جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 علت افزايش داوطلبان کنکور 96 از نگاه سازمان سنجش 

 عليرغم مطرح بودن بحث مواجهه آموزش عالي کشور با پديده صندلي‌هاي خالي و اذعان مسئولان آموزش عالي نسبت به وقوع اين بحران، امسال ثبت‌نام آزمون سراسري سال 96 در حالي به پايان رسيد که افزايش بيش از 7 درصدي آمار داوطلبان شرکت‎کنندگان در اين آزمون، موجب تعجب کارشناسان عرصه آموزش عالي بود.به گزارش ايسنا، آمار داوطلبان ثبت‌نام‎کننده در آزمون سراسري 96 با تعداد 929 هزار و 792 داوطلب نسبت به سال گذشته که تعداد 860 هزار و 437 نفر بوده، تعداد 69 هزار و 355 نفر به عبارتي حدود 7.5 درصد افزايش يافته است.

در اين راستا دکتر ابراهيم خدايي رييس سازمان سنجش در گفت و گو با ايسنا درخصوص علت افزايش داوطلبان کنکور 96 اظهار کرد: افزايش تعداد داوطلبان آزمون سراسري سال آينده اگر چه بدون تغيير در خروجي آموزش و پرورش اتفاق افتاد اما اين موضوع نياز به کار کارشناسي و ارزيابي دارد و بايد با دقت بررسي شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه موضوع افزايش تعداد داوطلبان کنکور 96 با پديده صندلي‌هاي خالي متفاوت است، گفت: بحث علت وجود و افزايش صندلي‌هاي خالي براساس نوع دانشگاه متفاوت است. براي ريشه‌يابي و تحليل اين پديده بايد مطلوبيت را از ديدگاه داوطلب سنجيد؛ چرا که بسياري از داوطلبان، دانشگاه‌هاي دولتي،‌ روزانه و برخي رشته‎هاي مشخص براي تحصيل خود انتخاب مي‎کنند و تمايلي براي ورود به ساير دانشگاه‌ها ندارند و اين موضوع در ايجاد بحران صندلي‌هاي خالي بسيار تاثيرگذار است.رييس سازمان سنجش آموزش کشور يادآور شد: با توجه به اينکه 85 درصد کل ظرفيت آموزش عالي در مقطع کارداني به کارشناسي و دکتري حرفه‌اي تقريبا بدون آزمون است.

بنابراين فکر مي کنم بايد نوع مطلوبيت داوطلبان براي ورود به دانشگاه‌ها را بررسي کنيم، چرا که پديده صندلي‌هاي خالي از ابتدا بوده همچنان که اين بحران در دانشگاه‌هاي علمي کاربردي،‌ پيام نور و غيره نيز وجود دارد.دکتر خدايي در خصوص علت افزايش بيش از 13 درصدي داوطلبان کارشناسي ارشد سال 96 نيز گفت: در مجموع 878 هزار و 387 داوطلب در آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته 96 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي ثبت‌نام کردند که اين آمار در مقايسه با تعداد ثبت‌نام کنندگان سال گذشته که 761هزار و 116 بود بيش از 13 درصد افزايش يافته است. علت اصلي اين افزايش تجميع آزمون‌ دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته