جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5502

 تشخيص آلودگي ويروسي با پروتئين‌ها 

 محققان دانشگاه دوک گروهي از پروتئين‌ها را شناسايي کردند که آلودگي‌هاي ويروسي را نشان مي‌دهند. در اين تحقيقات در مخاط بيني و گلوي ملتهب داوطلبان، پروتئين‌هايي شناسايي شدند که آلودگي ويروسي ناشي از ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا را با دقت 86 درصد نشان مي‌دهند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، بررسي اين پروتئين‌ها يک راهکار ساده و ارزان‌قيمت براي تشخيص آلودگي ويروسي و تجويز داروهاي مناسب است.اين تحقيقات با همکاري 88 داوطلب سالم که در معرض ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا قرار گرفتند، انجام شد و محققان دريافتند 25 نوع پروتئين در نمونه مخاط داوطلباني که دچار آلودگي ويروسي شده‌اند، وجود دارد. پيش از اين براي شناسايي پاتوژن‌هاي آلوده کننده بيمار از نمونه خون استفاده مي‌شد.

تحقيقات دانشگاه دوک، رويکرد تشخيص آلودگي را تغيير داده و متخصصان به جاي جستجوي پاتوژن، به سراغ بررسي واکنش بدن شخص در برابر آن و همچنين الگوهاي برجا مانده در ژن‌ها، پروتئين‌ها و ساير نشانگرهاي زيستي بيمار مي‌روند. در حال حاضر ابزارهاي زيادي براي تفکيک آلودگي‌هاي ويروسي و باکتريايي وجود ندارد. فايده اين تفکيک امکان استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها در موارد آلودگي‌هاي باکتريايي و استفاده نکردن از اين داروها در آلودگي‌هاي ويروسي است تا از مقاومت ميکروب‌ها در برابر آنتي‌بيوتيک‌ها جلوگيري شود.

گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه EBioMedicine منتشر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته