جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 رئيس سازمان سنجش خبر داد؛
 پاسخ به اعتراض داوطلبان کنکور كارشناسي ارشد 

 
رئيس سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعتراض داوطلبان کنکور ارشد در رشته مهندسي کامپيوتر گفت: اين اعتراض به همراه پاسخنامه‌ها در سه وجه بررسي مي‌شود و تصميم نهايي به نفع داوطلبان خواهد بود.

دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تعدادي از داوطلبين آزمون کارشناسي ارشد رشته کامپيوتر گرايشهاي معماري، نرم‌افزار و شبکه و رايانه در سه وجه اعتراض داشتند. يک بخش به دفترچه‌هاي آزمون، يک بخش به سئوالات آزمون و ديگر به منبع چند سوال.

وي يادآور شد: يک بخش از اعتراض اين داوطلبان اين است که براي دو گرايش يک دفترچه اختصاصي صادر شده و براي يک گرايش دو دفترچه صادر شده است. در حالي که رشته کامپيوتر مجموعا 6 عنوان درسي داشته است که زبان، رياضي و دروس تخصصي مشترک و سه ضريب مختلف داشته است.

يک سري دروس بود که براي سه گرايش اين رشته و اين سه ضريب اجباري بود و دروس تخصصي معماري سيستمهاي کامپيوتري، دروس تخصصي نرم‎افزار و دروس تخصصي هوش مصنوعي و رباتيک هم بوده است.

وي افزود: اتفاقي که افتاده اين است براي دروس تخصصي معماري سيستم هاي کامپيوتري، دروس تخصصي نرم‌افزار به جاي اينکه به جاي اينکه در دفترچه شماره دو بيايد در دفترچه شماره يک درج شده است و زمان پاسخگويي هم در همان دفترچه شماره يک آمده است.

براي گرايش هوش مصنوعي يک دفترچه شماره دو ارائه شده است. مواد امتحاني هم در دفترچه ثبت‏نام آمده بود.

وي گفت: يکي از اعتراضات اين است که چر اين دو درس تخصصي را در دفترچه شماره دو نداديد.

اين موضوع در کليت آزمون کارشناسي ارشد هيچ تاثيري ندارد اما بحث اين است که چون درس تخصصي هوش مصنوعي به دفترچه شماره دو برده شده و 60 دقيقه وقت داشت. نکته‌اي که وجود دارد اين است که در هر گرايش داوطلبان با خودشان رقابت مي‌کنند.

وي افزود: مشکلي از نظر قانوني بوجود نيامده است اما براي بررسي دقيقتر بايد پاسخنامه‎ها را بخوانيم که بررسي شود چند نفر در يک گرايش هوش مصنوعي، چند نفر در دو گرايش و چند نفر در سه گرايش امتحان داده‌اند.

براساس اين بررسي مي‎شود که وقت اضافه‏اي که به گرايش سوم داده شده است تاثيرگذاري معني‎داري دارد و صدمه‎اي به رقابت وارد کرده است يا نه در اين صورت تصميم مقتضي مي‎گيريم.

وي گفت: يک بخش ديگر اعتراضات درباره تعداد سوالات بود که چرا پارسال 17 سئوال بود اما امسال 20 سوال است. نکته اين است که سازمان سنجش بر اساس اصول استاندارد خود سئوالات را طراحي و زمان پاسخگويي به هر سئوال را تعيين مي‎کند و هيچ وقت تعداد سوال هماهنگ نمي‏شود. تعداد سوال براساس سختي و آساني و زمانبندي و درصد آن هماني است که اعلام شده است لذا جاي نگراني نيست.

وي با اشاره به ردپاي برخي از موسسات کنکور ارشد در اعتراضات داوطلبان رشته مهندسي کامپيوتر، گفت: در بررسيهايي کرديم مشخص شد که اعتراض به تعداد سوالات از سوي برخي موسسات کنکور نشات مي‎گيرد و آنها براساس منافع خاص خودشان تصميم مي‎گيرند و فکر مي‎کنند که سازمان سنجش بايد با آنها هماهنگ باشد!

وي درباره برخي ديگر از اعتراضات اين داوطلبان گفت: يک اعتراضي هم به دو تا سه سوال مطرح شده است و گفته شده که اين سوالات از يکي از کتابهاي تستي موجود در بازار طرح شده است. البته اين موضوع در دست بررسي است.

وي افزود: براي سازمان سنجش ملاک اين است که سوال استاندارد باشد، غلط نباشد، قبلا از سوي سازمان سنجش استفاده نشده باشد. اما به اساتيد طراح سوال توصيه کرديم که نبايد از منابع خارج از کتابهاي درسي سوال طراحي کنند.

اما نکته مهم اين است که بحث تخلف، لو رفتن سوال و يا اينکه به کليت آزمون خدشه وارد نشود، رخ نداده است، بيشتر بحث سليقه و تصميم‌گيري است.

وي تاکيد کرد: در نهايت ما پاسخنامه‌ها وضعيت پاسخ‌دهي داوطلبان را بررسي دقيقتري خواهيم کرد و تصميماتي را مي‌گيريم كه هميشه به نفع داوطلبان خواهند بود.

وي يادآور شد: اما فضاي رسانه‎اي که ايجاد شده از يک موسسه کنکور و يکي از اساتيد آن موسسه نشات مي‌‎گيرد که در اين زمينه تخلف کرده و نامه محرمنامه سازمان سنجش را در شبکه خودش منتشر کرده است که سازمان سنجش درباره اين تخلف کارهاي قانوني خود را به انجام مي‌رساند.

وي اظهار داشت: کليد اوليه کارشناسي ارشد 96 منتشر شده و ما بخش اعتراض به سوال را داريم و هر داوطلبي که به هر دليلي به سوال اعتراض دارد مي‎تواند مورد خود را اعلام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته