جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 تريبون 

 کاهش نرخ سود منتفي شد

بر اساس زمزمه‌هايي که از جلسات بانکداران با بانک مرکزي بر مي‌آيد، کاهش نرخ سود بانکي فعلا منتفي شده و شايد هم پرونده آن همچون تک نرخي کردن ارز،به بعد از انتخابات رياست جمهوري موکول شود.به گزارش مهر، پرونده تغيير در نرخ سود و حرکت در مسير کاهش آن از سوي بانکداران چند هفته‌اي هست که مجدد باز شده است، اما آنگونه که خبر مي‌رسد بانک مرکزي برنامه‌اي براي موافقت با کاهش نرخ سود بانکي ندارد و آنگونه که مقامات بانک مرکزي مي‌گويند کاهش نرخ سود بانکي حداقل تا اوايل ارديبهشت ماه، روي ميز شوراي پول و اعتبار قرار نخواهد گرفت که در مورد آن تصميم‌گيري صورت گيرد.

سکه صعودي شد

در بازار قيمت سکه تمام طرح جديد با افزايش 7000 توماني در مقايسه با روز قبل به يک ميليون و 191 هزار تومان رسيد و دلار آمريکا نيز 3817 تومان قيمت خورد.

به گزارش ايسنا، هر گرم طلاي 18 عيار با ثبات نسبي قيمت، حدود 114 هزار و 700 تومان فروخته مي شود. همچنين نيم سکه و ربع سکه به ترتيب با کاهش 1000 توماني قيمت نسبت به ديروز 639 و 342 هزار تومان است.

هر اونس طلا براي معاملات در بازارهاي جهاني نزديک به 1227 دلار داد و ستد مي‌شود.

همچنين در بازار ارز يورو 4126 تومان، پوند انگلستان 4825 تومان و لير ترکيه 1073 تومان قيمت دارد. از سوي ديگر هر دلار در مرکز مبادلات ارزي 3239 از سوي بانک مرکزي قيمت‌گذاري شده است.

لازم به ذکر است که قيمت‌ها در بازار آزاد در طول روز نوساني بوده و ثابت نيست و جدول زير بر اساس آخرين قيمت‌ها تا لحظه مخابره گزارش تکميل شده است.

پاي هواپيماهاي برزيلي به آسمان کشور باز شد

چند ماه پس از اجرايي شدن برجام و آغاز مذاکره جدي شرکت‌ هواپيمايي ايراني با هواپيماسازان بين‌المللي پس از نهايي شدن قراردادهاي خريد هواپيما از سوي ايران‌اير حالا ديگر شرکت‌ها نيز اقدامات خود براي خريد هواپيماهاي جديد را نهايي مي‌کند.

به گزارش ايسنا در کنار برنامه‌ريزي براي خريد هواپيماهاي نو، سازمان هواپيمايي به ايرلاين‌هاي داخلي اجازه داده نسبت به خريد هواپيماهايي که از نظر ايمني و کيفيت شرايط مثبتي دارند و البته عمرشان به 15 سال نمي‌رسد نيز اقدام کنند و در اين راستا يکي از ايرلاين‌هاي داخلي نسبت به ورود چهار فرورند هواپيما دسته دوم با سن پايين اقدام کرده که احتمالا تا پايان سال به ناوگان کشور اضافه خواهند شد.جديدي مديرعامل شرکت هواپيمايي کيش‌اير اعلام کرده مذاکرات اين شرکت براي خريد چهار فرورند هواپيماي سبک ام‌ برائر 195 نهايي شده و اين شرکت اميدوار است که اين هواپيماها که 108 صندلي دارند و از سوي کشور برزيل به بازار جهاني عرضه شده‌اند، تا پايان سال به ناوگان کشور اضافه شوند.

اين شرکت اعلام کرده اصلي‌ترين هدف از خريد اين هواپيماها تسهيل شرايط ارتباطي 20 فرودگاه کشور با جزيره کيش خواهد بود که ظرفيت مسافرپذيري پايين‌تري نسبت به فرودگاه‌هاي بزرگ دارند و احتمالا هواپيماهاي کوچک براي آنها کارساز مي‌شود.طبق اعلام اين شرکت هواپيماهاي خريداري شده ساخت سال‌هاي 2008 و 2010 ميلادي هستند.

هواپيماهاي ايتاليايي در راه ايران

با گذشت حدود يکسال از سفر رييس جمهوري ايران به پاريس و امضاي توافق‌نامه ابتدايي خريد هواپيماهاي ايرباس و ATR وزير راه و شهرسازي از نهايي شدن مذاکرات براي خريد هواپيماهاي اين شرکت ايتاليايي خبر داد.

ايران به‌طور همزمان در کنار برنامه‌ريزي براي خريد هواپيماهاي غول‌پيکر مسافربري به منظور افزايش توان فرودگاه‌هاي کوچک خود و انعطاف‌پذير کردن ناوگان هوايي نسبت به خريد هواپيماهاي با برد کوتاه و ظرفيت مسافرپذيري پايين نيز اقدامات جدي انجام داد که در نخستين گام به امضاي يک موافقت‌نامه براي خريد 20 فروند هواپيماي ATR از اين شرکت ايتاليايي منجر شد.

پس از آنکه قراردادهاي نهايي ايران‌اير با دو غول هواپيماساز بوئينگ و ايرباس نهايي شد و حتي نخستين فروند از ايرباس‌هاي خريداري شده از سوي اين شرکت به‌طور رسمي وارد ناوگان هما شد، حالا وزير راه و شهرسازي از نهايي شدن مذاکرات خريد هواپيماهاي ATR خبر مي‌دهد.

در اسفندماه صورت مي‌گيرد؛

برگزاري پنجمين همايش دورنماي اقتصاد ايران

دبير همايش دورنماي اقتصاد ايران از برگزاري پنجمين دوره اين همايش در اسفندماه سال‌جاري خبر داد.به گزارش مهر، عليرضا حسني در نشستي خبري اظهار داشت: پنجمين همايش دورنماي اقتصاد ايران، نهم اسفند ماه سال جاري در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي از ساعت 14 الي 20 برگزار خواهد شد.وي بررسي وضعيت فعلي و تاثيرات برجام، برنامه ششم توسعه و بودجه 96، تحليل بازارهاي مالي (سرمايه پول و بانک) فرصت‌ها و چالش‌هاي اقتصاد ايران و جهان، روند آتي بازار نفت، طلا، ارز، سکه، صنايع منتخب بورسي و مسکن را از جمله محورهاي اين همايش عنوان و اضافه کرد: ما سعي کرديم در اين همايش خالي از هر گونه نگاه خاص به مسائل اقتصادي، آنچه که واقعيت اقتصاد است را بيان کنيم.مدير موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي اقتصادي با بيان اينکه در اين همايش سعي مي‌کنيم فرصت‌ها و چالش­هايي که هست و راه‌حل‌هايي که مي تواند به سرمايه گذاران در اين زمينه کمک کند مطرح شود، افزود: تغيير کلان مدنظر ما نيست ضمن اينکه در اين همايش از هشت عامل اثرگذار بر اقتصاد ايران رونمايي مي‌شود.حسني تصريح کرد: سال آينده سالي است که بايد با دقت و آگاهي بيشتري، نسبت به سالهاي گذشته در زمينه اقتصادي، قدم برداشت.

وي با اشاره به اينکه آگاهي ما نسبت به مسائل بورس و سرمايه مي‌تواند سودآور باشد، وضعيت اقتصاد جهان را در سال آينده مورد اشاره قرار داد و گفت: ما هرچه جلوتر مي‌رويم، اقتصادجهان پرچالش‌تر مي شود و نظرمان اين است که سال آينده، رفتار قيمت‌ها تغيير مي‌کند که اين رفتار قيمت‌ها، چالش‌ها و نوسانات، ريسک‌هاي بيشتري را براي سرمايه گذاران و بازرگانان به همراه خواهد داشت.

مدير موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي اقتصادي با بيان اينکه يکي از اصلي ترين سوالات سرمايه گذاران اين است که در سال آينده براي طلا چه اتفاقي خواهد افتاد؟، گفت: طلا يک کالاي تاثيرپذير است، به خاطر همين از سياست‌هاي کلي بانک مرکزي آمريکا به طور مستقيم تأثير مي‌پذيرد، سياست‌هاي بانک مرکزي آمريکا در سال آينده، عملا سياست افزايش نرخ بهره است؛ به دو علت نيز اين اتفاق خواهد افتاد که دليل نخست آن افزايش قيمت نفت است که موجب تشديد تورم آمريکا مي شود و دليل دوم سياست‌هاي مالي ترامپ است که اين موضوع نيز باعث افزايش تورم در کشور آمريکا خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته