جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 درمان افسردگي پس از طلاق با روش هاي عجيب و غريب 

 
«خوابيدن در قبر» شيوه جديد و البته قابل تأمل روانشناسان چيني است که معتقدند «آرامش» را براي افسردگي پس از طلاق فراهم مي‌کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ؛طلاق به عنوان يکي از عوامل استرس‌زا، هر يک از زوجين را به گونه اي در يک بحران عاطفي قرار مي دهد.

برخي از افراد پس از طلاق دچار بيماري هاي روحي شده و پيامدهاي منفي اين اتفاق تلخ تا مدت ها عملکرد آن ها‌ را تحت تاثير قرار مي دهد و گاهي نيز روند پيشرفت فرد مطلقه را مختل مي‌کند؛ و البته بازتاب وقوع اين اين رويداد در جريان زندگي افراد در جوامع مختلف، متفاوت است

پيامدهاي منفي طلاق

از جمله پيامدهاي منفي طلاق مي توان به انزوا و گوشه گيري، ترس از تنهايي، بيم از آينده اي مبهم و از همه مهمتر برخوردار نبودن از حمايت يک پايگاه اجتماعي مشخص اشاره کرد. در نتيجه اين پيامدهاي ناخوشايند، به افسردگي فرد منجر مي شود و به عقيده روانشناسان در اين ميان زنان بيشتر از مردان مورد آسيب واقع مي شوند.

شيوه هاي درماني روانشناسان بايد کارآمد باشد

روانشناسان و روانپزشکان در هر جامعه افرادي هستند که؛مردم براي بهبود شرايط رواني و به تعادل رسيدن پس از وقوع يک بحران روحي به آن ها مراجعه مي کنند،و راههاي روان درماني متفاوتي را در پيش مي گيرند. برخي با استناد به نظريه هاي اساتيد و روش هاي علم روانشناسي شيوه درمان را پيش مي برند؛ عده اي هم با سطح سواد خود؛فردي را که درگير ناملايمات رواني شده است را با شيوه هاي عجيب مورد درمان قرار مي دهند.

نسخه عجيب روانشناسان چشم بادامي، براي افسردگي پس از طلاق

برخي از روانشناسان چيني براي افسردگي پس از طلاق مراجعان خود، نسخه اي عجيب مي پيچند. «خوابيدن در قبر» شيوه قابل تأمل روانشناسان چيني است. آنان معتقدند خوابيدن در قبر، آرامش ابدي مرگ را تداعي مي‌کند و افراد مطلقه که به نوعي به افسردگي پس از طلاق مبتلا شده اند با اين کار به آرامش مي رسند؛ طوري که اگر فرد افسرده در قبر دراز بکشد و به آسمان خيره شود، با تجسم آرامش ابدي پس از مرگ، حال روحيش بهبود مي يابد و به عبارتي از افسردگي دور مي شود.

محسن رازافشار متخصص بيماري هاي رواني معتقد است: «خوابيدن در قبر» به عنوان روش جديد روانشناسان چيني، فاقد هر گونه اساس علمي است و به هيچ عنوان به عنوان شيوه درماني موثر، محسوب نمي شود؛ اين روش بيشتر شبيه شکنجه و به عبارتي مرگ تدريجي است

وي افزود: فرد پس از طلاق، در شرايط نامساعد رواني واقع شده و استرس منفي بسياري را تجربه مي کند و در مواقعي حتي پيامدهاي منفي طلاق، فرد را در يک فاجعه روحي قرار مي دهد.اين روانپزشک اظهار داشت: روانشناسان و روانپزشکان براي درمان بيماران مبتلا به افسردگي، روش هاي صحيح و علمي را مورد استفاده قرار مي دهند و تلاش آن ها در اين امر بيشتر معطوف به اين است که بار استرس فرد مورد نظر را کاهش دهند.رازافشار ادامه داد: روش «خوابيدن در قبر» نه تنها از ميزان استرس و افسردگي افراد کم نمي کند بلکه نوعي شکنجه روحي به حساب مي آيد.

وي با اشاره به آمار بالاي خودکشي در جامعه چين افزود: بهبود حال رواني افرادي که در شرايط روحي متعادل به سر نمي برند تنها با تکيه بر روش هاي علمي ميسر است؛ آمار خودکشي در کشور چين رو به افزايش و قابل توجه است و ارائه چنين شيوه‌ و راهکاري براي رهايي از افسردگي پس از طلاق قابل پذيرش نبوده و نتيجه نامطلوبي به دنبال دارد.

اگر چه شکست در زندگي مشترک و وقوع طلاق، حجم سنگيني از استرس را در زندگي هر يک از زوجين وارد مي کند اما زندگي پس از حادثه و بحران؛ در جريان است و بايد هنر دوباره ايستادن را آموخت.

گام نخست در بهبود شرايط رواني فردي که در بحران عاطفي طلاق گرفتار شده، اين است که به خود فرصت دوباره زندگي بدهد. در گام بعدي با مراجعه به روانشناس و با استفاده از راهکارهاي اصولي و علمي که توسط او ارائه مي شود، خودباوري از دست رفته خود را بازيابي کند و براي رهايي ازآسيب هاي اين اتفاق تلاش کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته