جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465

 نقش كلسترول بر اعضا بدن 

 
همانطوريكه كلسيم براي تركيب نسوج سخت و استخوان‌ها داراي اهميت اساسي است كلسترول و مشتقات آن نيز در اغلب سلول‌ها و نسوج بدن افراد سالم وارد و به آنها استحكام مي‌بخشد و زماني كه اين تركيب از نسوج بدن خارج مي‌گردد سلول‌ها از حالت طبيعي خارج و كارآئي خود را از دست مي‌دهند.

كلسترول در چربي‌ها حل شده وآنها را بسوي خود جلب مي‌نمايد و از سوئي ديگر جاذب آب و مايعات آبي نيز مي‌باشد و در سلول‌ها مي‌توانند مايعات آبي و روغني را جذب و آنها را تازه نگه دارد. در لستين و زرده تخم‌مرغ مي‌تواند حل شده و يا از آن نتيجه شود.

كلسترول در پوست به ويتامين د D در مقابل نور تبديل شده و كلسيم را مي‌تواند در خود حل نمايد و آنرا به استخوان‌ها ارسال مي‌نمايد. ويتامين‌هاي محلول در چربي نيز مي‌توانند با كلسترول و مشتقات آن يكنواخت شده و در نسوج بدن حركت نمايند و به هدف برسند.

كلسترول را مي‌توانيم از لستين و چربي‌هاي حيواني و زرد و از انواع ترشي‌هاي مشتق از اسيداستيك و غيره بدست آوريم.

انواع الكل‌هاي چرب و استرول‌هاي گياهي نيز داراي خاصيت مشابه مي‌باشند كه مي‌توانيم از آنها براي تهيه كلسترول بهره گيريم.استرول‌ها و كلسترول در قسمت‌هاي زاينده انواع تخم‌ها و تخم‌مرغ و دانه‌ها و ديگر قسمت‌هاي زاينده گياهان و حيوانات يافت مي‌شود. در توليدمثل و رشد سلول‌ها داراي نقش بوده كلسترول‌ها همراه با غذاهاي چرب و پروتئين‌ها وارد بدن شده در كبد از چربي‌ها، مواد نشاسته‌اي بدست مي‌آيد در تمام نسوج داراي مصرف مي‌باشد و مقدار مازاد آن توسط روده‌ها همراه با مدفوع دفع مي‌گردد.

كلسترول در سلول‌ها و غشاء‌ها وارد مي‌شود و باعث استحكام آنها مي‌گردد و سلول‌هاي عصبي و مغز بيشتر حاوي اين تركيب مي‌باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته