جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/11/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5495

 آغاز جام جهاني کشتي آزاد از امروز
 کشتي گيران به فکر ششمين قهرماني متوالي 

 تيم ملي کشتي آزاد ايران در حالي پا به رقابت هاي جام جهاني مي‌گذارد که مي‌تواند با تکيه بر نفرات اصلي خود و تشويق بي امان تماشاگران ايراني ششمين قهرماني متوالي در اين رقابت ها را جشن بگيرد.از صبح امروز سالن امام خميني(ره) کرمانشاه ميزبان هشت تيم برتر کشتي آزاد جهان است. ايران،آمريکا، روسيه، ترکيه، مغولستان، آذربايجان، گرجستان و هند 8 تيمي هستند که بايد در دو گروه چهار تيمي براي رسيدن به عنوان قهرماني اين رقابت‌ها به مصاف هم بروند.

تيم ملي کشتي آزاد ايران نيز مثل سال هاي گذشته با ترکيب اصلي خود در جام جهاني حاضر مي شود مخصوصا اينکه اينبار اين رقابت‌ها در ايران برگزار مي‌شود و هدف رسيدن به ششمين قهرماني متوالي در ديار شيرين و فرهاد است. ايران در سه دوره قبلي در خاک آمريکا جام قهرماني را بالاي سر برده است.

آمريکا به دنبال قهرماني در ايران

گروه A: آذربايجان، روسيه، آمريکا، گرجستان

رقابت در گروه A بسيار سخت‌تر از گروه مقابل است، جايي که آمريکا،روسيه،گرجستان و آذربايجان به مصاف يکديگر مي‌روند.

کشتي گيران آمريکايي در حالي با بهترين نفرات خود پا به ايران گذاشته است که چيزي نمانده بود چوب بي‌درايتي رييس جمهور افراطي خود را بخورند اما در واپسين دقايق اجازه حضور در ايران را بدست آوردند و با استقبال گرم مردم ايران نيز روبرو شدند.

جردن باروز قهرمان جهان و المپيک در وزن 74 کيلوگرم دارنده طلاي المپيک لندن و 3 طلا و يک برنز جهان شاخص‌ترين کشتي‌گير آمريکا در جام جهاني ايران است که دومين حضور در ايران را تجربه مي‌کند. پس از ناکامي باروز در المپيک ريو حتي زمزمه هايي مبني بر خداحافظي وي از دنياي کشتي منتشر شد اما او بار ديگر تمريناتش را از سر گرفت و قرار است براي نخستين بار پس از المپيک 2016 در جام جهاني کرمانشاه به روي تشک برود.

کايل اسنايدر قهرمان جهان و المپيک در وزن 97 کيلوگرم،جيمز گرين نفر سوم جهان در وزن 70 کيلوگرم و فران مولينارو نفر پنجم المپيک در وزن 65 کيلوگرم ديگر کشتي‌گيران شاخص آمريکا در جام جهاني کرمانشاه هستند.

اما روسيه پرافتخارترين تيم اين رقابت‌ها تمرکز اصلي خود را براي کسب موفقيت در مسابقات اروپايي معطوف کرده است. هر چند چهره‌هاي اصلي اين کشور براي حضور در جام جهاني راهي ايران نشده‌اند اما روس‌ها با ميدان دادن به نفرات دوم جام ياريگين و همچنين جوانان خود نيم نگاهي به جام قهرماني دارند.

آذربايجان نيز با ترکيب خوبي راهي اين رقابت‌ها شده است. اما گرجستان نيز گنو پترياشويلي نفر سوم جهان و المپيک در سنگين وزن و داتو مارساگيشويلي،دارنده برنز جهان و المپيک در وزن 86 کيلوگرم را به عنوان شاخص‌ترين چهره‌هاي خود به همراه دارد.

ايران به دنبال ششمين قهرماني متوالي

گروه B: ايران، ترکيه، مغولستان، هند

اما در گروه مقابل، ايران شانس اصلي صعود به فينال است و به نظر مي‌رسد کار چندان سختي نيز براي راه‌يابي به ديدار نهايي نداشته باشد.ايران براي رسيدن به فينال بايد از سد ترکيه، هند و مغولستان عبور کند که در اين ميان مي‌توان از ترکيه به عنوان سرسخت‌ترين رقيب ايران نام برد.

تمامي نفرات المپيکي ايران به غير از رضا يزداني که به علت عمل جراحي راهي آلمان شده، ساير نفرات در جام جهاني براي ايران به روي تشک مي‌روند تا خادم بار ديگر نشان دهد نگاه ويژه‌اي به رقابت‌هاي جام جهاني دارد.

حضور حسن رحيمي دارنده برنز المپيک و طلاي جهان در وزن 57 کيلوگرم، مصطفي حسين‌خاني نفر سوم جهان در وزن 70 کيلوگرم، حسن يزداني طلايي المپيک ريو و عليرضا کريمي نفر سوم جهان در وزن 86 کيلوگرم و کميل قاسمي دارنده نقره و برنز المپيک به همراه تعدادي ديگر از بهترين هاي کشتي ايران در ترکيب تيم ملي نشان دهنده عزم ايران براي کسب ششمين قهرماني متوالي در جام جهاني است.

ترکيه روسي الاصل!

به نظر مي‌رسد در سايه ايجاد رابطه به ظاهر دوستانه سياسي ميان دو کشور ترکيه و روسيه پس از مشکلات جدي ميان دو کشور، کشتي آزاد ترکيه ترجيح داده به جاي تکيه بر جوانان خود راه براي مبارزه کشتي‌گيران روس زير پرچم اين کشور را هموار کند تا عنوان جدي‌ترين رقيب ايران در مرحله گروهي جام جهاني را به خود اختصاص دهد. اوپان سات قهرمان اروپا با نام چنگيز اردوغان در وزن 61 کيلوگرم و سليم ياشار دارنده مدال نقره المپيک و نقره و برنز جهان در وزن 84 کيلوگرم يا همان کولا کورتيف سابق،2 کشتي‌گير روسي‌الاصل ترکيه در جام جهاني کرمانشاه هستند.

همچنين مغول‌ها حساب ويژه‌اي بر روي اين رقابت‌ها باز کرده اند و با تمام قوا نيم نگاهي به سکوي جام جهاني دارند.قطعا دست کم گرفتن مغولستان مي‌تواند براي کشتي‌گيران ايران دردسرساز شود.اما به نظر مي رسد هند ضعيف ترين تيم اين گروه باشد و حرفي براي گفتن نداشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته