جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 ازدواج هاي فاميلي و پرشماري بيماران نقص ايمني در ايران 

 رييس نهمين همايش بين المللي بيماري هاي نقص ايمني گفت: بين 38 تا 40 درصد ازدواج ها در ايران فاميلي است و اين موضوع سبب افزايش شمار بيماران نقص ايمني است.

به گزارش ايرنا، دکتر اصغر آقامحمدي در نشست خبري اين همايش در مرکز طبي کودکان، با اشاره به اين که آمار مبتلايان به بيماري نقص ايمني در کشورهاي اروپايي و آمريکا يک نفر به ازاي هر 5 هزار نفر است، افزود: در کشور ما، با توجه به تعداد بيشتر ازدواج هاي فاميلي، تعداد مبتلايان به اين بيماري به طور قطع بيشتر از کشورهاي اروپايي و امريکا است.

آقامحمدي در عين حال گفت: آمار دقيقي از مبتلايان به بيماري هاي نقص ايمني در کشور نداريم و متوليان امر بايد اقدامات لازم را در اين زمينه فراهم آورند.

وي به راه اندازي سامانه ثبت بيماران نقص ايمني در کشور از سال 1377 اشاره کرد و گفت: تاکنون اطلاعات 2 هزار و 200 بيمار نقص ايمني در اين سامانه ثبت شده که شامل موارد باليني و ژنوميک است و در قالب اين سامانه جمع آوري شده تا در صورت لزوم براي تشخيص يا درمان به کار رود.

وي بر لزوم مشاوره اصولي و صحيح پزشکي قبل از ازدواج در مورد بيماران نقص ايمني تاکيد کرد و گفت: مشاوره پزشکي اصولي شامل گرفتن شرح حال و شجره نامه دختر و پسر است تا تشخيص صحيح در اين زمينه انجام گيرد.وي بر لزوم گسترش شبکه تشخيص و درمان نقص ايمني در کشور تاکيد کرد و گفت: ارتقاي سطح آگاهي جامعه پزشکي، توانمندي مراکز از جهت دانش، تکنولوژي پيشرفته و امکانات تشخيصي، ارائه مشاوره اصولي پزشکي و ارجاع کارآمد بيماران به تهران از مهمترين اهداف اين شيکه است.

آقامحمدي ادامه داد: همه پزشکان اين حوزه بايد به عضويت اين شبکه درآيند تا شاهد افزايش آگاهي پزشکان، سيستم ارجاع صحيح بيمار و ارائه خدمات مناسب به مريض باشيم.

وي در خصوص برگزاري نهمين همايش بين المللي بيماري هاي نقص ايمني در ارديبهشت ماه گفت: اين همايش با حضور پزشکان ايراني و خارجي روزهاي اول و دوم ارديبهشت ماه در سالن همايش هاي مرکز طبي کودکان برگزار مي شود.

بيماري ‌هاي‌ نقص‌ ايمني‌ به معني وجود نقص‌ در دستگاه‌ ايمني‌ بدن است‌. دستگاه‌ ايمني‌ سالم‌، بدن‌ را در برابر ميکرب ‌ها، باکتري‌ ها، ويروس‌ها و قارچ ‌ها محافظت‌مي کند. زماني‌ که‌ دستگاه‌ ايمني‌ نتواند به‌ نقش‌ خود خوب‌ عمل‌ نکند، بدن‌ مستعد ابتلا به بيماري مي ‌شود. نقص‌ ايمني‌ مي‌تواند هم‌ در مردان‌ و هم‌ در زنان‌ و در تمام‌ سنين‌ رخ‌ دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته