جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 تأثير ژن درماني در درمان اختلالات شنوايي 

 عضو هيأت مديره انجمن علمي شنوايي شناسي ايران با اشاره به تأثير سلول درماني و ژن درمان در درمان اختلالات شنوايي، گفت: دستيابي به چنين فناوري هاي سطح بالايي ضمن رفع مشکلات مردم، سبب جلوگيري از خروج ارز کشور خواهد شد.به گزارش روابط عمومي انجمن علمي شنوايي شناسي دکتر علي قهرماني در ارتباط با اختلالات شنوايي گفت: ناشنوايي معلوليت خاموش نام دارد و مطالعات بين المللي نشان مي دهد در سال 2008 حدود 360 ميليون نفر از جمعيت جهان از اختلال شنوايي حسي عصبي متوسط تا شديد رنج مي بردند. وي افزود: 80 درصد اين افراد در کشورهاي با درآمد پايين و متوسط زندگي مي کنند. همچنين کم شنوايي از شايع ترين اختلالات مادرزادي است چرا که از هر 1000 تولد زنده 3 نوزاد مبتلا به اين مشکل خواهد بود.عضو هيات مديره انجمن علمي شنوايي شناسي ايران ادامه داد: در کشور ما در مراکز استان از هر 1000 تولد زنده بيش از 4 نوزاد مبتلا به اختلال شنوايي متوسط به بالا و 3 تا 5 درصد جمعيت ما مبتلا به اين سطح از افت شنوايي هستند.

قهرماني با بيان اينکه سالانه 4 تا 5 هزار نوزاد کم شنوا در کشور متولد مي شود، گفت: افت شنوايي حسي عصبي شايع ترين نوع افت شنوايي است. اين اختلالات با افزايش سن هم شدتش افزايش مي يابد و هم بر تعدادشان افزوده خواهد شد.وي با اشاره به اينکه سروصدا، داروهاي سم گوش، عفونت ها، تروما و ديگر عوامل بر افزايش ميزان و شدت اختلالات شنوايي حسي عصبي مؤثر هستند، عنوان کرد: کم شنوايي در نوزادان عامل عدم تکامل رشد شناختي، زبان، گفتار و اجتماعي شده و در سنين بالاتر مشکلات آموزشي، تحصيلي و نيز اشتغال را به دنبال خواهد داشت همچنين آثار اقتصادي کم شنوايي بسيار زيانبار است.

دکتر علي قهرماني تصريح کرد: در حال حاضر تنها راه موجود براي اختلالات شنوايي حسي عصبي استفاده از سمعک و کاشت حلزون است که عليرغم منافع بسياري که دارند از محدوديت هايي هم برخوردارند. هزينه اين روش ها بسيار قابل توجه بوده و از طرفي توليد سمعک کمتر از 10 درصد نياز جهاني است. قهرماني افزود: در سال هاي اخير با ظهور روش هاي بيوتکنولوژيک مثل سلول درماني و ژن درماني افق هاي جديدي در درمان اختلالات شنوايي حسي عصبي گشوده شده است. دستيابي به چنين فناوري هاي سطح بالايي ضمن رفع مشکلات مردم از وابستگي هاي آتي در امر درمان اين اختلالات و نيز خروج ارز از کشور جلو گيري خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته