جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/11 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5455

 معاون سازمان بهزيستي :
 ارائه رايگان خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگو 

 
معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور با بيان اينکه ساماندهي و ارتقابخشي برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد، از اولويت‌هاي سال جاري است، گفت: با توجه به اهميت گروه‌هاي خاص جمعيتي، 10 درصد از خدمات اين معاونت مربوط به حوزه زنان است.

محسن روشن پژوه در گفت‌وگو با ايسنا، در اين باره اظهار کرد: هدف ما کاهش بروز و شيوع اعتياد و عوارض ناشي از آن است. به طوري که بتوانيم افراد را با حضور در جامعه توانمند کرده و با توانمندسازي و ظرفيت سازي، مشکلات و آسيب‌هاي اجتماعي را شناسايي و اقداماتي را براي کنترل و پيشگيري از اعتياد طراحي کنيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر در سه حوزه محلات شهري و روستايي، محيط‌هاي کار (اداري – نظامي) و مهدهاي کودک در سراسر کشور برنامه پيشگيري اجتماع محور از اعتياد در دستور کار قرار دارد و بالغ بر پنج هزار تيم در سطح کشور فعاليت‌هاي پيشگيرانه انجام مي‌دهند.

معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور، ارائه خدمات راهنمايي تلفني از طريق خط ملي اعتياد با شماره 09628 را از اقدامات حوزه پيشگيري از اعتياد بهزيستي برشمرد و گفت: اين خط بدون نياز به گرفتن پيش شماره، از 8 صبح الي 8 شب آماده پاسخگويي به آحاد جامعه در سراسر کشور است و از اين طريق افراد در صورت لزوم به نزديکترين مرکز درمان اعتياد محل زندگيشان ارجاع مي‌شوند.روشن پژوه با بيان اينکه بهزيستي در حوزه درمان اعتياد به دو شيوه سرپايي و اقامتي خدمات ارائه مي‌کند، تصريح کرد: در حال حاضر بالغ بر 2700 واحد ارائه خدمات درماني در کشور وجود دارد که از اين تعداد بالغ بر 1100 مرکز درمان سرپايي اعتياد، 1030 مرکز اقامتي ميان مدت و 19 مرکز اقامتي بلند مدت (اجتماع درمان مدار) در کشور به جامعه هدف، خدمات درماني اعتياد ارائه مي‌کنند.

وي افزود: در رويکرد اقامتي ميان مدت، خدمات به صورت خودياري ارائه مي‌شود و طول مدت اقامت يک ماه است. در حاليکه در رويکرد اقامتي بلندمدت، الگوي درمان ساختارمند بوده و بر ارتقاي سازگاري فرد با محيط و تغيير از رفتار اعتيادي به رفتار سالم (در دوره‌اي بالغ بر سه ماه) تاکيد دارد.

روشن پژوه در ادامه يادآور شد: بهزيستي در راستاي حمايت از افراد متقاضي خدمات درمان اعتياد، بخشي از هزينه‌ها را در قالب يارانه درمان پرداخت مي‌کند.معاون پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي کشور به ارائه خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگو اشاره کرد و گفت: نخستين الگو، ارائه خدمات در مراکز گذري به فرد معتاد است، دومين الگو تيم‌هاي امداد رسان سيار هستند که در محل‌هاي تجمع افراد معتاد خدماتي را ارائه مي‌دهند؛ و ديگري ارائه خدمات در مراکز براي معتادين با رفتارهاي پرخطر است. تمامي خدمات کاهش آسيب اعتياد در سه الگوي نامبرده «رايگان» است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته