جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5490

 معادلات انرژي 

 توتال توسعه فاز 11 پارس‌جنوبي را آغاز کرد

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به آغاز مطالعات فني و اجرايي توسعه فاز 11 پارس جنوبي توسط توتال، گفت: به زودي مناقصه ساخت اولين پايه سکوي اين فاز گازي برگزار مي‌شود.

محمدمشکين فام در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت توسعه فاز 11 پارس جنوبي پس از امضاي موافقت نامه اصولي اين فاز مشترک گازي با کنسرسيومي به رهبري توتال فرانسه، گفت: هم اکنون توسعه فاز 11 پارس جنوبي آغاز شده است.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تهيه اسناد مناقصه ساخت اولين جکت (پايه سکو) فاز 11 پارس جنوبي توسط توتال فرانسه، تصريح کرد: علاوه بر اين شناسايي پيمانکاران داخلي هم در حال انجام بوده و به زودي مناقصه ساخت جکت توسط کنسرسيوم فاز 11 پارس جنوبي به رهبري توتال انجام مي شود.

اين مقام مسئول با اعلام اينکه مطالعات طراحي جکت فاز 11 پارس جنوبي به نوعي بود که بايد در محاسبات ساخت آن بحث قرار گرفتن کمپرسورهاي تقويت فشار گاز هم مورد توجه قرار بگيرد، اظهار داشت: بر اين اساس هم اکنون تهيه مدارک فني هم در حال انجام است.

مشکين فام با بيان اينکه هم اکنون توتال فرانسه با نظارت کارشناسان شرکت نفت و گاز پارس در حال انجام طراحي مفهومي ساخت تاسيسات دريايي فاز 11 پارس جنوبي است، تاکيد کرد: در مجموع به دنبال بهترين گزينه بوده تا هيچ گونه اشتباهي در انجام مطالعات مفهومي به وجود نيايد.

مدير عامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص زمان بندي امضا قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي با کنسرسيوم به رهبري توتال هم توضيح داد: در شرايط فعلي بيشتر مذاکرات فني بين توتال و شرکت نفت و گاز پارس در حال انجام بوده و پيش بيني مي شود تا پايان اسفند ماه قرارداد نهايي توسعه فاز 11 پارس جنوبي بين توتال و شرکت ملي نفت ايران امضا شود.

در همين حال غلامرضا منوچهري معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران هم بهمن ماه امسال از مذاکره با توتال فرانسه در زمينه بالادستي، ساخت تجهيزات، خدمات حفاري و خدمات فراساحلي و بخش هاي مهندسي خبر داده و گفته است: کار اجرايي اين شرکت براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي در عمل آغاز شده است.

ذخيره‌سازي نفت ايران 10 ميليون بشکه افزايش يافت

مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران از افتتاح پروژه افزايش 10 ميليون بشکه اي ظرفيت ذخيره سازي نفت ايران در منطقه خليج فارس خبر داد.

سيدپيروز موسوي در گفتگو با مهر با اشاره به افتتاح رسمي پروژه ذخيره سازي نفت خام در گناوه، گفت: امروز با حضور حبيب الله بيطرف، معاون مهندسي و پژوهشي وزير نفت، پروژه ذخيره سازي 10 ميليون بشکه ظرفيت جديد نفت خام به طور رسمي افتتاح شد.

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه با بهره برداري از اين 10 ميليون بشکه مخزن، ظرفيت ذخيره سازي نفت خام ايران به 38 ميليون بشکه افزايش يافت، تصريح کرد: اين پروژه شامل طراحي، ساخت، نصب و راه اندازي هشت دستگاه مخزن يک ميليون بشکه‌اي، دو دستگاه مخزن 500 هزار بشکه‌اي و چهار مخزن 250 هزار بشکه‌اي ذخيره‌سازي نفت خام است.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه با بهره برداري از اين مخازن جديد، امکان پشتيباني بيشتر عمليات صادرات نفت خام از پايانه خارگ فراهم شده است، اظهار داشت: کل حجم سرمايه گذاري اين پروژه نفتي 750 ميليارد تومان است که با بهره برداري از اين مخازن جديد، عملا قدرت چانه زني شرکت ملي نفت ايران براي بازاريابي و فروش نفت خام کشور هم افزايش يافته است.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران:

امسال مشکل قطعي گاز به طور کامل در کشور مرتفع شد

مديرعامل شرکت ملي گاز با اشاره به اينکه ايران بزرگترين شبکه گازرساني دنيا را با 300 هزار کيلومتر طول داراست، گفت: با وجود گستردگي شبکه، گاز با بهترين کيفيت در اختيار مردم قرار مي گيرد و امسال مشکل قطعي گاز به طور کامل در سطح کشور مرتفع شد.

حميدرضا عراقي چهارشنبه شب در گفت و گو با ايرنا با اشاره به اينکه تمهيدات ويژه اي براي جلوگيري از قطعي گاز انديشيده شده است، افزود: در سال جاري با وجود سرماي زير صفر در همه استان هاي کشور گاز هيچ شهري قطع نشد و خدمت رساني اين شرکت به طور مستمر ادامه يافت.

وي اظهار کرد: فعاليت 3.5 ساله دولت تدبير و اميد يکي از دوره هاي درخشان خدمت رساني اين شرکت در سطح کشور بوده و در اين مدت بيش از هشت هزار روستا به شبکه گاز متصل شده است.

به گفته وي در اين دوره فازهاي 12، 15، 16، 17، 19، 20 و 21 پارس جنوبي با وجود تحريم هاي ظالمانه به مرحله بهره برداري رسيد و با احداث خطوط انتقال و ايستگاه هاي تقويت فشار، در مدار گازي کشور قرار گرفت. وي ادامه داد: افتتاح پنج ايستگاه تقويت فشار و افرايش اين ايستگاه ها به 13 مورد و اجراي طرح هاي جلوگيري از قطعي گاز در استان هاي گيلان، مازندران و خطوط غربي کشور از ديگر اقدامات اين شرکت در دولت يازدهم است. وي افزود: از ديگر خدمات اين شرکت در طول دولت يازدهم مي توان به افزايش سهم گاز نيروگاه ها به متوسط 100 ميليون مترمکعب، برنامه ريزي براي صادرات گاز به کشورهاي همسايه و اتصال زاهدان به عنوان آخرين مرکز استان به شبکه گازرساني کشور اشاره کرد. مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با اشاره به طرح گازرساني به مرکز استان سيستان و بلوچستان گفت: 260 کيلومتر خط انتقال براي تکميل اين طرح احداث شده است و اميدواريم تا پايان سال جاري شاهد بهره برداري از اين طرح با حضور معاون اول رئيس جمهوري باشيم. وي به عنايت دولت نسبت به اجراي طرح هاي گازرساني به مناطق روستايي اشاره کرد و افزود: در طول فعاليت دولت سالانه به طور متوسط به سه هزار روستا گازرساني شده که اين امر در طول فعاليت 50 ساله اين شرکت بي نظير است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته