جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 ميز خبر 

 پالايشگاه ستاره خليج فارس، افتخار همه ايرانيان

قسمت اول

با نزديک شدن به زمان آغاز توليد بنزين پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان يک دستاورد بزرگ ملي، متاسفانه برخي تريبون‌ها که در روزهاي اخير در رفتاري به دور از انصاف افتتاح پروژه‌هاي عظيم پارس جنوبي را به اقدامي انتخاباتي تعبير مي‌کردند، اکنون در رفتاري کاملا متناقض، سعي دارند پروژه ملي پالايشگاه ستاره خليج‌ فارس را به موضوعي براي جدل‌هاي سياسي و جناحي تبديل کرده و به گونه‌اي وانمود کنند که دولت نقشي در تکميل و راه‌اندازي اين مجموعه نداشته است.

ضمن قدرداني از همه افراد، نهادها و شرکت‌هايي که چه به عنوان سهام‌دار و کارفرما و چه به عنوان مجري و پيمانکار در ساخت و راه‌اندازي اين پالايشگاه نقش داشتند لازم مي‌دانيم توضيحاتي را جهت تنوير افکار عمومي ارائه کنيم.

ايران در آستانه يک رويداد بزرگ و افتخار آفرين قرار دارد. پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس به عنوان بزرگترين، مدرن ترين و پاک ترين پالايشگاه ايران و خاورميانه با همت و تدبير دولت يازدهم و علي رغم همه مشکلات و کارشکني‌ها داخلي و خارجي به مرحله توليد رسيده است. اين پالايشگاه نماد خودکفايي، خودباوري و اقتصاد مقاومتي ، نويدبخش هواي پاک و مقوم امنيت سياسي و اقتصادي کشور است. براي احداث اين پالايشگاه راهبردي و راه اندازي آن هزينه هاي زياد اقتصادي و فني و انساني زيادي در طول 11 سال پرداخت شده و خون دل هاي بسياري خورده شده است. حال فاز نخست اين طرح ملي به مرحله بهره برداري رسيده و يکي از روياهاي تاريخي ايران در صنعت نفت يعني خودکفايي بنزين به واقعيت نزديک شده است. از اين پس ديگر ايران مجبور نيست از خارج کشور بنزين وارد کند واز اين پس ايران ديگر مجبور نيست به مانند شرايط تحريم، اقدام به تغيير کاربري مجتمع هاي پتروشيمي و توليد بنزين بي کيفيت کرده و زمينه افزايش آلودگي هوا و به خطر افتادن سلامت مردم را موجب شود.

در مقابل از اين پس مردم بنزين و سوخت پاک و استاندارد را مصرف مي کنند. از اين پس دولت و مردم مي توانند به خودکفايي بنزين و مهمتر از آن صادرات بنزين به ديگر کشورها افتخار کنند. موضوعي که تا چند سال پيش به سبب وابستگي به واردات بنزين موجبات آسيب پذيري کشور و مردم شده بود. ظهور و بروز اين افتخار مديون کارگران، مهندسان و شرکت هاي ايراني است است که در طول 11 سال گذشته با وجود همه مشکلات، مخاطرات و بي مهري ها، از مسير تعيين شده براي خود اتکايي و پيشرفت کشور ، گام به پس بر نداشتند و مجدانه پاي در مسير راه اندازي و تکميل طرح گذاشته و بر عزم و اراده خود پايدار ماندند.

شايد اگر پالايشگاه ستاره خليج فارس در مدت زماني تعيين شده يعني تا سال 90 با مديريت مناسب به بهره برداري مي رسيد، طرح آمريکا و غرب در تحريم ايران به ويژه تحريم فروش بنزين به ايران با شکست مواجه مي شد و در عمل بخش قابل توجهي از ساختار تحريم دچار آسيب مي شد اما ضعف مديريت در حوزه کلان و نداشتن چشم اندازي مشخص از برنامه هاي توسعه اي و اقتصادي به همراه عدم درک و شناخت درست از تحولات سياسي، سبب شد طرح هاي راهبردي و مهم مانند پالايشگاه ستاره خليج فارس قرباني سياست‎ها و برنامه هاي کم اهميت و پوپوليستي قرار گيرد.

اين پالايشگاه اگرچه تا ابتداي دولت يازدهم ، در حدود نيمي از روند عملياتي خود را طي کرده بود اما واقعيت آن است که اقدام‌هاي انجام شده در دولت‎هاي پيشين يعني از سال 85 تا 92، عمدتا اقدامات عمراني و آماده سازي محيطي براي ساخت و نصب تجهيزات فني بوده است. به معناي ديگر عمليات ساخت و نصب تجهيزات پالايشگاه که به لحاظ مالي (تامين و تخصيص منابع)، فني و مهندسي، تست و پيش راه اندازي و نهايتا روند تحويل به بهره بردار سخت، پيچيده و زمانبر مي باشد به گونه اي که اصولا قابل مقايسه با مراحل ابتدايي اجراي پروژه نيست (هرچند به لحاظ اسمي و عددي ممکن است که سهمي برابر داشته باشند). پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان يکي از پيشرفته ترين و بروزترين پالايشگاه‌هاي ايران از اين قاعده و منطق مستثني نيست.

منبع :شانا

ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته