جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5538

 معاون وزير صنعت:
 دليل ندارد واحدهاي قبل از انقلاب تا ابدالدهر فعال باشد 

 
معاون وزير صنعت با اعلام اينکه در حال حاضر آمار نهايي ميزان واحدهاي توليدي را به تفکيک سال و دلايل تعطيلي آنها ندارم، تصريح کرد: اينکه بگوييم واحدي تعطيل نشده، دروغ است اما اگر بنگاهي قبل از انقلاب احداث شده باشد دليلي ندارد که تا ابدالدهر فعال باشد.به گزارش آفرينش، علي يزداني در نشست خبري با اشاره به اينکه آمار روند تعطيلي واحدهاي توليدي در دولت هاي گذشته متفاوت است، اظهار داشت: در مجموع سهم دولت قبل در تعطيلي واحدهاي توليدي 48 درصد بوده است.

وي با بيان اينکه در ابتداي دولت بيش از 12 هزار واحد تعطيل و متوقف بودند، افزود:در حال حاضرميزان تعطيلي ها به حدود 7 هزار واحد کاهش يافته است. البته در سال 95 نيز يک هزار و 81 واحد به چرخه توليد بازگشتند.معاون وزير گفت: آمارها مانند جمعيت انساني هر روز در حال تغيير است اما بايد بگويم، بايد منصفانه قضاوت کنيم اگر بنگاهي قبل از انقلاب احداث شده باشد دليلي ندارد که تا ابدالدهر فعال باشد. بنگاه هايي مي توانند با گذشت زمان فعال و ادامه حيات دهند که خود را به فناوري روز مجهز کرده باشند.

يزداني با اعلام اينکه در حال حاضر آمار نهايي ميزان واحدهاي توليدي را به تفکيک سال و دلايل تعطيلي آنها ندارم، تصريح کرد: اينکه بگوييم واحدي تعطيل نشده، دروغ است ولي تلاش گسترده‌اي براي فعال بودن صنايع صورت گرفته است، اما اين که بخواهيم تعطيلي واحدها را پررنگ کنيم، به نفع نظام نيست.

وي اضافه کرد: به صورت کلي ميانگين تعداد واحدهاي به بهره برداري رسيده و به چرخه توليد بازگشته نسبت به تعداد واحدهايي که تعطيل شده اند، بيش از دو برابر بوده است.

رئيس سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي با اشاره به تعطيلي برخي کارخانجات در کشور گفت: يک واحد لبنياتي در مازندران به دليل اختلاف شرکا تعطيل شده است. اين ديگر به دولت ربطي ندارد.معاون وزير صنعت با اشاره به اينکه تعطيلي واحدها يا به دليل منابع مالي، يا بازار، يا اختلاف شرکا و يا فرسوده بودن تکنولوژي است، اظهار داشت: ما وقتي آموزش رايگان براي واحدهاي توليدي مي گذاريم و خود بنگاه ها استقبال نمي کنند، دولت چه بايد کند؟

يزداني با بيان اينکه در کل مجموع روند اقدامات دولت رو به رشد بوده است، افزود: گزارش ها نشان مي دهد تعداد واحدهاي به بهره برداري رسيده در سال 94 حدود دو هزار و 227 واحد با اشتغال 32 هزار و 21 نفر و در سال 95 حدود دو هزار و 411 واحد با اشتغال 38 هزار و 392 نفر بوده است.

وي تصرح کرد: عملکرد 42 ماهه دولت در شهرک ها و نواحي صنعتي، بهره برداري 8 هزار و 92 واحد بوده است که عمدتا نيز صنايع کوچک هستند. همچنين در سال 95 بالغ بر 4 هزار و 31 قرارداد جديد صورت گرفت که 19 درصد نسبت به سال 94 افزايش يافته است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اعلام اينکه در طول 42 ماه فعاليت دولت 14 هزار و 795 قرارداد در داخل شهرک ها براي سرمايه گذاري جديد منعقد شده است، گفت: در سال 95 بالغ بر يک هزار و 81 واحد تعطيل شده در دولت هاي قبل به چرخه توليد بازگشت و عملکرد 42 ماهه دولت بازگشت 3 هزار و 468 بنگاه تعطيل شده به چرخه توليد است.

وي با اشاره به مجموعه اقدامات مجموعه سازمان و شهرک هاي صنعتي يادآور شد: در حال حاضر 960 شهرک و ناحيه صنعتي مصوب در کشور وجود دارد که 793 شهرک و نواحي صنعتي در دست بهره برداري (واگذاري زمين) است.

يزداني افزود: مجوز 41 شهرک داراي پروانه تاسيس و 45 شهرک داراي پروانه بهره برداري داده شده که در کل تاکنون به 86 شهرک صنعتي غيردولتي مجوز داده ايم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: تعداد واحدهاي به بهره برداري رسيده در شهرک هاي غيردولتي 6 هزار و 72 واحد صنعتي با اشتغال بالغ بر 120 هزار و 164 نفر بوده است. در کل کشور بالغ بر 139 هزار و 457 هکتار اراضي در اختيار ما قرار دارد که 15 هزار و 890 هکتار عملکرد اين دولت بوده و بقيه به از سال 64 تا دولت يازدهم مربوط مي شود.

وي با اعلام اينکه براي جلوگيري از رانت اطلاعات واگذاري زمين هاي شهرک هاي صنعتي هم سامانه را تعريف کرده‌ايم، تصريح کرد: براي تشويق واحدهاي توليدي به حضور در شهرک هاي صنعتي بسته هاي آموزشي، واسطه هاي صادارتي ، تخفيف هاي در پرداخت حق انتفاع با توجه به وسعت زمين و خدمات در نظر گرفته ايم. حتي در حق انتفاع ما مبلغ پيش پرداخت را از 30 درصد به 3 درصد کاهش داده‌ايم.

950 کارگاه توليدي تعطيل شد

اين در حالي است که ،عضو هئيت مديره مجمع عالي کارگران گفت: از سال گذشته خط توليد يک کارخانه چيني متوقف شد و 700 نيروي کار اين کارخانه بيکار شدند.

محمدرضا تاجيک در نشست خبري مجمع عالي نمايندگان کارگران ايران با اشاره به تعطيلي کارخانه‌هاي قو، جهان، ارج و کارخانه چيني ايراني گفت: تا شهريور سال 95 تعداد 950 کارگاه تحت پوشش مجمع نمايندگان تعطيل شدند.

وي با اشاره به اينکه در يک کارخانه چيني 700 کارگر مشغول کار بودند که به واسطه توقف فعاليت خط توليد اين کارگاه، بيکار شدند گفت: توليدات سال گذشته اين کارخانه با نصف قيمت فروخته شد و در حال حاضر فقط براي تسويه مطالبات خود درب اين کارخانه باز است.رئيس مجمع عالي نمايندگان کارگران استان تهران در بخش ديگري از اظهاراتش با اشاره به بدهي 130 هزار ميلياردي دولت به تامين اجتماعي گفت: دولت با توجه به اين بدهي، سازمان تامين اجتماعي هم در بخش تامين بودجه درمان و هم در بخش تامين بودجه پرداخت بازنشستگي با مشکل مواجه شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته