جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

 يادداشت 

 دوباره وطن حق خود را گرفت

27 فروردين 96 روزي است که بي شک در تاريخ ايران ثبت مي شود، روزي که ايران فارغ از دولتها، جشن صنعتي شدن گرفت و پيامش را از عسلويه، پايتخت اقتصادي ايران به جهان مخابره کرد، 27 عدد خوش يمني براي نفتي هاست، فاز 12 پارس جنوبي هم 27 اسفندماه 93 افتتاح شده بود. هشت نکته از افتتاح هشت پروژه را در ادامه بخوانيد.

يک: ساعت 12:30 روز شنبه 26 فروردين ماه 1396، نمايندگان رسانه‎هاي داخلي و خارجي در ترمينال يک فرودگاه مهرآباد گردهم مي آيند تا يکي از بزرگترين افتتاح‎هاي تاريخ ايران در يک روز را به ارزش 20 ميليارد دلار با حضور حسن روحاني، رئيس جمهوري پوشش دهند، اسامي خبرنگاران که براي دريافت کارت پرواز اعلام مي شود، هستند کساني که نيامدند. اما حضور نيافتن خبرنگاران رسانه هاي هميشه منتقد با وجود دعوت و انجام همه هماهنگي ها مشهود است. از همين جا مي شد فهميد که قرار نيست اين رسانه ها افتخارات ملي را مستقيم پوشش دهند و ظاهرا دستور کار ديگري دارند.

دوم: 40 دقيقه از زمان پرواز تهران به عسلويه نگذشته است که مهندس بيژن زنگنه به جمع خبرنگاران آمد، خلبان سرعت و ارتفاع هواپيما را اعلام مي کند، ديدار در ارتفاع 30 هزار پايي با شيخ الوزراي جمهوري اسلامي هم ديدني است، خبرنگاران از حرکت آقاي وزير هيجان زده اند و او هم سعي مي کند خود را در اين ارتفاع کنترل کند، سلفي گرفتن ها شروع مي شود. زنگنه بسيار خوشحال به نظر مي رسد، حق هم دارد، خبرنگاري به شوخي مي گويد، آمديد که بگوييد «علي برکت الله» و او پاسخ مي دهد: اين مختص آقاي رئيس جمهور است و فردا آن را مي شنويم.

سوم: خبرنگاران حوزه نفت که نشست خبري ساعت شش صبح را با وزير نفت در شهريورماه 95 تجربه کرده بودند، برايشان زياد عجيب نيست که ساعت 10 شب هم در نشست خبري وزير نفت حضور پيدا کنند، سوالات مختلفي پرسيده مي شود از قيمت نفت و اوپک تا مدل جديد قراردادهاي نفتي از بابک زنجاني تا ستاره خليج فارس از توتال تا صادرات گاز. اما 2 نکته مهمي که آقاي وزير در آن نشست گفت و منتقدان يا بهتر است بگويم مخالفان؛ چشم بروي آن بستند، نخست؛ «افتتاح طرح‎هاي صنعت نفت يک افتخار ملي و پيام بزرگي به جامعه جهاني و منطقه است تا دنيا بداند ما يک کشور مقتدر از نظر فني و صنعتي هستيم که در شرايط سخت تحريم توانستيم اين پروژه‎ها را اجرا کنيم.» دوم؛ «اين دستاوردها را بايد فراتر از دولت‎ها ديد، اين يک دستاورد براي ملت ايران است؛ دستاورد ده‎ها هزار نفر کارگر و متخصص و مديراني است که در دولت‎هاي مختلف زحمت کشيدند و کار کردند تا چنين موفقيتي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي به دست آيد.» او هرگز اين پيروزي صنعتي ايران را بر خلاف گذشتگان مصادره نکرد.

چهارم: روزنامه اي تيتر زد، «عکس يادگاري با پروژه‌هاي که ديگران ساختند؟» مي خواهم بپرسم مگر دولت قبل با پروژه‎هاي دولت هشتم عکس يادگاري نگرفت؟ مگر رئيس آن دولت در 30 مهرماه سال 87 با فازهاي 6 تا 8 پارس جنوبي که با نزديک 70 درصد پيشرفت از دولت اصلاحات به آنها رسيد نمايش راه نينداخت، مگر فازهاي 9 و 10 را در 23 اسفند 87 و در حالي که چاههاي دريايي آن به دليل تامين نشدن تجهيزات درون چاهي آماده نبود، افتتاح نکرد و چندماه قبل از انتخابات رياست جمهوري عکس يادگاري با پروژه تکميل نشده نگرفت، چرا بي انصافي مي کنيد، راستي شماها که از ثبت يک روز تاريخي و ملي نگران هستيد چرا در آن سالها که ايران جايگاهش را در اوپک از دست داد نگران نبوديد، راستي پرسيديد از آنها که چرا همين فازهاي پارس جنوبي را که حال به افتتاح رسيده است چرا در مدت 35 ماه به پايان نرسانديد، هيچگاه خردادماه 89 را فراموش نمي کنم که رئيس دولت دهم در کنار يار شفيقش به عسلويه رفت و قرارداد فازهاي 13 و 14، 19و 22، 23 و 24موسوم به 35 ماهه را امضا کرد و وزير نفت وقت هم که هنوز در حال و هواي وزارت بازرگاني بود براي پيمانکاران خوش قول و بدقول پاداش و تنبيه (50 ميليارد توماني) در نظر گرفت، فازهايي که هيچگاه در موعد خود به بهره برداري نرسيد و حالا هم که عاقبت به بهره برداري رسيده است برخي را نگران کرده است، برخي ها که پيشرفت و اعتلاي ايران براي آنها ظاهرا در حاشيه است.

پنجم: جمله «علي برکت الله» 27 فروردين ماه 96 بيش از هر زمان ديگري شنيده شد، چهار بار در سالن محل مراسم افتتاح فازهاي پارس جنوبي از آنجا به صورت زنده پخش شد و 3 بار در پتروشيمي کاويان. به برکت خدا و در شرايط سخت تحريم اين پروژه ها به نتيجه رسيد، در مراسم افتتاحيه فازهاي پارس جنوبي کليپي از تلاش مردان نفتي با صداي خواننده پرتوان کشورمان عليرضا قرباني و با يکي از آخرين ترانه هايي که زنده ياد دکتر افشين يداللهي براي اين افتخار ملي سروده بود، در سالن طنين انداز شد، رئيس جمهور با لبخندي رضايتش را از اين کليپ اعلام مي کند، آنجايي که کارکنان نفت «مرواريد» را دست به دست مي کردند، از نگاه رئيس جمهوري دور نماند و در افتتاح پتروشيمي طرحهاي پتروشيمي گفت: اين افتتاح ها به منظور دستيابي به دُري است که صبح آن را در کليپي ديديم. امروز همه بايد خوشحال باشيم.

ششم؛ زنگنه در محل پتروشيمي کاويان و افتتاح 4 طرح پتروشيمي وقتي سخنراني کرد، گفت با وجود اين که 2 طرح بزرگ پتروشيمي ديگر بنام پرديس 3 با ظرفيت 1.5 ميليون تن و متانول کاوه به عنوان بزرگترين واحد متانول دنيا به ظرفيت2.5 ميليون تن آماده بود اما چون تا تکميل شدن آن 20 روز زمان باقي بود، رئيس جمهوري حاضر به افتتاح آن نشدند تا بدين ترتيب لبخند دکتر حسن روحاني را به همراه داشته باشد. اين يک اصل است، افتتاح نمايشي در اين دولت جايي ندارد.

هفتم: در حالي که افتتاح 8 پروژه پارس جنوبي به ارزش 20 ميليارد دلار در رسانه هاي خارجي بازتاب گسترده اي داشت و پيام صنعتي شدن ايران به جهان مخابره شد، بي بي سي برخلاف ديگر رسانه هاي بين المللي و همسو با برخي از رسانه ها داخلي نوشت: «حسن روحاني که به عسلويه در جنوب ايران رفته است، ظاهرا بخش‌هايي از فازهاي 17 تا 21 ميدان گازي پارس جنوبي را افتتاح کرده است.» نکته ابهام اين رسانه هم جالب بود: «با اين حال هنوز مشخص نيست که با افتتاح اين بخش‌ها ظرفيت توليد گاز ايران چقدر افزايش يافته است و اين فازها با چه ظرفيتي به بهره برداري رسيده‌اند.» رقمهايي که بارها عنوان شد و بار ديگر نقل مي کنيم، توليد گاز در پارس جنوبي در سال 96، نسبت به پنج ماه نخست سال 92، 2,4 برابر افزايش يافت و از 240 ميليون مترمکعب به 575 ميليون مترمکعب رسيده است. همچنين با بهره برداري از فازهاي 17 تا 21 پارس جنوبي 170 ميليون متر مکعب گاز ترش به ظرفيت توليد گاز کشور افزوده شد. بي بي سي يا بي دقتي کرد يا مانند بسياري از رسانه هاي داخلي چشمش را بر روي واقعيت بست، البته از اين رسانه انتظاري نيست، اما رسانه هاي داخلي چرا؟

هشتم: بايد خدا را شکر گفت براي اين همه موفقيت جمهوري اسلامي ايران، حتي اگر برخي ها از جهاني شدن ايران ناراحت باشند. پارس جنوبي، غرور ملي تک تک ايرانيان است و مختص اين دولت و آن دولت نيست.

رويا خالقي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته