جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5473

 معادلات انرژي 

 خط لوله صادرات گاز ايران به عراق سه شنبه افتتاح مي‌شود

سخنگوي شرکت ملي گاز با اشاره به افتتاح خط لوله صادرات گاز ايران به عراق، گفت: با وجود افتتاح خط لوله اما صادرات گاز به عراق فعلا آغاز نخواهد شد.

مجيد بوجارزاده در گفتگو با مهر با بيان اينکه سه شنبه هفته جاري خط لوله صادرات گاز ايران به عراق به طور رسمي افتتاح
مي شود، گفت: با وجود افتتاح خط لوله اما صادرات گاز به عراق فعلا آغازنخواهد شد.

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران با تاکيد بر اينکه هم اکنون تزريق گاز به خط لوله صادرات گاز به عراق آغاز شده و مشکلي براي صدور گاز به اين کشور همسايه وجود ندارد، تصريح کرد: اما طرف عراقي هنوز براي واردات گاز ايران آماده نيست.

اميرحسين زماني‌نيا معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت هفته گذشته با بيان اينکه هم اکنون خط لوله صادرات گاز ايران به بغداد از گاز پر است اما اعتبار اسنادي (ال سي) اين طرح هنوز باز نشده و به محض حل مسائل مالي، گاز ايران به بغداد مي‌رود، گفته بود: اعتبار اسنادي (Letter of Credit) تعهدي از بانک است که به خريدار و فروشنده داده مي‌شود و تعهد مي‌شود که ميزان پرداختي خريدار به فروشنده به موقع و با مبلغ صحيح به دست فروشنده خواهدرسيد.

با گذشت 6 ماه از آغاز دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه:

سوآپ نفت خام همچنان متوقف است

با وجود گذشت 3 ماه از ارسال مصوبه قبلي سوآپ نفت خام به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران و با گذشت 6 ماه از آغاز دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، هنوز خبري از اجرايي شدن اين برنامه نيست.

به گزارش تسنيم، خبر آغاز دوباره سوآپ نفت خام به سال گذشته باز مي گردد. «بيژن زنگنه» وزير نفت کشورمان آذرماه سال گذشته از احتمال آغاز سوآپ نفت روسيه توسط ايران و انجام مذاکرات دو کشور در اين خصوص خبر داده بود. اين موضوع در ديدار اسفندماه سال گذشته زنگنه و همتاي روس خود مورد طرح و بررسي قرار گرفت و طرف روس، تمايل خود را براي سوآپ نفت خام از طريق ايران اعلام کرده بود.

ارديبهشت ماه سال جاري مذاکرات ايران با روسيه و 3 کشور قزاقستان، آذربايجان و ترکمنستان در خصوص سوآپ نفت خام از خاک ايران آغاز شد و بعد از حدود 3 ماه مذاکره با مسئولان نفتي و شرکت‌هاي مختلف فعال در خريد و فروش نفت در اين 4 کشور، هفته ابتدايي شهريور امسال، مسئولاني از دو کشور قزاقستان و روسيه به ايران آمدند تا با بازديد از تأسيسات تخليه و ذخيره سازي نفت خام در شمال کشور (پايانه نفتي نکا) و سنجش ميزان آمادگي ايران، مذاکرات نهايي را براي آغاز سوآپ نفت خام با ايران انجام دهند.

سيد پيروز موسوي مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران نيز هفته پاياني مردادماه سال جاري از احتمال آغاز سوآپ نفت خام تا يک ماه آينده خبر داده و گفته بود که "در صورت آغاز اين عمليات، حجم نفت خامي که در مراحل اول سوآپ مي‌شود، چيزي در حدود 50 تا 100 هزار بشکه در روز خواهد بود که اين ميزان بستگي به قراردادي دارد که بين شرکت ملي نفت ايران و شرکتهاي نفتي متقاضي سوآپ امضا مي‌شود".

تا سه ماه بعد از شروع دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، خبري از اجرايي شدن توافقات نشد، تا اينکه آبان ماه سال جاري «سيد پيروز موسوي» مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم با اشاره به اينکه "سوآپ نفت خام هنوز آغاز نشده است"، گفت: مذاکراتي در طي ماههاي گذشته با کشورهاي آسياي ميانه در خصوص سوآپ نفت خام از ايران داشته ايم و برخي کشورها در اين خصوص ابراز تمايل کرده اند اما به علت اينکه قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي قراردادي در نوع قراردادهاي سوآپ انجام شود، هنوز سوآپ نفت خام آغاز نشده است.

مديرعامل پايانه هاي نفتي ايران تصريح کرد: قرار شد تغييراتي در يکي از بندهاي مصوبه قبلي در خصوص سوآپ داده شود و تا قراردادهاي سوآپ يک محوريت کلي داشته باشد، از اين رو مصوبه قبلي را شرکت نيکو به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران تحويل داد تا بعد از اعمال تغييراتي در يکي از بندهاي آن، دوباره در هيئت مديره مطرح شده و مصوبه هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران را بگيرد.

با اين حال با وجود گذشت 3 ماه از ارسال مصوبه قبلي سوآپ نفت خام به هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران و با گذشت 6 ماه از آغاز دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي آسياي ميانه براي آغاز سوآپ نفت خام، هنوز خبري از اجرايي شدن اين برنامه
نيست.

بين متقاضيان سوآپ نفت خام از خاک ايران نام دو شرکت انگليسي BP و سوئيسي ويتول که از بزرگ‌ترين خريداران و يا به‌عبارتي دلالان نفت خام در جهان هستند، ديده مي‌شود.

پيگيرها حاکي از اين است که نمايندگاني از اين دو شرکت نفتي، بعد از برپايي نمايشگاه بين‌المللي نفت ايران در ميانه ارديبهشت‌ماه سال جاري، مذاکراتي با شرکت ملي نفت براي انجام عمليات سوآپ نفت خام از خاک ايران داشتند.

فراهم شدن شرايط سوآپ نفت خام از خاک ايران اين امکان را براي شرکت‌هاي فعال در خريد و فروش نفت در آسياي ميانه فراهم مي‌کند که با وجود اين بستر، بازارهاي جديدي را براي فروش نفت خود در نظر گرفته و امکان مانور بيشتري را براي رساندن نفت به مشتريان خود داشته باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته