جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 خبــر 

 اولتيماتوم بانک مرکزي به بازار ارز

بانک‌مرکزي در راستاي برخورد با فعاليت‌هاي سوداگرانه بازار ارز اسامي اشخاصي که مبادرت به خريد و فروش عمده مي‌کنند را به منظور بررسي، به سازمان امور مالياتي اعلام خواهد کرد.

به گزارش مهر، بازار ارز يکي دو هفته‌اي هست که با تلاطم مواجه شده و اگرچه مقامات ارشد دولتي، نرخ‌ها در آن را غيرواقعي مي‌دانند؛ اما هنوز بازار متلاطم است و قيمت در جريان معاملات امروز به 4138 تومان هم رسيده است؛ اين در شرايطي است که بانک مرکزي اقداماتي را آغاز کرده که بتواند با متخلفان و سوداگران در بازار ارز برخورد کند.

به همين جهت، طي روزهاي گذشته بانک مرکزي با صدور اطلاعيه‌اي از فعالان اقتصادي درخواست کرد تا براي خريد و فروش ارز به بانکها مراجعه کنند و البته قول داد که ارز مورد نياز آنها در بانکها، به ميزان کافي تامين شود.

اکنون هم سياستگذار پولي و ارزي کشور اعلام کرده که در راستاي برخورد با فعاليت‌هاي سوداگرانه بازار ارز، اسامي اشخاصي که مبادرت به خريد و فروش عمده ارز مي‌کنند، به منظور بررسي به سازمان امور مالياتي اعلام خواهد شد. اما نکته حائز اهميت آن است که فعاليت برخي صرافي‌ها در بازار با تخلف مواجه شده که بانک مرکزي به اين گروه هم اولتيماتوم داده تا رفتار خود را اصلاح کنند، در غير اين صورت، او قرار است اسامي صرافي‌هاي متخلف را به نيروي انتظامي ارسال کند.

اين تذکر بانک مرکزي به صرافي‌ها در شرايطي است که خبرگزاري مهر، طي هفته‌هاي گذشته از برخي رفتارهاي صرافي‌هاي متخلف در بازار ارز پرده برداشته بود که اين موضوع البته، با واکنش شديد کانون صرافان مواجه شد.

حال فرشاد حيدري، معاون نظارتي بانک مرکزي با اشاره به نوسانات هفته‌هاي اخير در بازار ارز مي‌گويد که مولفه‌هاي اقتصاد کلان کشور طي سال‌ جاري، مثبت ارزيابي مي‌شود و بر اساس شاخص‌هاي اقتصاد کلان کشور، قيمت برابري ريال در مقابل ساير ارزها نبايد از نوسان شديد روزهاي اخير برخوردار باشد؛ ليکن نوسانات هفته‌هاي اخير عمدتاً با مقاصد سوداگرانه ايجاد شده است.

او مي‌افزايد: در حال حاضر منابع ارزي کشور از کفايت لازم براي تأمين ارز واردکنندگان کالا و تأمين خدمات برخوردار است و امکان تأمين ارز از طريق مجاري قانوني فراهم است.

افزايش نرخ دلار، سياسي نيست

مشاور عالي رييس جمهوري درباره دلايل افزايش نرخ دلار در بازار گفت: دليل افزايش نرخ دلار در بازار سياسي نيست و عامل اقتصادي دارد.

اکبر ترکان با تاکيد بر اين که افزايش نرخ دلار را سياسي نمي‌دانم، اظهار داشت: افزايش نرخ دلار در بازار عامل و بحث اقتصادي دارد و بايد در ابعاد اقتصادي اين موضوع را بررسي کرد.

وي تاکيد کرد: بايد با در نظر گرفتن عوامل اقتصادي، دلايل افزايش نرخ ارز را مورد تحليل قرارداد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته