جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 ميز خبر 

 اثرات مخرب بازي‌هاي رايانه‌اي بر سلامت روح و جسم کودکان

گرايش به بازي‌هاي رايانه‌اي اثرات مخربي بر سلامت جسم و روح کودکان و نوجوانان مي‌گذارد.

مجيد ابهري، آسيب‌شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: بيش از 60 درصد افت تحصيلي دانش آموزان ناشي از گرايش بي‌رويه و اعتياد آور آن‌ها به بازي‌هاي رايانه‌اي است.

وي گفت: تقريبا به همان اندازه‌اي که اعتياد به موادمخدر مضر و مخرب است، آسيب‌هاي اعتياد به بازي‌هاي رايانه‌اي نيز مي‌تواند زيان‌آور و غيرقابل جبران باشد.

اين روانشناس درباره اثرات منفي استفاده بيش از حد بازي‌هاي رايانه‌اي افزود: آرتروز گردن، تيک‌هاي عصبي مانند پرش انگشتان دست، پرش پلک، ضعيف شدن چشم، مشکلات ارتوپدي از جمله آسيب‌هايي است که استفاده اعتيادآور بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌تواند بر روي جسم کودکان بگذارد.

ابهري در پايان گفت: يکي از دلايل اصلي مشکلات روحي کودکان و نوجوانان يعني انزوا، گرايش بي‌حد و مرز آن ها به بازي‌هاي رايانه‌اي است.

هشدار بهزيستي درخصوص کلاهبرداري جديد از خودروي معلولان

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران از کلاهبرداري جديد دلالان از امتياز خودروي داخلي براي معلولان خبر داد و گفت: به معلولان هشدار مي‌دهيم که به هيچ عنوان فريب اين افراد را نخورند.

محمدرضا اسدي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تشريح روند تحويل خودروي داخلي به معلولان گفت: به علت مشکلات واردات خودروهاي خارجي از قبيل فروش امتياز به دلالان و واسطه‌ها به علت محدوديت‌هاي مالي معلولان، واردات اين خودروها متوقف و با خودروسازان داخلي وارد مذاکره شديم.

وي ادامه داد: در حال حاضر شرکت خودروسازي «پارس‌خودرو» مسووليت مناسب‌سازي خودروهاي معلولان را برعهده گرفته و اين خودروها با همان امتيازها، تخفيفات و معافيت‌هاي خودروهاي خارجي به معلولان واگذار مي‌شود.

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: حدود 5 سال پيش وزارت صنايع و معادن، با همکاري وزارت رفاه از طريق ايجاد سامانه ثبت‌نام، سهميه خودروي داراي معلول با ويژگي‌هاي خاص را مشخص کردند و در ثبت‌نام اين خودروها داشتن ويژگي‌هايي چون تدريس در دانشگاه، ورزشکاري، هنرمندي و... با در نظر گرفتن شدت معلوليت و تحصيلات فرد معلول همگي از جمله امتيازات وي براي دريافت خودرو محسوب مي‌شد.

اسدي ادامه داد: تعداد زيادي در آن سامانه اقدام به ثبت‌نام کردند به طوري که در استان تهران حدود 57 هزار نفر و در کل کشور حدود 170 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام خودروي خارجي ثبت‌نام کردند. اين در حالي است که سهميه استان تهران 800 نفر و سهميه کل کشور 4700 نفر بود.

وي در ادامه به مشکلات واردات خودروهاي خارجي و توقف ورود آنها به داخل کشور اشاره کرد و گفت: پس از توقف ورود خودروهاي خارجي به کشور و اعلام آمادگي پارس‌خودرو تمهيدات لازم براي واگذاري 4700 خودروي مناسب‌سازي شده به معلولان توسط اين شرکت با همان معافيت‌ها و همان امتيازات قبلي فراهم شد.

معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: يکي از علل اصلي توقف ورود خودروهاي خارجي به کشور آن بود که افراد معلول به علت نيازمندي شديد متاسفانه مورد سوءاستفاده دلالان قرار مي‌گرفتند؛ به طوري که سهميه خود را با قيمت بسيار پايين به دلالان واگذار مي‌کردند اين در حالي بود که اين کلاهبرداري‌ها هم از طريق افراد و هم از طريق شرکت‌ها و موسسات صورت مي‌گرفت و با هشدارهاي مددکاران بهزيستي روند رو به رشدي داشت.

اسدي در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر که شرکت پارس خودرو اقدام به مناسب‌سازي خودروهايي همچون تندر90، برليانس و... که بيش از 40 ميليون تومان قيمت دارند، کرده است، باز هم شاهد ورود دلالان به اين طرح هستيم.وي تصريح کرد: معلولان با 70 درصد معافيت خودروهاي مناسب‌سازي شده شرکت پارس خودرو را دريافت خواهند کرد به طوري که 30 ميليون تومان از مبلغ از هر خودرو معاف و مابقي آن توسط فرد معلول پرداخت مي‌شود.معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر سودجويان به اطلاعات 4700 نفري که در انتظار دريافت اين خودروها هستند را دسترسي پيدا کرده و با برقراري تماس با اين افراد اقدام به کلاهبرداري مي‌:نند تا جايي که معلولان دچار سردرگمي شده و مشکلات متعددي را ايجاد کرده است.

اسدي ادامه داد: متاسفانه اين دلالي‌ها ساماندهي شده است و اطلاعات اين 4700 نفر به طور کامل در اختيار آنها قرار داده شده است و اين موضوع بهزيستي را نگران کرده و تعداد مراجعان ما در اين حوزه رو به افزايش است.معاون توانبخشي بهزيستي استان تهران ادامه داد: از تمامي معلولان خواهشمنديم در صورت تماس تلفني مبني بر امتياز خودروي واگذاري مناسب‌سازي شده داخلي و بهره‌مندي از معافيت‌هاي آن در اسرع وقت با شماره تلفن 88789333 تماس بگيرند تا بتوانيم با همکاري، بازرسي و حراست بهزيستي استان تهران اين افراد را شناسايي و از اين کلاهبرداري‌ها جلوگيري کنيم.

10 فرد گمشده در منطقه کوهستاني عنبرآباد کرمان پيدا شدند

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان کرمان گفت: پس از 6 ساعت جست و جو و تلاش گروه امداد و نجات کوهستان جمعيت هلال احمر شهرستان عنبرآباد، 10 فرد گمشده در منطقه کوهستاني امجز پيدا شدند.

علي گنج کريمي در گفت و گو با ايرنا افزود: در پي بارش شديد باران يکي از اهالي عنبرآباد روز گذشته به فرمانداري اين شهرستان مراجعه و عدم اطلاع از وضعيت فرزند و 3 نفر از دوستانش در سه روز گذشته را اعلام کرد.وي بيان کرد: در پي تماس فرماندار عنبرآباد با شعبه هلال احمر اين شهرستان، گروه امداد و نجات کوهستان به سرپرستي وحيد جبالبارزي ساعت 13 به منطقه کوهستاني و صعب العبور امجز از توابع مرکزي عنبرآباد اعزام شد.

وي گفت: علاوه بر چهار فرد گم شده که براي تفريح به کوهستان هاي اين منطقه رفته بودند، 6 فرد ديگر نيز براي يافتن افراد گم شده به منطقه مي روند که از وضعيت سلامتي آنها نيز اطلاعاتي در دست نبود.

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان کرمان با اشاره به وضعيت نامساعد جوي در جنوب کرمان و احتمال وقوع سيل عنوان کرد: با وجود مه گرفتگي شديد و شرايط نامطلوب منطقه، با تلاش 6 امدادگر و تعدادي از اهالي شهرستان، افراد مفقود شده شامگاه سه شنبه پيدا و به خانواده هايشان تحويل داده شدند.

وي گفت: در پي بارندگي شديد و سيل زدگي برخي مناطق استان بيش از 31 تيم ارزيابي و پشتيباني به شهرستان هاي مختلف اعزام شده و عمليات کمک رساني در حال انجام است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته