جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

 خبرهاازعالم علم 

 مصرف طولاني داروهاي ناباروري مي تواند به سلامت قلب زنان آسيب بزند

نتايج يک مطالعه جديد نشان مي دهد زناني که روش درماني لقاح مصنوعي IVF در آنها ناموفق باشد، يک پنجم بيشتر از سايرين در معرض بيماري قلبي قرار مي گيرند؛ اين افزايش خطر به واسطه تداوم استفاده از داروهاي قوي ناباروري ايجاد مي شود.به گزارش ايرنا از روزنامه ديلي ميل، اين داروها مي توانند تاثير زيادي بر فشار خون بگذارند و خطر تشکيل لخته هاي خوني را افزايش دهند.

محققان موسسه علوم ارزيابي باليني کانادا در اين مطالعه براي بررسي تاثير عدم موفقيت درمان ناباروري بر سلامت طولاني مدت قلب زنان، داده هاي 28 هزار و 442 زن را که متوسط سني 35 سال داشتند بررسي کردند. اين زنان به طور متوسط سه درمان ناباروري را پشت سر گذاشته بودند.اين مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به بيماري قلبي و عروقي در بيماراني که روش لقاح خارج رحمي IVF انجام داده بودند اما هنوز فرزندي نداشتند، در قياس با بيماراني که لقاح مصنوعي انجام داده و بچه دار شده بودند، 19 درصد بيشتر بود.

محققان در اين مطالعه زناني را بررسي کردند که به آنها داروهاي هورموني گنادوتروپين داده شده بود؛ گنادوتروپين تزريق هاي هورموني است که تخمدان ها را تحريک مي کند تا در ماه بيش از يک تخمک توليد کنند.اين داروها با افزايش خطر لخته شدن خون و يا تغيير نحوه کنترل فشار خون بدن، به قلب زنان آسيب مي زند.

به گفته محققان، زناني که از طريق لقاح مصنوعي باردار مي شوند، کمتر احتمال دارد که در آينده اين داروها را مصرف کنند که اين موضوع خطر ابتلا به مشکلات قلبي در آنها را کاهش مي دهد.تحريک بيش از حد تخمدان ها باعث ترشح مواد شيميايي در جريان خون مي شود که منافذ رگ هاي خوني را افزايش مي دهد. اين موضوع باعث مي شود که خون باقي مانده در رگ ها غليظ شود و تشکيل لخته هاي خوني را محتمل تر سازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته