جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5531

 زلزله ها نجيب شد اند، بايد از سيل هاي آينده ترسيد 

 
دبير علمي کنگره بين المللي سلامت در حوادث و بلايا با گلايه از عملکرد نامناسب سازمان مديريت بحران که در زيرمجموعه وزارت کشور غوطه ور در سياست شده است، نسبت به سيل هاي عظيم در آينده در کشور هشدار داد و گفت: زلزله ها ديگر نجيب شدند و آنچنان ترسي ندارند.

به گزارش تسنيم، حميدرضا خانکه در نشست خبري هشتمين کنگره بين المللي سلامت در حوادث و بلايا با مطرح کردن اين معضل که چرا مردم از خطر شناخت مناسبي ندارند، به آمار بالاي سيل اخير گريزي زد و اظهار داشت: چرا در سيل اخير بيش از 40 کشته و مفقودي رخ مي دهد درحاليکه در طوفانهاي بسيار بزرگ در آمريکا در نهايت يک نفر فوت مي کند و آن هم به دليل ترس و سکته از حادثه است.

دبير علمي کنگره بين‌المللي سلامت در حوادث و بلايا با انتقاد از وضعيت سازمان مديريت بحران کشور که نبايد در زير مجموعه وزارت کشور باشد، عنوان کرد: وزارت کشور يک وزارتخانه سياسي است و بايد سازمان مديريت بحران در حد و اندازه معاون رياست جمهوري قرار گيرد و پيشنهاد اين است که سازمان مديريت بحران در زير مجموعه بسيج تعريف شود.

خانکه ادامه داد: مسئولان امر نيز بايد براي خطر و بحران‌هاي کشور در سياستگذاري‌هاي خود از جمله در توسعه شهرها علم بحران را در اولويت قرار دهند به طور مثال هم اکنون تهران بر روي خطراست.

دبير علمي کنگره بين المللي سلامت در حوادث و بلايا با تشريح حوادث غيرمترقبه در سالهاي آينده عنوان کرد: ديگر نبايد از زلزله ترسيد زيرا زلزله بسيار نجيب شده است و بايد از حوادث بر اثر تغييرات جوي آب و هوايي ترسيد زيرا در سالهاي آينده شاهدسيل هاي عظيم و وقوع گرد و غبارهاي بزرگ در 25 استان کشور خواهيم بود.

خانکه در توضيحات بيشتر نسبت به هشدار درباره سيل‌هاي عظيم ادامه داد: مردم تا چندين سال به خشکسالي عادت داشتند، و فکر نمي‌کردند که رودخانه‌ها باعث چنين سيلي شوند و از طرفي بايد مسئولان نيز بايد به وظايف نظارتي خود بيشتر و بهتر عمل کنند که چرا در بستر رودخانه‌ها و درياها و جنگل‌هاي اينهمه تجاوز حريم مي‌شود، در حاليکه هم اکنون در دنيا پنجمين علت مرگ بر اثر حوادث تغييرات جوي گزارش شده است.

وي با اشاره به فرمايش رهبر معظم انقلاب درباره حساسيت‌هاي ايشان درباره حفظ حريم جنگل‌ها و محيط زيست عنوان کرد: متاسفانه امروز در کشور عدم رعايت حريم جنگل‌ها به يک گرفتاري تبديل شده است.

دبير علمي کنگره بين المللي سلامت در حوادث و بلايا با تاکيد مجدد بر اينکه امروز در کشور يکي از بزرگترين مشکلات حوزه بحران‌هاي غيرمترقبه کشور عملکرد سازمان مديريت بحران است، تصريح کرد: مديريت بحران کشور بايد شناخت خطر در بحرانها و حوادث کشور را از مهدکودک‌ها شروع کند زيرا تغيير رفتار در بزرگسالان کار آساني نيست.

خانکه با اشاره به اينکه مردم هر چقدر احساس خطر نکنند براي حوادث نيز آمادگي خود را بالا نمي‌برند، گفت: بنابراين روحانيون نيز بايد در اين مقوله براساس روايات درباره عذاب و بلا ورود کنند و در مساجد مردم را از نظر آگاهي و شناخت خطر بالا ببرند.

دبير علمي کنگره بين المللي سلامت در حوادث و بلايا با بيان اينکه ايران در علم بحران از کشورهاي ديگر عقب‌مانده‌تر نيست، عنوان کرد: ولي در زمينه استانداردها علي‌الخصوص در حوزه بحران بايد اصلاحات وسيعي صورت پذيرد.

خانکه در ادامه با انتقاد از نوع اخبارهاي که در حادثه پلاسکو از طريق رسانه ها مخابره شد، گفت: حادثه پلاسکو براساس علم بحران در حد يک حادثه محلي بود ولي به دليل نوع پوشش بسيار هيجاني اين حادثه، به بحراني ملي تبديل شد و آبروي ايران در دنيا تحت‌الشعاع قرار گرفت، بطوريکه برخي کشورها به ايران پيشنهاد کمک کردند، درحاليکه نبايد در حادثه پلاسکو به آن صورت اخبار در رسانه هاي نوشتاري و تصويري مخابره مي شد و اين نشان مي دهد که در رسانه ها نيز بايد خبرنگاران با دانش اخبار مديريت بحران در مقاطع ليسانس، فوق ليسانس و دکتري تحصيل کنند، زيرا نبايد اخبار يک حادثه ملي زندگي مردم کشور را فلج کند و بيشتر وقت مسئولان براي چنين حوادثي صرف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته