جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 وزير نفت :
 توتال اطلاعات ما را به قطري‌ها بدهد،شکايت مي‌کنيم 

 
وزير نفت گفت: اگر اثبات شود که توتال اطلاعات ما را به طرف قطري داده است مسئله به دعوايي ختم مي شود و توتال بايد غرامت بپردازد.به گزارش مهر ، بيژن زنگنه در واکنش به اظهارات اخير پاتريک پويان مديرعامل توتال و عقب نشيني اين شرکت فرانسوي از توسعه فاز 11 پارس جنوبي، گفت: درباره توافق با توتال، بايد موافقت نامه تبديل به قرارداد شود و تا دو ماه آينده تمام مي‌شود و قرارداد امضا مي‌شود.

وزير نفت با اعلام اينکه ملاحظات سياسي توتال را به وزارت خارجه منعکس کرده‌ايم، تصريح کرد: نمي‌دانيم چرا توتال اين حرف را زد، در قرارداد آمده، ما از سياست‌هاي اتحاديه اروپا تبعيت مي‌کنيم، حرف‌هاي آنها قابل قبول نيست.

اين عضو کابينه دولت با اعلام اينکه محمدجواد ظريف وزير امور خارجه در اين مورد با خانم فدريکا موگريني مسئول سياست‌هاي خارجي اتحاديه اروپا صحبت کرده است، بيان کرد: بايد در اين قراردادها دقت کنيم.

اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه ايرادي ندارد که توتال هم با ايران و هم با قطر کار کند زيرا آنها قبلا هم کار کرده‌اند و ما از آنها کار را ياد گرفتيم، اظهار داشت: ما براي افت توليد از چند سال آينده به تکنولوژي‌هاي جديد شرکت توتال و ديگران نياز داريم اما اطلاعات کل ميدان را هيچگاه به آنها نمي‌دهيم.

زنگنه با اشاره به اينکه از 30 فاز در حال اجراي پارس جنوبي تنها اطلاعات دو فاز به توتال ارائه شده است افزود: اگر اثبات شود که اين شرکت فرانسوي اطلاعات ما را به طرف قطري داده است مسئله به دعوايي ختم مي شود و توتال بايد غرامت بپردازد.

وي در ادامه با بيان اينکه با افزايش توليد و عرضه گاز در سال 96، مصرف اکثر فرآورده‌هاي نفتي ايران به صفر نزديک مي‌شود، گفت: سال آينده مصرف نفت سفيد، گاز مايع، نفت کوره و گازوئيل حرارتي در ايران به صفر خواهد رسيد.

وزير نفت با اعلام اينکه علاوه بر اين سال آينده با بهره‌برداري از اولين فاز پالايشگاه ستاره خليج‌فارس، ايران در توليد و مصرف بنزين خودکفا خواهد شد، تصريح کرد: حجم صادرات گازوئيل هم افزايش مي‌يابد به طوري که پيش‌بيني مي‌کنيم سال آينده بالغ بر 20 ميليون ليتر گازوئيل توسط ايران به بازارهاي جهاني صادرات شود.

اين عضو کابينه دولت با اشاره به برنامه افزايش ظرفيت پالايش نفت ايران به بيش از سه ميليون بشکه در روز، اظهار داشت: هم‌اکنون ظرفيت پالايشي حدود 1.7 ميليون بشکه در روز بوده که با بهره‌برداري از پالايشگاه خليج‌فارس، مجتمع پالايشي سيراف، پالايشگاه پارس شيراز، جاسک و آناهيتاي کرمانشاه، اين ظرفيت به سه ميليون بشکه افزايش مي‌يابد.

اين مقام مسئول هدف از ساخت پالايشگاه‌ها در سواحل خليج‌فارس را رويکرد صادرات فرآورده‌هاي نفتي عنوان کرد و افزود: بهمن ماه امسال هم قرارداد نهايي فاينانس ساخت پالايشگاه جديد آبادان با ظرفيت 210 ميليون بشکه در روز امضا شد.

زنگنه در ادامه با بيان اينکه همزمان با آغاز فعاليت دولت يازدهم، حجم صادرات نفت ايران حدود 1.2 ميليون بشکه در روز بوده که هم‌اکنون اين ميزان به 2.8 ميليون بشکه شامل نفت خام و ميعانات گازي افزايش يافته است، تبيين کرد: پيش از لغو تحريم‌ها، کشورهايي همچون هند، ترکيه، ژاپن، کره جنوبي، چين و تايوان، تنها مشتريان نفت ايران بودند که هم‌اکنون اکثر کشورهاي اروپايي و آسيايي به جمع خريداران نفت ايران پيوسته؛ به طوري که حتي يک محموله نفت خام يک ميليون بشکه‌اي به اندونزي صادر شده است.

وزير نفت با بيان اينکه هم‌اکنون 60 درصد فروش نفت ايران در بازارهاي آسيايي و 40 درصد آن در بازارهاي اروپايي انجام مي‌شود، تأکيد کرد: برخلاف پيش‌بيني اکثر تحليلگران داخلي و خارجي، پس از لغو تحريم‌ها در مدت زمان حدود سه ماه، توليد نفت ايران روزانه يک ميليون بشکه افزايش يافت و بازگشت ايران تأثيري در کاهش قيمت نفت نداشته است.

وزير نفت در ادامع با بيان اينکه اگر مخالفان برجام بگذارند، قراردادهاي جديد نفتي عمل مي‌شود، يادآور شد: عده‌اي دلشان مي‌خواهد دوباره ايران تحريم شود و دلشان آرامش و توسعه کشور را نمي‌خواهد.

وي در ادامه با اشاره به ورود اولين کشتي پالايشگر نفت ايران وارد خليج فارس شد، گفت: پيش از پايان امسال بهره برداري از لايه نفتي پارس جنوبي تا 35 هزار بشکه در روز آغاز مي‌شود و همزمان در حال مذاکره براي افزايش توليد لايه نفتي پارس جنوبي تا سقف 100 هزار بشکه در روز هستيم.اين عضو کابينه دولت با يادآوري اينکه هنر در نفت چاه زدن و برداشت کردن نفت نيست، خاطرنشان کرد: ميادين غرب کارون 67 ميليارد بشکه ظرفيت دارد که با روش سنتي که تنها 7 درصد ضريب برداشت دارند که اين ميزان معادل 4.5 ميليارد بشکه برداشت نفت است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته