جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5473

 همزمان با آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريکا:
 قيمت نفت به‌جاي کاهش، افزايش يافت  

 
همزمان با آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريکا، بازار نفت آن روي خوش خود را نشان داد و طلاي سياه در ادامه سيري صعودي به‌جاي کاهش با افزايش قيمت همراه شد.به گزارش مهر، در نخستين ساعات آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريکا هر چند شاخص سه بازار بزرگ بورس اين کشور شامل نزدک، داوجونز و اس اند پي با سقوط ارزش روبرو شدند اما بازار نفت آن روي خوش خود را به رئيس جمهور تازه‌کار آمريکا نشان داد و قيمت طلاي سياه به‌جاي کاهش با افزايش همراه شد.

بر اين اساس در آخرين معاملات ، قيمت هر بشکه نفت در دو بازار استراتژيک جهان يعني لندن و نيويورک با جهشي بيش از يک دلاري همراه شد.

قيمت هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال بلافاصله پس از پايان مراسم تحليف دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در بازار لندن با يک دلار و 33 سنت (معادل 2.46 درصد) افزايش به سطح 55 دلار و 49 سنت رسيد و قيمت هر بشکه نفت خام سبک و شيرين آمريکا در معاملات بازار نيويورک با يک دلار و پنج سنت افزايش (2.04 درصد) در محدوده بشکه‌اي 52 دلار و 42 سنت داد و ستد شده است.

به اعتقاد تحليلگران نگاه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا به رونق صنايع داخلي اين کشور مي‌تواند منجر به افزايش تقاضا براي انواع حامل‌هاي انرژي به ويژه نفت خام و گاز طبيعي شود که اين افزايش تقاضا قطعا تحريک کننده قيمت نفت خام به سطوح بالاتر خواهد بود.

از سوي ديگر يکي از شعارهاي انتخاباتي دونالد ترامپ کاهش وابستگي آمريکا به واردات نفت خام و تحقق روياي استقلال انرژي اين کشور بوده که تحقق اين هدف صرفا در گروي بالا ماندن قيمت نفت خام و جذاب شدن فرآيند سرمايه گذاري براي شرکت‌هاي بزرگ نفتي آمريکا به منظور افزايش ظرفيت توليد نفت به ويژه شيل اويل‌ها خواهد بود.

تحليلگران و فعالان بازار نفت اعتقاد دارند: سقوط قيمت طلاي سياه به زيان آمريکايي‌ها خواهد بود و آمريکا طرفدار قيمت‌هاي متوسط و رو به بالا در بازار نفت است، زيرا با افزايش قيمت هر بشکه نفت به بيش از 50 دلار، آمريکا مي‌تواند نسبت به سرمايه گذاري و افزايش توليد از ذخاير شيل اويل خود ادامه دهد.

سيدمحمدعلي خطيبي نماينده سابق ايران در اوپک هم هفته گذشته در گفتگو با مهر با اعلام اينکه افزايش قيمت نفت به بشکه‌اي بيش از 60 دلار مي‌تواند براي شرکت‌هاي نفتي آمريکا به منظور انجام سرمايه گذاري‌هاي جديد جذاب و مطلوب باشد، گفته است: قيمت پايين نفت به نفع آمريکايي‌ها نيست.

در اين بين از چند هفته گذشته تاکنون و به ويژه پس از توافق نفتي وين بين کشورهاي عضو و غير عضو اوپک به منظور کاهش توليد نفت، تعداد دکل‌هاي فعال حفاري در آمريکا هم با افزايش قابل توجه‌اي همراه شده است.

در همين حال، شرکت خدمات انرژي بيکرهيوز روز گذشته با انتشار گزارشي، اعلام کرد: شرکت‌هاي حفاري آمريکا تعداد سکوهاي فعال خود را در هفته منتهي به 20 ژانويه 2017 ميلادي را 29 سکو افزايش داده و به اين ترتيب تعداد کل سکوهاي حفاري فعال در آمريکا به 551 سکو رسيد که بالاترين رقم از نوامبر 2015 ميلادي تاکنون به شمار مي‌رود.تعداد سکوهاي حفاري در آمريکا که در زمان اوج خود در اکتبر 2015 ميلادي به يک‌هزار و 609 سکو رسيده بود در ماه مه سال 2016 به علت سقوط شديد قيمت نفت به فقط 316 سکو کاهش يافت. افزايش تعداد دکل‌هاي فعال حفاري در صنعت نفت و گاز آمريکا مي‌تواند نشانه خوبي براي اجراي سياست‌هاي کاهش وابستگي انرژي آمريکا در روزهاي نخست آغاز رياست جمهوري ترامپ باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته