جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 معادلات انرژي 

 به مدار بازگشتن پتروشيمي پرديس

حادثه در واحد اوره فاز يک مجتمع پتروشيمي پرديس تحت کنترل است و با حفظ شرايط پايدار، اين واحد در مدار توليد قرار مي‎گيرد.

به گزارش ايسنا، شامگاه دوشنبه (11 ارديبهشت‌ماه) واحد اوره فاز يک مجتمع پتروشيمي پرديس دچار نشتي شد که بلافاصله واحدهاي ايمني و آتش نشاني اين شرکت و شرکت هاي همجوار (پتروشيمي‌هاي پارس، زاگرس، جم و آرياساسول) و همچنين مديريت ارشد ايمني، بهداشت و محيط زيست شرکت عمليات غير صنعتي پازارگاد وارد عمل شده و عمليات کنترل و مهار نشتي آغاز شد.

در تحقيقات اوليه، بالا بودن فشار سيستم و معيوب شدن شير تخليه عامل اصلي نشتي بوده است. با نشت مقداري محلول کربومات (که از مواد اوليه جهت توليد اوره است) 9 نفر از کارکنان اين شرکت و امدادگران حاضر در محل حادثه، دچار مشکلات تنفسي شدند که هفت نفر از ايشان در بيمارستان نبي اکرم (ص) عسلويه تحت درمان قرار گرفته‌اند و دو نفر از مصدومان جهت انجام کنترل‌ها و مراقبت هاي ويژه و موثرتر به بيمارستان امام خميني (ره) شهر کنگان اعزام شدند که خوشبختانه شرايط عمومي مصدومين پايدار و رو به بهبود گزارش شده است.

بر اساس اين گزارش، واحد اوره فاز يک اين مجتمع پتروشيمي در مدار توليد قرار خواهد گرفت. مجتمع پتروشيمي پرديـس توليد و عرضـه کننده محصولات آمونيـاک و اوره، مالک بزرگترين مجتمع توليدکننده آمونيـاک و اوره در خاورميانـه و نيز يکي از بزرگترين توليدکنندگان اين محصولات در سطح جهان به شمار مي‌رود.

اتمام امکان‌سنجي پالايشگاه‌هاي بندرعباس و تهران

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران از اتمام امکان‌سنجي پالايشگاه‌هاي بندرعباس و تهران خبر داد و گفت: امکان‌سنجي اين پالايشگاه‌ها توسط مشاور خارجي نهايي شده است.

شاهرخ خسرواني در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر فوق افزود: پس از اتمام مراحل امکان سنجي توسط مشاوران خارجي قدم بعدي توسعه اين پالايشگاه‌ها درحال انجام است و در حال حاضر اين پالايشگاه‌ها دنبال بحث تامين منابع مالي و EPC هستند.

وي درمورد سرمايه مورد نياز براي توسعه پالايشگاه‌ها توضيح داد:به طور کلي براي توسعه پالايشگاه‌هاي آبادان، بندر عباس، تهران و تبريز حدود 14 ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز است که سرمايه مورد نياز براي توسعه پالايشگاه آبادان تامين شده و قرارداد اين پالايشگاه قبل از سال جديد بين طرف ايراني و طرف چيني نافذ شده است. اين پالايشگاه پيمانکار داخلي هم دارد.

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران در ادامه با اشاره به ساخت پالايشگاه آناهيتا توسط بخش خصوصي نيز اظهار کرد: آناهيتا يک پالايشگاه 150 هزار بشکه‌اي در منطقه کرمانشاه است که ساخت آن کاملا توسط بخش خصوصي انجام مي شود. ساخت اين پالايشگاه نيز در مرحله مذاکره براي تامين منابع مالي است.

بر اساس اين گزارش، خسرواني پيش از اين به ايسنا گفته بود نوسازي پالايشگاه‌ها با همکاري شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي و با هدف کاهش نفت کوره و استانداردسازي محصولات اين پالايشگاه ها انجام مي‌شود.

توزيع بنزين يورو 4 در 40 شهر ايران

معاون سازمان حفاظت محيط زيست ضمن تاکيد بر اينکه در سال 95، 15 خط توليد خودروي جديد را به دليل عدم رعايت استانداردها اجازه شماره‌گذاري نداديم، گفت: در حال حاضر در ايران موتورسيکلت‌ها با استاندارد يورو3 و انژکتوري توليد مي‌شوند همچنين 900 هزار خودروي فرسوده را طي سه سال اخير از رده خارج و با خودروهاي استاندارد جايگزين کرده‌ايم.

به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار ضمن اظهار اينکه قرار بود بر اساس برنامه جامع کاهش آلودگي هوا از سال 84 تا سال 86 استاندارد سوخت به يورو4 ارتقا يابد،اظهارکرد: متاسفانه در مقطعي به دليل تحريم‌ها اقدام به توليد بنزين به منظورخودکفايي کردند که بنزن زيادي داشت و اين ميزان در هواي کلانشهرها بالاتر از حد استاندارد بود. از سال 92 مجددا برنامه جامع کاهش آلودگي هوا را بازنگري کرديم و بر اساس اين برنامه توانسته‌ايم حدود مجازمعاينه فني را اصلاح کنيم و سن معاينه فني را از پنج به چهارسال کاهش دهيم. پالايشگاه‌ها را به استفاده از سوخت يورو4 ونيروگاه‌هاي کشور را به استفاده از گاز طبيعي ملزم کنيم.

معاون رئيس جمهور با اشاره به اينکه سال 92، 45 درصد از نيروگاه‌ها مازوت مصرف مي‌کردند تصريح کرد: اين ميزان در سال 95 به هشت درصد رسيد و اميدواريم که در سال 96 به صفر کاهش پيدا کند.

ابتکار با اشاره به اينکه در حال حاضر در 40 شهر ايران بنزين يورو4 توزيع مي‌شود، تصريح کرد: اميدواريم با افتتاح پالايشگاه خليج فارس توزيع بنزين يورو4 به تدريج به همه شهرها گسترش پيدا کند. بعد از اجراي برنامه‌هايي مانند توزيع بنزين يورو4 و حذف بنزين پتروشيمي، وزارت بهداشت مطالعاتي را انجام داد و مشخص شد که روند بيماري‌هاي منتسب به آلودگي هوا رو به کاهش است.

وي با اشاره به اينکه سوخت مازوت را از دو نيروگاه اصفهان حذف کرديم گفت: در سال 95 در اصفهان 287 روز سالم داشتيم، همچنين در سال 95 شيراز هيچ روز ناسالمي نداشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته