جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 با افتتاح غرفه ايتاليا؛
 ايجاد يک نقطه عطف در روابط ايران و ايتاليا 

 
با افتتاح غرفه ايتاليا در سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران، بر گسترش همکاري‌هاي فرهنگي بين دو کشور و ايجاد يک نقطه عطف در اين زمينه تاکيد شد.

به گزارش ايسنا روز چهارشنبه 13 ارديبهشت و در نخستين روز از برگزاري سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با حضور سيدعباس صالحي معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و انتيمو چزرو معاون ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي ايتاليا، غرفه‌ اين کشور که امسال به عنوان ميهمان ويژه در نمايشگاه کتاب تهران حضور دارد افتتاح شد.

در ادامه پس از بازديد کوتاهي از اين غرفه، چزرو با ابراز خرسندي از ميهمان ويژه بودن کشورش در نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران گفت: به نمايندگي از وزير ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي در اين‌جا هستم و خرسندي و خوشحالي خودم را از اين حضور اعلام مي‌کنم.

او افزود: ايتاليا به عنوان اولين کشور غربي ميهمان نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران است. من سال گذشته نيز ميهمان اين رويداد فرهنگي بودم تا مقدمات ميهمان ويژه شدن‌مان در امسال را فراهم کنم. اهميت اين رويداد که در نوع خود بزرگ‌ترين رويداد فرهنگي خاورميانه است به خاطر تعداد مخاطبان و ناشران قابل توجه است که آن را براي ما به تجربه‌اي بي‌بديل و شورانگيز بدل مي‌کند.

معاون وزير ميراث و فعاليت‌هاي فرهنگي ايتاليا در ادامه سخنانش به برنامه‌هاي حاشيه‌اي کشور ايتاليا در نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و همچنين سطح شهر تهران اشاره کرد.

او همچنين از انجمن ناشر ان ايتاليايي،‌ شهر کتاب، موسسه خانه کتاب، دفتر بازرگاني ايتاليا در ايران، سفير ايتاليا و طراح غرفه ايتاليا در نمايشگاه تشکر کرد و گفت: ايتاليا تلاش مي‌کند در جايگاه ميهمان ويژه نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران همکاري بيشتري با صنايع فرهنگي و نشر ايران انجام دهد و اين همکاري‌ها بعد از پايان نمايشگاه نيز ادامه پيدا کندچزرو اظهار کرد:‌ معتقدم ايران و ايتاليا مي‌توانند يک مسير مشترک مدني را با همکاري هم طي کنند.در ادامه‌ اين مراسم سيدعباس صالحي هم در سخناني گفت: فقط رنگ پرچم ايران و ايتاليا به هم نزديک نيست. بلکه رنگ فرهنگ اين دو کشور نيز به هم نزديک است.

رييس سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران ادامه داد: سابقه تمدني ايران و ايتاليا، سابقه‌ فلسفي، ادبي و هنري و سابقه ديني دو کشور ايتاليا و ايران پا به پاي هم حرکت کرده و مي‌کند.معاون فرهنگي وزير ارشاد بيان کرد: با توجه به گفت‌وگوهايي که از سال گذشته در اين رابطه داشته‌ايم و هم‌اکنون نيز داريم فکر مي‌کنيم اين باعث ايجاد يک نقطه عطف فرهنگي و ارتباط جديد بين دو کشور شود و نشر و کتاب پايه‌گذار اين ارتباطات خواهد بود.

او افزود:‌ مطمئنا وقتي نمايشگاه چهلم کتاب تهران در ايران برگزار شود روابط فرهنگي ايران و ايتاليا در نقطه متفاوتي از آن‌چه الان داريم قرار خواهد داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته