جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 دهه تجردگرايي؛
 ترس از ازدواج، واقعيتي که پررنگ مي شود 

 آمارها حکايت از آن دارد که جوانان در دهه 90 تجردگرايي را برگزيدند و از ازدواج هراس دارند. بحران ازدواج در جامعه ايراني تا آنجا پيش رفت که مسئولان به صراحت از بي رغبتي و بي انگيزگي در جوانان براي ازدواج سخن مي گويند.

به گزارش برنا، علي جواني 36 ساله است که هنوز ازدواج نکرده، او تحصيلات و کار به نسبت خوبي دارد اما هنوز درباره ازدواج مردد است. شکوفه دختري 33 ساله است که هنوز به خانه بخت پا نگذاشته و براي اينکه ديگر در خصوص ازدواج نکردنش سوالي از او نپرسند به مهماني‌هاي خانوادگي هم پا نمي گذارد.

جوانان مشابه علي و شکوفه کم نيستند و براي ازدواج نکردنشان دلايل منطقي ندارند و معمولاً با اين جمله که "آمادگي‌اش را ندارم" توجيهي براي اين کار مي‌آورند. بي رغبتي جوانان به ازدواج بحران شده است و با نگاهي به اطراف مي‌توان فرار جوانان از ازدواج را مشاهده کرد.

آمار ازدواج جوانان دور از انتظار کشور است

ناصر صبحي، مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده در اين خصوص به خبرنگار جوانان خبرگزاري برنا گفت: عدم ازدواج جوانان ابعاد مختلفي دارد. يک بعد بي ميلي جوانان به اين امر است و ديگري تمايل به ازدواج و در دسترس نبودن امکانات.

وي افزود: تاکنون در کشور تحقيقي را نديده‌ايم که نشان دهد جوانان به ازدواج تمايل ندارند و اين بيانگر آن است که جوانان کشور ما به امکانات دسترسي ندارند و نمي توانند ازدواج کنند.به گفته صبحي، شواهد نشان مي‌دهد آمار ازدواج با آماري که مد نظر دولت و کشور است تفاوت دارد و تا حدودي به دور از انتظاراست.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اينکه با حدس و گمان نمي‌توان گفت جوانان تمايل به ازدواج را از دست داده‌اند، عنوان کرد: به دفتر پژوهش ازدواج در وزارت ورزش و جوانان طرح داده‌ايم که در اين خصوص تحقيق کنند تا ميزان اين بي ميلي مشخص شود.

وي افزود: طبق آماري که ثبت احوال کشور از سال 95 اعلام کرده است، با آماري که ما در دفتر برنامه ريزي ازدواج و تعالي خانواده مقايسه کرده‌ايم، افزايش ازدواج را شاهد بوديم.

صبحي ادامه داد: اين افزايش آمار بيانگر آن است که دولت اقدامات خوبي را براي جوانان انجام داده و بستر مناسبي را فراهم کرده است.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده با تاکيد براينکه گرايش به ازدواج نرخ مثبت يافته است، گفت: سال گذشته 58 هزار حق وقوع ازدواج داشته‌ايم، اين آمار امسال به 68 هزار نفر رسيد. در نتيجه گرايش به ازدواج نرخ مثبت يافته و حال بايد بررسي کرد که آيا اين افزايش 10 هزار نفري براي جامعه مناسب است يا خير.

تا اشتغال نباشد...

امان‌الله قرايي مقدم، جامعه شناس در خصوص عدم تمايل جوانان به ازدواج به برنا گفت: بيکاري عامل اصلي اين بي ميلي است و جوانان تا اشتغال نداشته باشند نمي‌توانند براي ازدواج قدم بردارند.

اين جامعه‌شناس با بيان اينکه در هر دقيقه 20 طلاق صورت مي‌گيرد، گفت: جوانان ما مسئوليت‌پذير نيستند و جواني را در تجرد مي‌بينند؛ چراکه در آموزش و پرورش، دانشگاه و خانواده مسئوليت‌پذيري و جواني را نياموخته‌اند.

وي افزود: جوانان به خاطر عدم اشتغال و مسئوليت‌پذري از ازدواج هراس دارند و تا زمانيکه براي اين موضوع چاره اساسي انديشيده نشود، هراس جوانان بيشتر مي‌شود.

قرايي‌مقدم در ادامه يکي ديگر از دلايل بي ميلي جوانان به ازدواج را سهولت در برقراري رابطه ميان دختر و پسر دانست و گفت: تا زماني که "هم‌باشي هاي سياه" در جامعه وجود داشته باشد جوانان خود را پايبند و متعهد نمي‌کنند. رواج اين هم باشي ها بسيار خطرناک است.

اين جامعه شناس ادامه داد: هزينه هاي ازدواج بسيار سنگين است و بيکاري معضل اصلي جامعه شده است. جوانان امروزي نمي‌توانند از پس مخارج سنگين ازدواج برآيند.

وي درادامه تجرد جوانان را آسيبي براي اقتصاد کشور دانست و عنوان کرد: اقتصاد کشور به اقتصاد خانواده بستگي دارد و تا زماني که پس‌انداز کردن را نياموزند نمي‌توانند در توسعه اقتصاد کشور موثر باشند.

قرايي‌مقدم ادامه داد: از طرفي مجرد ماندن آنان بي بندوباري مي‌آورد و فرهنگ جامعه را نيز زير سوال مي‌برد. باورها و اعتقادات يک جامعه نيز به مرور زمان از بين مي‌رود و به نسل بعدي نمي‌رسد. آمار جرم و جنايت، کارتن خوابي، اعتياد و بي بندوباري نيز افزايش مي يابد.

به گفته اين جامعه شناس آمار تجرد در کشور ايران 30 تا 33 درصد است و اين آمار هر روزه تغيير مي‌کند. آمار اعلام شده براي کشوري مثل ايران بد است و بايد هرچه سريع‌تر براي هراس جوانان از ازدواج چاره‌اي انديشيده شود.

آمارها چه مي گويد؟

براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور و آخرين سرشماري‌هاي پايگاه اطلاعات جمعيتي کشور، در حال حاضر 11 ميليون و 240 هزار نفر در سنين بالا هنوز ازدواج نکرده‌اند؛ يعني اين افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده‌اند. از اين بين پنج ميليون و 570 هزار مرد و پنج ميليون و 670 هزار زن هستند. حال بايد با توجه به آماري که در ميانه ميدان رد و بدل مي شود، ديد که مي توان اين معضل را آسيب شناسي کرده و براي آن راه حلي پيدا کرد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته