جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 با وجود قول هاي مساعد از سوي عراق :
 هنوز مشکل بازگشايي LC حل نشده است 

 
هنوز مشکل بازگشايي LC از سوي دولت عراق با وجود قول هاي مساعدي که داده شده، حل نشده است و بايد ديد با اين روند، آيا پيش از اتمام دولت يازدهم، مذاکرات 4 ساله مسئولان اين دولت براي آغاز صادرات گاز به عراق به نتيجه مي رسد؟

به گزارش تسنيم، امضاي تفاهم‌نامه صادرات گاز ايران به کشور عراق در سال 88 صورت گرفت. دو سال بعد اين تفاهم‌نامه به قرارداد تبديل شد. بر اساس اين قرارداد ايران متعهد مي‌شد که روزانه 20 تا 25 ميليون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. حجم اين قرارداد که به منظور تأمين سوخت نيروگاه‌هاي "المنصوره" و "الصدر" بغداد است، با الحاقيه اي به 25 ميليون مترمکعب رسيد با اين تبصره که در روزهاي گرم سال اين مقدار تا 35 ميليون مترمکعب افزايش يابد.

آبان ماه سال 94 نيز دومين قرارداد صادرات گاز ايران به عراق به امضا رسيد تا روزانه 25 تا 40 ميليون مترمکعب گاز براي تأمين سوخت نيروگاه "شط البصره" ارسال شود.

اگر چه طبق قرارداد نخست، بايد صادرات گاز ايران به عراق از سال 2013 آغاز مي‌شد، اما به دليل مسائل امنيتي در کشور عراق ساخت خط لوله در اين کشور مطابق با برنامه پيش نرفت.

اواخر فروردين‌ماه سال 94 «عليرضا غريبي» مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران اعلام کرد که تست 50 کيلومتر از خط لوله صادرات گاز به عراق آغاز شده و در مرحله بعد، تست 47 کيلومتر باقيمانده اين خط نيز انجام مي‌شود؛ بر اين اساس صادرات گاز به کشور عراق از ارديبهشت‌ماه ميسر مي‌شود؛ اما اين وعده محقق نشد.

حميدرضا عراقي معاون وزير نفت در ميانه بهار 94 درباره تأخير صادرات گاز به کشور عراق با تأکيد بر اين که آمادگي براي صادرات گاز به اين کشور وجود دارد، گفت: "البته تست خط لوله صادرات گاز به عراق در ارديبهشت ماه آغاز شد اما به دليل مشکلات فني عمليات به اتمام نرسيده است. اگرچه به دليل شرايط منطقه، تست خط لوله صادراتي با کمبود آب مواجه است اما عمليات تست همچنان در حال انجام است و اميدواريم اين عمليات تا خردادماه به اتمام برسد."

اين عمليات تست و راه اندازي در مرحله اول تا اواسط تابستان و در مرحله دوم تا اواسط زمستان کامل شد و خط لوله 97 کيلومتري صادرات گاز به عراق که از چارمله در استان ايلام آغاز و در نفت شهر (مرز ايران و عراق) به پايان مي‌رسد از ابتداي اسفند 94 آماده ارسال گاز به اين کشور است.

طبق گفته مديرعامل شرکت ملي گاز ايران، قرار بود صادرات گاز به عراق از اسفندماه سال 94 آغاز شود اما اين مهم محقق نشد. پيگيري خبرنگار تسنيم حاکي از اين بود که دو طرف هنوز در خصوص نحوه انتقال وجه پول خريد گاز از ايران به توافق نظر نرسيده‌اند و مذاکرات بر سر اين موضوع ادامه دارد.

در پايان ارديبهشت‌ماه 95، هيئتي از بانک مرکزي ايران عازم عراق شد تا اين مسئله را حل و فصل کند. در اين سفر وزارت برق عراق که خريدار گاز ايران است، پايان خردادماه 95 و اوايل تيرماه 95 را زماني مناسب براي آغاز دريافت گاز از ايران اعلام کرد و شرکت ملي گاز ايران نيز اين زمان را مورد تأييد قرارداد اما به دليل عدم توافق دو طرف بر روي مسائل مالي و نحوه تسويه پول گاز دريافتي از سوي عراق، آغاز اين صادرات گاز به تعويق افتاد.

مذاکرات مالي دو طرف ادامه داشت تا اينکه ميانه اسفند سال گذشته «حميدرضا عراقي» مديرعامل شرکت ملي گاز از آغاز صادرات گاز به بصره عراق از سال 96 خبر داد. آخرين اظهار نظر و اعلام رسمي در اين خصوص به صحت هاي دو روز پيش وزير نفت باز مي گردد. «بيژن زنگنه» وزير نفت 27 فروردين در جمع خبرنگاران در اين خصوص گفت: "قرارداد صادرات گاز به عراق از ارديبهشت اجرايي مي شود و مشکل آن فقط گشايش LC از سوي دولت عراق است که با رفع آن صادرات روزانه 50 ميليون متر مکعب گاز به عراق آغاز مي شود."

پيگيري ها حاکي از اين است که تا اين لحظه هنوز مشکل بازگشايي LC از سوي دولت عراق براي آغاز صادرات گاز ايران به اين کشور با وجود قول هاي مساعدي که داده شده، حل نشده است و بايد ديد با اين روند، آيا پيش از اتمام دولت يازدهم، مذاکرات 4 ساله مسئولان اين دولت براي آغاز صادرات گاز به عراق به نتيجه مي رسد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته