جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 مغز ملخ روشي جديد براي دارورساني ارائه مي‌کند 

 شيوه نوين انتقال دارو، تست شده روي ملخ‌ها، مي‌تواند دارورساني به مغز را ساده‌تر از نفس کشيدن کند.به گزارش آنا به نقل از Futurity، رامش راليا، دانشمند محقق از دانشکده علوم کاربردي و مهندسي دانشگاه واشنگتن، مي‌گويد: «اين روش مي‌تواند تبديل به يک اسپري نانوذرات بيني شود. اين سيستم دارورساني قادر است يک دوز درماني را در طي مدت زمان 30 دقيقه تا يک ساعت به مغز برساند».

وي در ادامه افزود: «سد خوني از مغز در برابر مواد خارجي که امکان آسيب رساندن به مغز را دارند، محافطت مي‌کند. اما زماني که نياز داريم چيزي را به مغز برسانيم، گذشتن از اين سد خوني بسيار دشوار است. تکنيک غيرتهاجمي ما، دارو را از طريق نانوذرات به مغز مي‌رساند، بنابراين روشي کم‌خطر است که واکنش بهتري هم دريافت مي‌کند».

راليا به کمک پراتيم بيسواس، مدير بخش مهندسي انرژي و شيمي، افشانه‌اي حاوي نانوذرات طلا توسعه داد. نانوذرات با ماژيک‌هاي فلورسنت نشانه‌گذاري شده بودند تا دانشمندان بتوانند حرکت آنها را رديابي کنند.

راليا با همکاري دباجيت ساها، مهندسي پزشکي، ريزشاخک ملخ را در معرض افشانه قرار دادند و مشاهده کردند که نانوذرات از ريزشاخک عبور مي‌کند و به اعصاب بويايي مي‌رسد. به دليل اندازه کوچک اين نانوذارت، آنها در عرض چند دقيقه از سد خوني مغز عبور کردند و به مغز رسيدند. تيم تحقيقاتي به دليل وجود شباهت‌هاي آناتوميک سد خوني مغز در حشرات و انسان، اين نانوذرات را روي ملخ‌ها آزمايش کردند. پژوهشگران بهترين روش رسيدن به مغز را مسير بويايي (بيني) به مسيرهاي عصبي در نظر گرفتند.

باراني رامان، استاد مهندسي پزشکي، در اين باره بيشتر توضيح مي‌دهد: «کوتاه‌ترين و احتمالا راحت‌ترين راه ممکن به مغز از طريق بيني است. بيني، پياز بويايي، سپس قشر بويايي، دو ايستگاه بعد و به قشر مخ مي‌رسيد. اين مسير مشابه سيستم بويايي بي‌مهرگان است، هرچند سيستم بويايي بي‌مهرگان به نسبت ساده‌تر است.

براي پاسخ دادن به اين سوال که آيا نانوذرات خارجي عملکرد معمول مغز را مختل مي‌کنند يا خير، ساها واکنش فيزيولوژيکي نورون‌هاي بويايي در ملخ را قبل و بعد از رسيدن نانوذرات مورد بررسي قرار داد. چند ساعت پس از جذب نانوذرات، هيچ تغيير قابل توجهي در واکنش‌هاي الکتروفيزيولوژيکي ديده نشد.

رامان در اين باره اظهار مي‌کند: «اين تنها يک شروع ساده براي مجموعه مطالعات جالبي است که انجام خواهد گرفت تا روش‌هاي دارو رساني‌ مبني بر نانوذرات را اصولي‌تر سازد».

مرحله بعدي تحقيقات شامل ترکيب نانوذرات طلا با داروهاي مختلف و استفاده از سونوگرافي براي تنظيم دوز دقيق‌تري از دارو براي نواحي خاصي از مغز مي‌شود. مي‌توان از اين تکنيک به ويژه در درمان تومورهاي مغزي استفاده کرد.

در آخر راليا مي‌گويد: «مي‌خواهيم با استفاده از اين روش غيرتهاجمي به نواحي مورد نياز مغز دسترسي داشته باشيم تا فرآيند دارورساني را راحت‌تر کنيم. در مورد تومور مغزي، اميدواريم از طريق سونوگرافي کانوني بتوانيم نانوذرات را راهنمايي کرده تا در آن نقطه خاص جمع شوند».


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته