جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5465

 بهزيستي تنها متولي کاهش نرخ طلاق نيست 

 
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور گفت: سازمان بهزيستي تنها متولي کاهش نرخ طلاق نيست و دستگاه‌هاي ديگر از جمله وزارت بهداشت و قوه قضاييه در اين کار نقش دارند.

بهزيستي تنها متولي کاهش نرخ طلاق نيست حبيب الله مسعودي‌فريد معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با مصوبه اخير مجلس شوراي اسلامي مبني بر مکلف کردن سازمان بهزيستي براي کاهش 20 درصدي نرخ طلاق در طول برنامه ششم توسعه، اظهار داشت: متولي اصلي کاهش نرخ طلاق در برنامه ششم توسعه، شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و سازمان بهزيستي وظيفه کاهش نرخ طلاق در استان‌ها را بر عهده دارد.

وي افزود: براساس اين مصوبه علاوه بر سازمان بهزيستي دستگاه‌هاي مختلفي از جمله وزارت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و قوه قضاييه در کاهش نرخ طلاق داراي مسئوليت‌هايي هستند و در جلسات شوراي عالي انقلاب فرهنگي به طور مستمر وظايفي که هر دستگاه بايد انجام دهد ابلاغ مي‌شود و سازمان بهزيستي هم در راستاي اين مصوبه وظايف خود را انجام مي‌دهد.معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در رابطه با بودجه مورد نياز براي عملياتي شدن اين مصوبه مجلس شوراي اسلامي،گفت: در حال حاضر سازمان بهزيستي براي کاهش نرخ طلاق حدود 5 ميليارد تومان از شوراي اجتماعي کشور دريافت کرده است و حدود 15 ميليارد تومان هم بودجه هر ساله سازمان بهزيستي براي اين منظور است اما با توجه به مصوبه جديد مجلس در برنامه ششم توسعه و واگذاري مسئوليت‌هاي جديد، سازمان مديريت برنامه و بودجه بايد بودجه‌اي جداگانه براي دستگاه‌هايي که در کاهش نرخ طلاق متولي شده‌اند در نظر بگيرد.

مسعودي‌فريد گفت:در مصوبه جديد مجلس در برنامه ششم توسعه، وظايف دستگاه‌هاي مختلف براي کاهش 20 درصدي نرخ طلاق به تفکيک آمده است و شوراي عالي انقلاب فرهنگي به عنوان متولي اصلي آن در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: به عنوان مثال به سازمان بهزيستي وظيفه ارايه مشاوره‌هاي پيش از ازدواج، وزارت بهداشت وظيفه انجام آزمايش‌هاي قبل ازدواج و به قوه قضاييه مسئوليت ارايه مشاوره‌هاي پيش از طلاق در کنار دادگاه‌هاي خانواده سپرده شده است.

گفتني است؛ نمايندگان مجلس در نشست علني مجلس شوراي اسلامي، در جريان بررسي لايحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ماده 119 اين لايحه از مجموع 214 نماينده حاضر در جلسه با 159 رأي موافق، 6 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع موافقت کردند. اين ماده ناظر بر مباحثي همچون وظايف سازمان بهزيستي در راستاي کاهش ميزان طلاق است.

الف- سازمان بهزيستي مکلف است در راستاي کنترل و کاهش نرخ طلاق به ميزان 20درصد سال پايه در طول قانون برنامه زمينه سازي لازم را از طريق مرکز فوريت‌هاي اجتماعي و مددکاري و مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناختي به عمل آورد جهت پيشگيري از اختلاف و بحران‌هاي خانوادگي و پيشگيري وقوع طلاق و با کمک نهادهاي مردمي اقدامات خود را گسترش دهد

همچنين سازمان صدا و سيما مکلف است؛ در برنامه‌هاي خود ترويج ازدواج، ضد ارزش بودن طلاق و آسيب‌هاي اجتماعي آن براي زوج و زوج‌ها و فرزندان، فرهنگ افزايش پايبندي زوج‌ها به خانواده و حفظ حرمت خانواده را به عنوان محورهاي اصلي سبک زندگي اسلامي - ايراني مد نظر قرار دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته