جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 عفونت چشم چه علائمي دارد و چگونه درمان مي شود 

 عفونت چشم مي تواند براي هر کدام ازقسمت هاي جلويي چشم که شامل قرنيه و غشاي نازک و مرطوب چشم مي شود و يا بخش خارجي چشم و داخل پلک‌ها و همچنين عصب باصره و شبکيه چشم اتفاق بيفتد.اين بيماري در اثر نفوذ عوامل باکتريايي، ويروسي يا قارچي به هر کدام از قسمت هاي ذکر شده در چشم اتفاق مي افتد.در اين مطلب قصد داريم شما را با علائم عفونت هاي چشمي آشنا نماييم و به بررسي روش درمان آن بپردازيم.

علائم عفونت چشم چيست؟

يکي از علائم اين بيماري پلک‌هاي متورم و حاوي ترشحات مي‌باشد که بايد به سرعت درمان شود. ترشحات زردرنگ خارج شده از چشم که باعث بسته شدن چشم عفونت کرده مي‌شود، در واقع پاسخ طبيعي بدن به حمله باکتري‌ها و ويروس‌هاي عفونت زايي است که به لايه شفاف پوشاننده سطح چشم نفوذ کرده‌اند. در ادامه به ساير اين علئم اشاره خواهيم کرد:

صورتي يا قرمز شدن کره چشم (رنگ کره چشم در حالت عادي سفيد مي‌باشد.)

ترشحات سبز، سفيد يا زرد رنگ که در گوشه چشم جمع مي‌شود

اشک ريزي پيوسته از چشم

احساس وجود سنگ‌ريزه يا هر جسم خارجي ديگر در چشم به هنگام پلک زدن

خشک شدن پلک‌ها به هنگام خواب

احساس وجود داشتن يک توده‌ي دردناک و قرمز در ريشه مژه‌ها

انواع عفونت چشم

اين بيماري بر اساس علت بروز (باکتريايي و ويروسي) به انواع مختلفي دسته بندي مي‌شود.

چشم صورتي يا کونژکتيويت (pink eye): يکي از عفونت‌هاي شايع چشم، چشم صورتي مي‌باشد که در گروه سني کودکان بسيار شايع مي‌باشد. به همين دليل مربيان مهدکودک‌ها و معلمان مستعد ابتلا به اين بيماري هستند.

کراتيت آميبي يا کراتيت اکانتوموبا: افرادي که از کنتاکت لنز استفاده مي‌کنند در معرض ابتلا به اين نوع عفونت قرار دارند که معمولا به علت شنا کردن فرد در شرايطي که لنز روي چشم قرار دارد ايجاد مي‌شود. به همين دليل اگر از لنز تماسي استفاده مي‌کنيد حتما قبل از شنا يا وارد شدن در وان حمام کنتاکت لنز خود را برداريد و يا بلافاصله بعد از بيرون امدن از اب کنتاکت لنز خود را ضد عفوني کنيد.

کراتيت قارچي: اين عفونت در سال 2006 به صورت يک همه گيري جهاني در کساني که از لنز تماسي استفاده مي‌کردند اتفاق افتاد. علت بروز اين واقعه آلودگي محلول‌هاي نگهدارنده لنز بود. يکي ديگر از علت‌هاي اين عفونت قارچ فوزاريوم است که معمولا در مواد ارگانيک و بيشتر بدنبال خراش چشمي متعاقب برخورد با شاخه هاي درختان اتفاق مي‌افتد.

اندوفتالميت: هنگامي‌که عامل ميکروبي و بويژه عامل باکتريال به داخل چشم نفوذ کند بسيار مخاطره آميز بوده و در صورت عدم درمان سريع و موثر باعث نابينايي مي‌گردد. اين عفونت چشم ممکن است به دنبال وارد شدن جسم تيزي به داخل چشم و يا به دنبال جراحي‌هاي چشمي مثلا جراحي کاتاراکت اتفاق افتد بطوري که در سوراخ شدن‌ها و آسيب هاي جدي چشمي 4تا 8درصد احتمال بروز اندوفتالميت وجود دارد.

تراخم: تراخم نوع ديگري از عفونت‌هاي چشم مي‌باشد که لايه داخلي پلک را درگير کرده و در نهايت سبب اسکار (اسکار به آثار به جا مانده روي پوست بعد از بهبود يک آسيب پوستي مي‌گويند) و جاي زخم ناشي از آن مي‌شود که بدنبال آن به داخل برگشتن پلک و برخورد آزاردهنده نوک مژه ها به قرنيه و بالاخره آسيب قرنيه را به دنبال خواهد داشت که همين موضوع به کوري فرد مي‌انجامد. رعايت بهداشت مناسب و در دسترس بودن و استفاده از انتي بيوتيک‌هاي مناسب خوراکي نقشي اساسي در درمان و کنترل تراخم به عهده دارد.

راه هاي پيشگيري از عفونت چشم

اين بيماري قابل سرايت به افراد ديگر مي‌باشد؛ بنابراين در صورت بروز اين بيماري در يکي از افراد نزديک‌تان، نکات بهداشتي زير را رعايت نمائيد:

دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوئيد. از آنجايي که دست‌ها مرتبا در تماس با آلودگي‌هاي باکتريايي، ويروسي و قارچي قرار دارند، اين کار ساده‌ترين راه براي جلوگيري از انتقال اين بيماري است. از لمس بي‌دليل صورت و چشم‌هاي خود پرهيز کنيد. اگر لازم است دارويي را به داخل چشم خود بريزيد و يا کرمي را بر اطراف دور چشم خود بماليد، حتما قبل از اين کار دست‌هاي خود را با آب و صابون بشوييد.

هنگامي که مي‌خواهيد چشمان خود را با لوازم آرايشي آرايش کنيد از سالم بودن لوازم مورد استفاده اطمينان حاصل کنيد. ممکن است مواد آرايشي فاسد شده باشند و يا مرغوب نباشند و چشم شما نسبت به آنها حساسيت داشته باشد.

در صورتي که عفونت چشمي داريد، هرگز از لنزهاي چشمي استفاده نکنيد و اگر لنزهاي شما به عفونت آلوده شده‌اند، قبل از استفاده مجدد، حتما آنها را ضدعفوني کنيد.در محيط‌هاي داراي آب و هواي گرم و خشک، آلوده به مواد شيميايي، پرگرد و غبار و هنگام وزش باد از چشم‌هاي خود محافظت کنيد.

درمان عفونت چشم

درمان عفونت‌هاي ناشي از عوامل باکتريايي و ويروسي در چشم معمولا با قطره يا پماد آنتي‌بيوتيک موضعي صورت مي‌گيرد. بسته به عامل زمينه‌اي که باعث بروز اين بيماري شده است پزشک ممکن است آنتي‌بيوتيک‌هاي ضد باکتريال يا ضد ويروسي که بصورت خوراکي نيز داده مي‌شوند استفاده کند. اگر علائم شما بدتر شده يا تغييرکرد حتما فورا و مجددا به پزشک خود مراجعه نماييد.

منبع : دکتر سلام


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته