جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 معادلات انرژي 

 مرکز پژوهش‌هاي مجلس ؛

مصوبه کميسيون تلفيق خلاف اقتصاد مقاومتي است

مرکز پژوهش هاي مجلس با انتشار گزارشي به پيامدهاي منفي تصويب ماده 53 برنامه ششم توسعه درباره خوراک پتروشيمي مانند کاهش درآمدهاي دولت و تشديد توسعه نامتوازن پتروشيمي پرداخت.به گزارش مهر، مرکز پژوهش‌هاي مجلس با انتشار گزارشي با عنوان «اظهارنظر کارشناسي درباره: گزارش کميسيون تلفيق در مورد لايحه برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران»، پيشنهاد داد ماده 53 گزارش کميسيون تلفيق درباره لايحه برنامه ششم توسعه به صورت کامل حذف شود.

در گزارش مرکز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي که مخصوص صحن علني مجلس تهيه شده و 7 دي ماه منتشر شده است، ضمن تاکيد بر اين موضوع که ماده 53 برنامه ششم توسعه (ضابطه گذاري مجدد براي قيمت گذاري خوراک پتروشيمي) در تناقض آشکار با قانون دائمي و محل ايراد اساسي است، به پيامدهاي منفي تصويب اين ماده مانند کاهش درآمدهاي دولت از محل فروش انواع خوراک هاي گازي، بي ثباتي قوانين کشور و ترديد سرمايه گذاران براي ورود به اين بخش اشاره شده و آمده است: کاهش قيمت خوراک موجب جهت دهي اشتباه به بخش خصوصي و تشديد توسعه نامتوازن صنعت پتروشيمي در بخش بالادست ميشود که خلاف سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و سياستهاي کلي برنامه ششم است.

واردات نفت آسيا از ايران دو برابر شد

واردات نفت خريداران آسيايي از ايران در نوامبر براي دومين ماه متوالي بيش از دو برابر نسبت به سال گذشته افزايش يافت و در اين ميان خريد هند و کره جنوبي بيش از چهار برابر رشد داشت.

به گزارش ايسنا، آمار دولتي و اطلاعات حرکت نفتکشها نشان داد چهار خريدار بزرگ آسيايي نفت ايران شامل چين، هند، کره جنوبي و ژاپن ماه گذشته 1.94 ميليون بشکه در روز نفت ايران را وارد کردند که 117 درصد نسبت به نوامبر سال گذشته افزايش داشت.

با اين‌همه طبق آمار آژانس بين المللي انرژي، اين رقم کمتر از رکورد 1.99 ميليون بشکه در روز بود که بالاترين رکورد سال 2016 و همچنين بالاترين ميزان واردات نفت ايران از سال 2010 به شمار مي رود.

بر اساس گزارش رويترز، اين حجم واردات با برنامه صادرات نفت خام و ميعانات ايران مطابقت دارد.

ايران از توافق ماه گذشته اوپک براي کاهش توليد گروهي به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز که از اول ژانويه اجرا مي شود، معاف شد. اين معافيت يک پيروزي براي تهران بود که تلاش دارد صادراتش را به سطح پيش از دوران تحريمها افزايش دهد و سهم بازارش را پس بگيرد.

منابع صنعتي اظهار کرده اند ايران به خريداران نفتش در قبال افزايش خريدشان، تخفيف مي دهد.

بر پايه آمار گمرکي که وزارت دارايي ژاپن منتشر کرده است، واردات نفت ايران براي ژاپن در نوامبر به طور متوسط 45.46 دلار در هر بشکه هزينه داشت که سومين خريد ارزان پس از مکزيک و عمان بود.

وزارت بازرگاني ژاپن روز چهارشنبه آماري منتشر کرد که نشان داد وارداتش در ماه گذشته 41.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش يافت و به 237 هزار و 653 بشکه در روز رسيد.

واردات نفت هند در نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيش از چهار برابر رشد کرد و به 620 هزار بشکه در روز رسيد و از اين نظر براي سومين ماه متوالي بالاتر از چين ايستاد. واردات کره جنوبي تقريبا پنج برابر رشد داشت و به 472هزار و 67 بشکه رسيد

با اين همه يک منبع آگاه از برنامه حرکت نفتکشها به رويترز گفت: صادرات نفت ايران در دسامبر هشت درصد نسبت به نوامبر کاهش خواهد يافت و به پايينترين ميزان در پنج ماه اخير مي رسد که به دليل صادرات کمتر به چين و ساير کشورهاي آسيايي خواهد بود.

بانک جهاني گزارش داد

رشد 31 درصدي پرت گاز در ايران

بانک جهاني از رشد 31 درصدي هدر رفت گاز در ميادين نفت و گاز ايران خبر داد و اعلام کرد در سال 2015 معادل گاز وارداتي از ترکمنستان در ميادين نفت و گاز ايران دود شد.

به گزارش تسنيم، بانک جهاني در گزارشي از وضعيت هدر رفت گاز طبيعي در ميادين نفت و گاز جهان اعلام کرد روند افزايشي انتشار گاز در ميادين نفت و گاز جهان از سر گرفته شده است.

در حالي که بر اساس برآوردهاي اين نهاد بين المللي پرت گاز در ميادين نفت و گاز جهان با کاهش 20 درصدي طي سال هاي 2005 تا 2012 مواجه شده بود در سال هاي 2013 تا 2015 شاهد رشد پرت گاز در ميادين نفت و گاز جهان بوده ايم به طوري که در سال 2013 بالغ بر 141 ميليارد مترمکعب، در سال 2014 بالغ بر 145 ميليارد مترمکعب و در سال 2015 نيز 147 ميليارد مترمکعب گاز در ميادين نفت و گاز به هدر رفته است.افزايش توليد نفت در آمريکا و عراق مهمترين عامل افزايش انتشار گاز از ميادين نفت و گاز جهان در فاصله سال هاي 2013 تا 2015 عنوان شده است. بر اساس اين گزارش روسيه جايگاه نخست جهان از نظر پرت گاز را در سال 2015 داشته است و در اين سال بالغ بر 21 ميليارد مترمکعب گاز از ميادين نفت و گاز اين کشور به هدر رفته است. عراق با 16 ميليارد مترمکعب در جايگاه دوم قرار گرفته است.

در ايران نيز ميزان هدر رفت گاز از ميادين نفت و گاز اين کشور در سال ميلادي گذشته 12 ميليارد مترمکعب، تقريبا معادل گاز وارداتي ايران از ترکمنستان، برآورد شده است. ايران از اين نظر در جايگاه سوم جهان قرار گرفته است.

هدر رفت گاز از ميادين نفت و گاز ايران در سال 2013 بالغ بر 9.1 ميليارد مترمکعب بوده که بدين ترتيب در سال 2015 شاهد رشد 31 درصدي هدر رفت گاز نسبت به دو سال قبل از آن بوده ايم. ميزان هدر رفت گاز در ايران طي سال 2014 نيز حدود 12 ميليارد مترمکعب بوده است.

آمريکا با 11.99 ميليارد مترمکعب و ونزوئلا با 9 ميليارد مترمکعب در رتبه هاي چهارم و پنجم از نظر انتشار گاز از ميادين نفت و گاز خود قرار دارند.

در ميان کشورهاي جهان نيجريه طي سال هاي اخير پيشرفت قابل ملاحظه اي در جلوگيري از هدررفت گاز در ميان نفت و گاز خود داشته است. در سال 2013 بالغ بر 18 ميليارد مترمکعب گاز در ميادين انرژي اين کشور به هدر رفت اما اين رقم در سال 2015 به 8 ميليارد مترمکعب کاهش يافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته