جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465

 سرمقاله 

"مكتب هاشمي" و درس‌هاي مردم

حميدرضا عسگري

بار ديگر بازتابي از خود نشان دادند كه رسانه‌ها و شبكه‌هاي خبري جهان مجبور به پرداختن و تفسيرش شدند. آري سخن از حضوري ميليوني بود كه خبرنگاران خارجي از آن به عنوان بزرگترين مراسم تشييع سياستمداران جهان بعد از امام خميني(ره) ياد كردند. مردم اينبار نيز براي نظام و ياران واقعي آن سنگ تمام گذاشتند. بدور از هرگونه بزرگ نمايي واهي، و عليرغم آنكه بسياري چشم ديدن چنين حضوري را نداشتند، اما مردم با عشق آمدند.

عشقي كه به يارديرين امام داشتند و دلي كه از داغ فقدانش خون شده بود. مردم آمدند تا بار ديگر با حضور خود بياموزند. اينبار درس مسئوليت عشق آميز را كه نشان از دلدادگي حقيقي به انقلاب و وفادارانش داشت. حضوري كه كثرت آن از بابت حضور نسل‌هايي بود كه هيچ نشان و تجربه‌اي از دوران انقلاب، جنگ تحميلي و دوران سازندگي نداشتند.

بلكه به واسطه نقش پررنگ و غيرقابل كتمان آيت الله هاشمي در روايت‌هايي بود كه از انقلاب شنيده بودند. اما حوادث و اتفاقات يك دهه اخير، بيشترين شناخت را نسبت به شخصيت شناسي ياران حقيقي انقلاب ايجاد كرد. به همين جهت برخود واجب دانستند تا با حضورشان آخرين لبيك خود را به آيت الله بگويند.مردم آمدند تا بگويند در هياهو و گردوغبار سياسي سره و ناسره را تشخيص مي‌دهند و هيچگاه دستخوش تبليغات و جهت گيري هاي مصنوعي نخواهند شد.

آيت الله همواره درس و نصحيت براي مسئولان داشت. در سخنان و بيانات ايشان همواره نقش مردم به عنوان صاحبان انقلاب، ولي نعمتان كشور، سرمايه‌هاي نظام و... پررنگ بود. مدام مسئولان و دستگاه‌هاي مختلف را نسبت به حقوق مردم و خواسته‌هاي ملت سفارش مي‌كردند تا هيچگاه ميان جامعه و حكومت فاصله ايجاد نشود.

چرا كه هاشمي خوب مي‌دانست بزرگترين خطري كه يك ملت را تهديد مي‌كند، اختلاف و دو قطبي شدن آن است. اين آفت بزرگ همواره مورد تاكيد ايشان بود و درادوار مختلف مسئولان را به پرهيز از سليقه گرايي حزبي در مسئوليت‌هاي مختلف هشدار مي‌دادند.

تشييع كنندگان نشان دادند كه به "مكتب هاشمي" معتقدند و به دور از هرگونه جهت گيري سياسي دل به نظام و انقلاب و يارانش بسته‌اند و هيچگاه حاضر به جدايي از آن نيستند. اين حضور پر شور از اين بابت بود كه هاشمي به پيروي از امام راحل همواره بر راي و نظر مردم تاكيد داشت، چرا كه معتقد بود مردم هيچگاه اشتباه نمي‌كنند و همچون صاحبان قدرت و ثروت در دام وسوسه و غرض ورزي نخواهند افتاد. لذا مشاهده كرديم كه مردم نيز با اين رفتارخود مهر اثباتي بر ادعاهاي حقيقي هاشمي مبني بر دلبستگي ملت به نظام و انقلاب زدند.

اگر قرار بر تفسيراجتماعي اين حضور مردمي باشد، بايد مسئولان و سياسيون كشور كارنامه عملي خود را تاكنون مورد بررسي قرار دهند و در پيشگاه وجدان دروني خود قضاوت كنند كه آيا تاكنون بر محور گفته‌هاي يارديرين انقلاب و امام(ره) عمل كرده‌اند. آيا صلاح و منافع ملي را اولويت قرار داده‌اند يا اهداف و اميال فردي و حزبي ملاك عملشان بوده است.

بايد براين نكته تاكيد داشت كه افرادي همچون آيت الله هاشمي و ديگر ياران حقيقي انقلاب كه امروز در بين ما نيستند، از قدرتي كاريزماتيك برخوردارند كه با پايان عمرشان بر تعداد و عزم حاميانشان افزوده خواهد شد. 

چرا كه از اين پس تاريخ و مستنداتش شخصيت آنها را به نسل امروز و فردا معرفي خواهد كرد و مردم ملاك انتخاب و قضاوتشان رفتار و گفتار چنين افرادي خواهد بود.

قصد پيش بيني و جلوتر رفتن از فضاي اندوهناك فقدان آيت الله هاشمي را نداريم، اما سربسته و دربسته بايد به مسئولان و سياسيون تاكيد كرد كه پيام مردم در وداع با آيت الله را درك كنند و در آن تامل نمايند.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته