جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 قطع درختان در خراسان رضوي؛ مبارزه با آفات يا تجارت زغال 

 
چند سالي است که شهرستان هاي بردسکن و خليل آباد استان خراسان رضوي شاهد قطع بي رويه درختان تاغ جنگل‌ها هستند و اکنون دوباره اين طرح آغاز شده است.به گزارش مهر،بردسکن و خليل آباد شهرهايي در استان خراسان رضوي هستند که اين روزها شاهد قطع درختانِ جنگل‌هايشان هستند. جنگل‌هايي که در روزگاري نه چندان دور سرسبزي و صفاي بسياري براي مردمان اين منطقه به ارمغان آورده‌ بودند اما اکنون چند سالي است که مسئولان محيط زيست اين دو شهرستان به بهانه‌هاي مختلف مجوز قطع درختان اين منطقه را صادر مي‌کنند.

مردمان اين مناطق معتقدند که مسئولان براي سودجويي و در جهت منافع شخصي مجوز قطع اين درختان را صادر مي‌کنند اما مسئولان مي‌گويند که براي مبارزه با برخي از آفات مجوز قطع درختان خشک شده را مي‌دهند.

مسئولان حفاظت محيط زيست مي‌گويند که اين طرح گزينشي بوده و جهت از بين بردن آفات و همچنين درختان کهن سال است ولي حرفها و عکس و فيلم‌هاي ارسالي اهالي روستاهاي مجاور اين جنگل‌ها حکايت از چيز ديگري دارد. به نظر مي‌رسد اداره منابع طبيعي اين شهرستان‌ها هيچ نظارتي بر پيمانکاران مربوطه ندارد و پيمانکاران تمام درختان را آفت زده تشخيص داده و پير و جوان را با هم بريده و تبديل به زغال مرغوب تاغ مي‌کنند.

در همين‌باره اداره کل منابع طبيعي خراسان رضوي با انتشار مطلبي توضيحاتي در اين زمينه ارائه داده است: اداره کل منابع طبيعي خراسان رضوي، به منظور مبارزه با آفاتي همچون شپشک طاق، ملخ کوهان دار و... جلوگيري از خشک شدن تاغها بر اثر آفات، زير نظر کارشناسان متخصص گياه پزشکي در چند شهرستان از جمله بردسکن وخليل آباد مجوز قطع شاخه‌هاي آفت زده را صادر مي‌کند که براي کنترل آفات و جوان سازي تاغ‌ها، با توجه به پير شدن تاغهاو مساعد شدن آنها براي حمله آفات بايد صورت پذيرد که از اين رو انجام عمليات پرورشي به منظور دفع آفات و جوان سازي تاغها در سالي که نياز باشد با توجه به نرم آفت توسط پيمانکار و زير نظر اداره منابع طبيعي صورت مي پذيرد و شاخه هاي قطع شده براي جلوگيري از انتشار آفت از استان خارج مي‌شود. با اين عمل دو اتفاق مهم صورت مي گيرد، نخست اينکه باعث جلوگيري از انتشار آفت به ساير درختان مي‌شود و ديگر اينکه باعث جوان سازي تاغهابا توجه به وجود پايه هاي قوي و قديمي مي شود.

گونه تاغ اين مناطق در دهه 40 و 50 جهت جلوگيري از شن‌هاي روان کوير و همچين ريزگردها کاشته شدند. شايد اگر جلوي قطع بي رويه و کارشناسي نشده اين گونه گياهي گرفته نشود، دوباره شاهد ريزگردها و از بين رفتن کشاورزي مختصر روستاهاي حاشيه کوير خراسان باشيم. حال بايد ديد مسئولان اداره کل حفاظت محيط زيست استان در مقابل اين رخدادها چه واکنشي خواهند داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته