز

اين در حالي است ،يک مقام مسئول از احتمال توقف واردات گاز ترکمنستان از امروزخبر داد و گفت: ايران آماده ادامه گفتگوهاي گازي با ترکمنستان بوده اما خود را هم براي تامين گاز استان‌هاي شمالي آماده کرده است.

اين مقام مسئول درباره آخرين وضعيت مذاکرات گازي ايران-ترکمنستان، گفت: توافق بين دو کشور براي استمرار صادرات گاز ترکمنستان به ايران حاصل شده بود.وي با تاکيد بر اينکه در مذاکرات مقامات گازي ترکمنستان موضوعات جديدي را مطرح کرده‌اند که مانع توافق دو کشور بر سر ادامه تبادل گاز طبيعي خواهد شد، تصريح کرد: در صورتي‌که توافقي حاصل نشود احتمالا ترکمنستان از فردا اقدام به قطع صادرات گاز به ايران خواهد کرد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه ايران آماده ادامه گفتگوهاي گازي با ترکمنستان بوده اما خود را هم براي تامين گاز استان‌هاي شمالي آماده کرده است، اظهار داشت: هم اکنون تدابير ويژه‌اي براي تامين گاز استان‌هاي کشور در صورت قطع واردات گاز از ترکمنستان انجام شده است.وي با اشاره به تامين کامل سوخت مايع مورد نياز صنايع و نيروگاه‌هاي برق، تاکيد کرد: سياست ايران توقف واردات گاز از ترکمنستان نيست اما اگر طرف ترکمني اقدام به قطع صادرات گاز به ايران کند، آمادگي تامين پايدار و مطمئن گاز استان هاي شمال و شمالي شرق کشور وجود دارد.

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به افزايش ظرفيت توليد گاز به بيش از 700 ميليون مترمکعب در روز، تاکيد کرد: توليد گاز ايران تا سال آينده به يک ميليارد مترمکعب در روز افزايش مي‌يابد و عملا ظرفيت مازادي حتي براي صادرات گاز به کشورهاي همجوار خواهيم داشت.

وي با اشاره به تغيير آرايش شبکه خطوط لوله انتقال گاز ايران در صورت توقف واردات گاز از ترکمنستان، خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران به هيچ کشوري باج نمي‌دهد و حفظ استقلال کشور مهمترين سياست صنعت گاز ايران است.

جاي نگراني وجود ندارد

همچنين ،نماينده مردم بوشهر و عضو کميسيون انرژي در مجلس شوراي اسلامي گفت: ايران در برابر باج خواهي گازي ترکمن ها تسليم نشده و موضع عزت و اقتدار خود را حفظ خواهد کرد.عبدالحميد خدري ،موضوع مشکلات به وجود آمده بين ايران و ترکمنستان در زمينه گاز را ياد آور شد و افزود: ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران همواره در برخورد با مسايل مختلف از موضع عزت و اقتدار کشور وارد شده و در شرايطي که تسليم تهديدهاي شوراي امنيت نشده ايم، بنابراين ديگر تهديدها، هيچگاه نمي تواند آسيبي به ايران اسلامي وارد سازد.

به گفته اين عضو کميسيون انرژي مجلس، آحاد مردم بويژه هموطنان مناطق شمالي مي توانند با مديريت مصرف گاز، اين مشکل را پشت سر بگذارند.وي تصريح کرد: ايران در اين مساله، به هيچ عنوان کوتاه نيامده، عزتمان را زير پا نخواهيم گذاشت و تسليم باج خواهي نخواهيم شد.

خدري گفت : احتمال دارد برخي شيطنت ها از سوي دشمنان ايران در اين موضوع نقش داشته باشد، اما اين شيطنت ها هميشه وجود داشته و دارد و بايد دولت با همفکري اعضاي کميسيون انرژي مجلس و انجام کار کارشناسانه دقيق، قراردادها را طوري تنظيم کنند که شاهد حوادثي اينگونه نباشيم.

وي يادآور شد : دولت قبل با سهل انگاري در انعقاد قرارداد با ترکمن ها، يک ميليارد و 800 ميليون دلار بدهي غيرمنطقي براي ايران برجاي گذاشته و اين مساله هنوز بررسي نشده و در نخستين جلسه آينده کميسيون اقتصادي به آن خواهيم پرداخت.

سياست گازي ترکمنستان به ضرر خودش تمام مي شود

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي درخصوص سياست اتخاذ شده از سوي ترکمنستان به منظور سوء استفاده از شرايط سرما در کشور براي دريافت وجوه سنگين و غير منطقي گفت: سياست ترکمنستان در رابطه با قرارداد گازي به ضرر خود اين کشور تمام خواهد شد.

علي گل مرادي اظهار داشت: در تعامل هاي بين المللي انتظار بر اين است که همه کشورهايي که مراودات و مبادلات تجاري و ارتباطات بين المللي دارند همديگر را به خوبي درک کنند و فرصت طلب نباشند که در شرايط خاص بخواهند بهره برداري کنند.

وي افزود: در مجلس، اکثر همکاران بنده هم بر اين باور هستند که نبايد اجازه دهيم اين گونه رفتارها نهادينه شود؛ همه کشورها به دنبال حل مشکلات خود هستند اما عواقب تصميمات نابجا مي تواند مشکلات جدي تري حاکم کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته