جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 تريبون  

 77 ميليون نفر يارانه مي‌گيرند

تازه‌ترين آماري که بانک مرکزي از جمعيت و نيروي انساني تا پايان بهار امسال و البته به استناد مرکز آمار منتشر کرده از اين حکايت دارد که جمعيت ايران تا پايان اين دوره حدود 79 ميليون و 700 هزار نفر بوده است که از اين تعداد نزديک به 58.2 ميليون نفر در شهرها و 21.4 ميليون نفر در روستاها ساکن هستند.

به گزارش ايسنا ،اين رقم در حالي منعکس مي‌شود و جمعيت ايران را حدود 80 ميليون نفري نشان مي‌دهد که در تازه‌ترين آماري که اخيرا نوبخت - رييس سازمان برنامه و بودجه - اعلام کرده است تعدادي نزديک به 77 ميليون نفر در هر ماه يارانه نقدي دريافت مي‌کنند که در مجموع با پرداخت 45 هزار و 500 تومان به ازاي هر نفر در هر ماه، رقمي حدود 3400 ميليارد تومان براي دولت هزينه دربردارد.

اين در حالي است که مقايسه تعداد 80 ميليوني جمعيت با تعداد يارانه‌بگيران منتهي به آمار تامل‌برانگيزي مي‌شود؛ اينکه به استناد همين آمارهاي رسمي فقط سه ميليون نفر باقي‌ مي‌مانند که يارانه‌اي دريافت نمي‌کنند.

موضوع پيچيده‌تر مي‌شود وقتي آمار حذف حدود سه ميليون و 800 نفري جمعيت يارانه‌بگيران که از سوي دولت اعلام شده است را کنار اين ارقام قرار مي‌دهيم که در نهايت نشان مي‌دهد آمار جمعيتي، يارانه‌بگير و حتي حذف‌شدگان چندان نمي‌تواند دقيق باشد، چرا که اگر 80 ميليون نفر جمعيت در ايران ساکن بوده و 77 ميليون نفر يارانه مي‌گيرند و سه ميليون و 800 نفر هم حذف شده‌اند، پس بايد جمعيت ايران بيش از اين 80 ميليون ارائه شده در آمارباشد.

با اين حال از بهار تاکنون به‌طور حتم براساس تولدها و همچنين مرگ‌ها آمار جمعيتي که البته تقريبي اعلام مي‌شود تغيير کرده است. در عين حال که ممکن است بر تعداد يارانه‌بگيران هم اضافه و يا از آن کاسته شده باشد. در مجموع با در نظر گرفتن انحرافي که در آمار ممکن است وجود داشته باشد واضح آن است که حجم بالايي از جمعيت ايران يارانه نقدي دريافت مي‌کنند. اين در حالي است که با توجه به سرشماري نفوذ و مسکني که اخيرا انجام شد به زودي تعداد دقيق‌تري از آمار جمعيت ايران و افرادي که يارانه دريافت نمي کنند مشخص خواهد شد.

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق تهران اعلام کرد،

دلايل حذف توزيع شير در مدارس

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق تهران با تشريح دلايل توقف توزيع شير در اکثر مدارس کشور، گفت: با توجه به افزايش قيمت نفت بايد طرح تغذيه نان و شير مدارس دوباره اجرايي شود.به گزارش مهر ، کاوه زرگران درباره آخرين وضعيت توسعه صنعت نان در کشور، گفت: بر اساس ماده 110 قانون برنامه پنجم توسعه، واحدهاي نان سنتي و صنعتي بايد از مزاياي قانوني يکساني در ضرايب بيمه، ماليات و مواد اوليه برخوردار باشند اما در عمل، دولت، آرد يارانه اي را به واحدهاي نان سنتي اختصاص داده و واحدهاي صنعتي از آرد آزاد استفاده مي کنند که در مواردي تا 800 تومان در هر کيلوگرم آرد، تفاوت قيمت وجود دارد.

دبيرکل کانون صنايع غذايي ايران با اعلام اينکه با اين تفاوت قيمت، مصرف کننده به سمت نان سنتي که ارزان‌تر است، مي رود که موجب مي شود ظرفيت کلاني از سرمايه گذاري‌ها تعطيل و متوقف باشند، تصريح کرد: سياست کلي بر اين بود که نحوه توليد نان از روش سنتي به صنعتي سوق يابد و بر همين اساس برنامه ريزي شده بود که در پايان سال 94، حدود 40 درصد از نان مصرفي کشور به روش صنعتي توليد شود اما امروز نه تنها اين برنامه محقق نشد بلکه عقب گرد داشتيم و سهم نان صنعتي از نان مصرفي مردم کمتر از حدود 4 سال قبل است.

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق تهران با بيان اينکه در لايحه بودجه سال آينده در حوزه کشاورزي 11 هزار و 600 ميليارد تومان يارانه درنظر گرفته شده است، تصريح کرد: از اين ميزان 10 هزار و 500 ميليارد تومان مربوط به دو نوع يارانه نان است که در مقايسه با سال گذشته تا 60 درصد افزايش يافته است.

وي افزايش قيمت گندم را علت اصلي افزايش يارانه نان براي ثابت نگه داشتن قيمت اين ماده غذايي دانست و افزود: يارانه نان بيشتر بايد به عنوان يارانه تنظيم بازاري و يارانه کالاي اساسي درنظر گرفته شود و نمي‌توان اين يارانه را يارانه کشاورزي تلقي کرد زيرا بايد يارانه کشاورزي شاهد افزايش توليدي بهره وري در بخش کشاورزي باشيم.

اين مقام مسئول، افزود: اگر يارانه نان را از يارانه کشاورزي جدا کنيم، آن بخش از يارانه‌اي که براي بخش کشاورزي مي‌ماند در مقايسه با ديگر کشورها نشان مي دهد به بخش کشاورزي اهميت لازم داده نشده است.

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق تهران با تاکيد بر اينکه با تلاش‌ها و پيشرفت‌هايي که در دو سال اخير در افزايش راندمان و بهره وري بخش زراعت شاهد بوديم، انتظار اين بود دولت از بخش کشاورزي حمايت بيشتري کند تا با خودکفايي، تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي در حوزه کشاورزي را شاهد باشيم. ، بيان کرد: امروز دولت گندم را به صورت تضميني کيلويي 1270 تومان خريداري مي‌کند و همان گندم را به قيمت کيلويي 660 تومان به کارخانه‌هاي آرد تحويل مي‌دهد که يارانه نان صرف مابه التفاوت قيمت گندم مي‌شود تا قيمت نان ثابت بماند، همچنان که حدود 3 سال است قيمت نان و آرد تغيير نکرده است.

وي در ادامه با بيان اينکه طرح شير مدارس، طرحي ملي و موفق در کنار طرح تغذيه رايگان مدارس در مناطق مردم بود، گفت: 70 نوبت شير در دوره ابتدايي و راهنمايي توزيع مي‌شد و در مقطعي، دوره دبيرستان هم اضافه شد و طرح آن قدر عالي بود که بسياري از کشورها از ما الگوبرداري کردند.زرگران اظهار داشت: اما کسري بودجه 4 تا 5 سال اخير موجب شد توزيع شير کاهش يابد و توزيع شير از برخي مناطق و مقاطع تحصيلي و برخي مناطق کلان شهرها حذف و کمرنگ شود.وي افزود: بودجه 200 ميليارد توماني اختصاص يافته براي توزيع شير در مدارس بسيار ناچيز است زيرا شير مدرسه صرفاً تغذيه نيست بلکه راهکاري براي ارتقاي رشد دانش آموزان به ويژه در مناطق محروم و جلوگيري از مشکلاتي مانند پوکي استخوان در بزرگسالي است.

رئيس کميسيون کشاورزي اتاق تهران با بيان اينکه راهکارهاي جديد بخش خصوصي اين است که کارت هاي اعتباري ميان دانش آموزان توزيع شود تا دانش آموز با استفاده از اين کارت، در زمان لازم، شير را با قيمت پايين‌تر از سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها تأمين کند اما بودجه 200 ميليارد توماني براي اين طرح کفايت نخواهد کرد، يادآور شد: اجراي طرح با کارت اعتباري هزينه هاي حمل را حذف مي‌کند و با اين صرفه جويي مي‌توان شير بيشتري به دست مصرف کننده نهايي رساند.زرگران ادامه داد: سال هاي 87 و 88 نان صنعتي هم در کنار شير مدارس در اختيار دانش آموزان قرار مي‌گرفت که اين طرح هم به علت کسري بودجه لغو شد.وي در پايان خاطرنشان کرد: با توجه به افزايش قيمت نفت درخواست ما اين است در بودجه نان و شير مدارس بازنگري انجام گيرد تا طرح تغذيه نان و شير مدارس دوباره اجرايي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته