جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5532

 روشي جديد براي چاپ سه‌بعدي از مواد فرازميني 

 
وقتي که انسان‌ها شروع به کوچ کردن به ماه و سياره مريخ کنند، مواد اوليه براي ساخت ابزارآلات کوچک تا ساختمان‌هاي بزرگ محدود به منابع اطرافشان مي‌شود؛ بنابراين نياز است که قدرت استفاده از حداقل امکانات را در اختيار داشته باشند.

به گزارش آنا به نقل از SienceDaily، پرينت کردن روشي آسان به منظور توليد پايدار براي مسافران فضاست. راميل شاه، از دانشگاه نورث‌وسترن، به کمک تيم آزمايشگاه مهندسي بافت و ساخت افزودني‌ها موفق شده است از شبه مواد گرد و غبار مريخ و ماه ساختارهايي را با پرينتر سه‌بعدي ايجاد کند. در اين کار از ضميمه «فرآيند رنگ کردن سه‌بعدي»، اصطلاحي که شاه و تيمش براي جوهرهاي سه‌بعدي نوين‌ و روش پرينت‌شان به کار مي‌برند، استفاده شده است. قبلا از اين روش براي چاپ استخوان‌هاي هايپرلاستيکي، گرافين‌هاي سه‌بعدي، نانولوله‌هاي کربن، فلزات و آلياژها استفاده مي‌شد.

شاه، استاد علوم مواد و مهندسي دانشگاه نورث وسترن، در اين باره مي‌گويد: «در مکان‌هايي مانند سيارات ديگر و ماه، جايي که منابع محدود است، مردم براي ادامه حيات نياز دارند از آنچه در دسترس است استفاده کنند. رنگ‌هاي سه‌بعدي ما توانايي چاپ اشياي کاربردي و ساختاري مختلف را امکان‌پذير مي‌کند تا زيستگاه زميني در مکان‌هاي فرازميني براي انسان‌ها ايجاد کند».

در اين مطالعه از شبه گرد و غبار ماه و مريخ مورد تاييد ناسا استفاده شده است که داراي ترکيب، شکل ذرات و اندازه مشابه به گرد و غبارهايي است که بر سطح ماه و مريخ يافت مي‌شود. اين تيم تحقيقاتي براي ساخت رنگ‌هاي سه‌بعدي ماه-مريخي از گرد و غبار مذکور، مجموعه‌اي از حلال‌هاي ساده و پليمرهاي زيستي استفاده کردند؛ سپس با يک فرآيند اکستروژن ساده آنها را به صورت سه‌بعدي چاپ کردند. بيش از 90 درصد وزن ساختارهاي حاصل از گرد و غبار تشکيل شده است.

باوجود اينکه اين ساختارها از ميکروسنگ‌هاي سخت ساخته شده‌اند اما مواد رنگ سه‌بعدي حاصل قابل انعطاف، کشسان و سخت (مشابه به کش لاستيکي) است. اين پروژه اولين نمونه‌اي است که مواد شبه گرد و غبار ماه و مريخ را تبديل به مواد نرم يا لاستيکي مانند کرده است. اين مواد را مي‌توان برش زد، رول کرد و حتي تا زد. به عبارت ديگر، پس از رنگ شدن سه‌بعدي مي‌توانيد اين مواد را به هر شکلي که دوست داشتيد، دربياوريد.

شاه اضافه مي‌کند: «ما حتي اقدام به چاپ سه‌بعدي آجرهاي بهم پيوسته، مشابه به لگوها، کرديم که مي‌توان از آنها به عنوان آجر در ساخت و ساز استفاده کرد».

در حال حاضر شاه و ديويد دوناند، استاد علوم مواد و مهندسي، در يک پروژه براي بهينه‌سازي روش‌هايي به منظور آتش زدن اين ساختارهاي رنگ‌شده سه‌بعدي در يک کوره با هم همکاري مي‌کنند. در اين روش که فرآيندي انتخابي است، اشياي نرم و لاستيکي مانند را به ساختارهاي سخت و سراميک مانند تبديل مي‌کنند. در زمينه فناوري گسترده رنگ سه‌بعدي، اين مطالعه نتايج بسيار چشمگيري داشته است: حالا انسان قادر است با استفاده از يک پرينتر سه‌بعدي روي سياره‌اي‌ ديگر ساختارها و ابزارهاي مورد نيازش را به راحتي بسازد؛ آن هم با استفاده از هر نوع موادي که در آن سياره پيدا مي‌شود.

هرچند ممکن است استعمار و مهاجرت به سيارات ديگر کمي وقت ببرد اما هيچ وقت براي برنامه‌ريزي کردن دير نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته