جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 سرمقاله 

 
به مناسبت چهلمين روز درگذشت آيت الله هاشمي،

حفظ مشي اعتدال در ادوار مختلف

حميدرضا عسگري

تاثر وتالم فقدان آيت الله هاشمي دراين چهل روز با عدم حضور جسمانيش در جشن پيروزي انقلاب دوچندان گرديد و امروز به پاس گرامي داشت اربعين نبودش، بسيار سخت است كه جز افسوس وحسرت چيز ديگري به رشته قلم درآوريم. اما هرچه غم فراغش بزرگ است، تمجيد از مشي هاشمي بزرگتر و ارزشمند تر از آن است؛ پس به قدر توان پيرامون سلك رفتاري ايشان مطالبي را بيان مي‌كنيم.

در اين روزگار دلهره آميز كه گرد و خاك سياست فضا را غبار آلود كرده، وجود هاشمي استعاره آرامش براي نسلي بود كه سخت بدان نياز داشت. تبيين ديدگان و نقش ممتاز آيت الله هاشمي در انقلاب اسلامي يك ضرورت و كار بسياري ارزشمند به شمار مي آيد تا جوانان متوجه شوند چه كساني پاي كار بودند و با چه هزينه هايي انقلاب را به موقعيت فعلي رسانده و همچنين با وظيفه و تعهد سنگين خود در پاسداري از ارزش‌ها ادامه راه را هموار ساختند.

امروزبحث‌هايي درمورد وجود وصيت نامه‌اي سياسي از آيت الله شنيده مي‌شود كه البته درصورت صحت آن نيز، چيز تازه‌اي جز مشي عملي ايشان دربر نخواهد داشت. خواست ايشان در زمان حيات همواره اين بود كه بايد « هرگامي كه ميتوانيم درجهت تقارب و نزديكي اقشار مختلف برداريم چون در شرايط ويژه ايران و منطقه و دشمني‌ها و خطراتي كه ما را تهديدمي كند و مشكلاتي كه كشور با آن روبروست فرصتي براي از دست دادن نداريم و هيچ فرصتي را درجهت وحدت نبايد بسوزانيم.»

در حقيقت حرف هاشمي، حرف دل بخش بزرگي از مردم بود كه دل دركف انقلاب و نظام دارند و از برخي انحرافات و تظاهر به زهد وانقلابي گري برخي افراد و گروه‌ها رنجيده خاطر شده‌اند. هاشمي در زمره معماران انقلاب تلقي مي‌شد و لذا در صورت مشاهده خطا و انحراف بدون تعارف هشدار مي‌داد. اين بيان صريح هاشمي بود كه موجب محبوبيت وي گرديد و زبان از دل مردم مي‌گشود.

هاشمي يك شخصيت سياسي و درعين حال اجتماعي بود. چرا كه سياست هيچگاه وي را از جامعه جدا نكرد. اما امروز شاهديم كه بعضاً بين سياسيون با سياسيون؛ و سياسيون با جامعه رابطه نسبتاً سردي به وجود آمده است. هاشمي آب‌ديده دوراني بود كه در آن متفكران همچون آيت الله خامنه‌اي، شهيد بهشتي، شهيد مطهري، شهيدباهنرو بسياري از ديگر صاحبان انديشه حضورداشتند.

اما نوع رفتار ايشان وجمع ياد شده به گونه‌اي بود كه ضمن تضارب آرا، همكاري سازنده‌اي در جهت منافع انقلاب و مردم داشتند. اگرچه افراد ياد شده و ديگران تجديد ناپذيرند امان نگراني از اين كه امروز فعالان عرصه سياسي كه وارد ميدان شده اند هيچ حركت مشتركي باهم ندارند و زير يك سقف نمي‌نشينند تا براي تبادل فكري و راجع به مشتركات بحث و همكاري كنند.اينگونه رفتارها هيچگاه موجب تاثيرگذاري و تاثيرپذيري درجامعه نخواهد شد. اما تاثيرگذاري ازخصوصيات ويژه هاشمي بود.
آيت الله همواره يك چهره فراجناحي بود كه به خوبي شرايط را درك مي كرد و آينده نگري بسيار بالايي داشت . ايشان با تكيه برهمين ديد عميقي كه نسبت به آينده داشت و باتوجه به تجربيات فراوان در قبل و بعد از انقلاب، تاثير كلام عميقي براقشار مختلف اعم از مردم عادي و خواص داشتند.

همين ترجيح ندادن منافع شخصي و جناحي بر منافع نظام و ملت موجب تزاحم براي گروه‌هايي شده بود كه سعي داشتند به هر نحوي قطار انقلاب را منحرف و به سمت منافع خود حركت دهند.

صبر و صداقت از ديگر ارزشهايي است كه بايد در مشي هاشمي به آن توجه داشته باشيم. بي مهري‌ها، توهين‌ها و تخريب‌هايي كه در ادوار مختلف بر يارنهضت و امام(ره) روا شد، بركسي پوشيده نيست و به تعبيري مظلوميت شهيد‌ بهشتي درمقطع فعلي با شدت بيشتري براي آيت الله هاشمي تكرار شد. آن زمان مجاهدين و منافقين برعليه شهيد مظلوم شعار مي‌دادند، اما دردوره اخير بسياري از كساني كه در ظاهر خود را خيرخواه انقلاب مي‌ناميدند، بازوي تواناي انقلاب را "ضد انقلاب" خطاب مي‌كردند. اما برخورد هاشمي هيچگاه به روش آنها نبود چرا كه وحدت نظام را بر دفاع از خود ارجح مي‌دانست. چرا كه همواره اعتقاد داشت : «ما بايد براي انقلاب و مردم سپر شويم، نه اينكه آنها سپر ما شوند».

اعتدال و ميانه روي از خصلت‌هاي هميشگي آيت الله بود كه درآخرين قدم سياسي زندگي خود توانست آن را به عنوان يك حركت مردمي محقق سازد. آن زمان كه نگراني‌هايش را از انحطاط و انحراف كشور بيان مي‌كرد و گوش‌ها نمي‌خواستند بشنود، مجبور شد تا از اعتبارش براي نظام مايه بگذارد تا بار ديگر خواست مردم را محقق سازد. پس از آن بود كه گفت «ديگر راحت مي‌توانم بميرم». اما هاشمي نمرد؛ هاشمي زنده است تا نهضت زنده است.

يادش گرامي و راهش مستدام باد...

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته