جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5525

 ميز خبر 

 ديلي تلگراف نوشت؛

طرح انگليس و آمريکا براي خروج نظاميان روس از سوريه

براساس گزارش يک نشريه انگليسي وزير امور خارجه اين کشور قصد دارد رهبري يک طرح آمريکايي – انگليسي را به منظور بيرون راندن نيروهاي روسي از سوريه به عهده بگيرد و اين دو کشور قصد دارند ولاديمير پوتين را تحت فشار قرار دهند تا ضمن خارج ساختن نيروهاي روسي دست از حمايت از بشار اسد بردارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه ديلي تلگراف، اخيرا بوريس جانسون، وزير امور خارجه انگليس ساعاتي قبل از آنکه به روسيه سفر کند سفرش به مسکو را لغو کرد.

او اين کار را بعد از گفت‌وگوي تلفني با رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا انجام داد و اعلام کرد که در اين مکالمه تاکيد شده که جانسون بايد رهبري طرحي براي دادن يک بيانيه بي‌پرده و صريح درباره حضور روسيه در سوريه از جانب گروه اقتصادي جي 7 را به عهده بگيرد.

طبق اين گزارش قرار است طرح مربوط به پايان دادن به 6 سال جنگ داخلي در سوريه از جانب تيلرسون و در جريان سفرش در اواخر ماه جاري ميلادي به وزراي روسي ارائه شود.

جانسون در بيانيه‌اي که به منظور اعلام لغو سفرش به روسيه منتشر کرد گفت: تحولات اخير سوريه وضعيت را به شکلي اساسي تغيير داده است و او قصد دارد به جاي اين سفر و ايجاد حمايت هماهنگ بين‌المللي از آتش‌بس در سوريه و فرايند سياسي فشرده در اين کشور تمرکز کند.

با رد احتمال رويارويي نظامي روسيه و آمريکا؛

وزير خارجه آلمان: حل بحران سوريه بدون روسيه ممکن نيست

وزير امور خارجه آلمان تاکيد کرد: تنها با حضور روسيه، آمريکا و ديگر بازيگران کليدي بحران سوريه حل مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، زيگمار گابريل، وزير امور خارجه آلمان گفت: من ارتباطات نزديک خود را با سرگئي لاوروف، همتاي روسي‌ام را حفظ کرده‌ام، حل بحران سوريه بدون روسيه امکان ناپذير است. من اين احساس را دارم که روسيه تا ابد از اسد حمايت نخواهد کرد.

وي ادامه داد: اکنون مهم براي ما اين است بدون وجود اتحاد در شوراي امنيت سازمان ملل، براي حل بحران سوريه تلاش کنيم.

وي با رد هرگونه احتمال رويارويي نظامي روسيه و آمريکا گفت: من از فرضيات دريافتم که آمريکا درباره عملياتش عليه سوريه، روسيه را "به روش مناسب" مطلع کرده بود.

حمله هوايي جديد در ادلب سوريه

ديده‌بان حقوق بشر سوريه از کشته شدن 18 تن در يک حمله هوايي به استان ادلب خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، ديده‌بان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن قرار دارد و از منابع نزديک به مخالفان سوري است اعلام کرد، جنگنده‌هايي که احتمال مي‌رود روسي باشند حمله‌اي را به روستاي "اورم الجوز" در حومه جنوبي ادلب انجام دادند که به کشته شدن 18 تن از جمله چهار کودک منجر شد.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد که تعداد کشته شدگان رو به افزايش است؛ چراکه تعدادي از زخمي‌ها حالشان وخيم گزارش شده است.

تصميم اردن، آمريکا و انگليس براي انجام عمليات نظامي در جنوب سوريه

منابع سياسي اردني اعلام کردند که آمريکا، اردن و انگليس به زودي عملياتي را عليه "گروه‌هاي تروريستي" در مرزهاي شمالي اين کشور با سوريه آغاز خواهند کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، به گفته منابع سياسي در اردن عمليات آمريکا، اردن و انگليس عليه گروه‌هاي تروريستي به ويژه گروه موسوم به "ارتش خالد بن وليد" از گروه‌هاي حامي داعش در نزديکي مرزهاي شمالي اردن با سوريه در آستانه آغاز
است.

به گفته اين منابع اين عمليات در سايه رصد مداوم تحرکات گروه‌هاي تندرو در 20 کيلومتري منطقه الرقبان در مرز سوريه با اردن صورت مي‌گيرد.

بلژيک مشارکت در عمليات‌هاي ائتلاف تحت امر آمريکا در سوريه را متوقف کرد

نيروي هوايي بلژيک مشارکت خود در عمليات ائتلاف تحت امر آمريکا عليه داعش در سوريه را متوقف کرد. دليل اين امر احتمالا تعليق تفاهم نامه امنيت هوايي روسيه و آمريکا در سوريه است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سخنگوي وزارت دفاع بلژيک اين مساله را تاييد نکرده که اين تصميم ارتباطي با تعليق تفاهم نامه امنيت هوايي بر فراز سوريه توسط روسيه دارد و تنها گفت که پروازهاي هواپيماهاي نظامي بلژيک "تا زمانيکه ساز و کار جديدي مشخص شود" موقتا متوقف شده است.

بلژيک با شش جنگنده اف 16 در عمليات‌هاي ائتلاف ضد داعش در سوريه و عراق مشارکت داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته