جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 تولدت مبارک هرکول پوآرو،
 «ديويد سوشي» هفتاد ساله شد 

 "ديويد سوشِي" بازيگر نقش هرکول پوآرو جشن تولد 70 سالگي‌اش را در حالي برگزار مي‌کند که همچنان در عرصه سينما و تلويزيون پرکار است.

به گزارش ميزان، ديويد سوچي که بين ايرانيان ديويد ساچت شناخته شده است، 2 مه 1946 در محله پدينگتون لندن در کشور انگلستان به دنيا آمد.

ساچت در سن هجده سالگي به تئاتر ملي جوانان انگلستان بزرگ پيوست. سپس در آکادمي موسيقي و هنرهاي نمايشي لندن به تحصيل پرداخت.در دهه 1970 در قالب نقش‌هاي کلاسيک در نمايش‌هاي «رومئو و ژوليت» و «تاجر ونيزي» ظاهر شد.

پس از آن بود که بازي در تلويزيون را آغاز کرد. او پيش از نقش آفريني در فيلم‌هاي سينمايي و تلويزيوني، در تعدادي از مجموعه‌هاي تلويزيوني انگليس در قالب نقش‌هاي مهمان، حضور داشت.در دهه 1980 در فيلم سينمايي «چيلي در زندان» و مجموعه تلويزيوني «يک داستان از دو شهر» ايفاي نقش کرد.

او در طول دهه 1980 حرفه اش را با بازي در فيلم‌هاي سينمايي و مجموعه‌هاي تلويزيوني ادامه داد. ساچت در طول دوره حرفه‌اي اش در تلويزيون و سينما چندين بار نقش کارآگاه يا باز پرس را به نمايش گذاشته است.در سال 1983 براي نخستين بار در فيلم سينمايي «ترنچکت» نقش يک کارآگاه را بازي کرد.

او در به نمايش گذاشتن شخصيت‌هاي متنوع و شيوه‌هاي گفتاري آن‌ها مهارت دارد واين موضوع در کارنامه حرفه‌اي اش به وضوح مشاهده مي‌شود. به عنوان مثال تروريست خاورميانه در فيلم «دختر طبل زن کوچک» و نماينده مخفي روسي در فيلم «شاهين و آدم برفي» که در آن با شان پن و تيموتي هاتن همبازي بود.

استعداد او در ايفاي نقش چهره‌هاي معروف نيز ستودني است.از جمله مي‌توان به ايفاي نقش پدر علم روان شناسي در مجموعه تلويزيوني «فرويد» و ديکتاتور ايتاليايي در مجموعه تلويزيوني «موسوليني:داستان ناگفته» اشاره کرد.

همچنين در سال 1985 با بازي نقش يک سرباز اروپاي شرقي در مجموعه‌هاي تلويزيوني کمدي «بلات در دور نما» در شبکه بي بي سي توانايي بازيگري اش را بر همگان آشکار کرد. ديويد ساچت پيش از آنکه در مجموعه‌هاي تلويزيوني در نقش کارآگاه هرکول پوارو ظاهر شود، در سال 1985 در مجموعه تلويزيوني «سيزدهمين نفردر شام» نقش بازپرس جپ را ايفا کرد.

چهار سال بعد در 1989 بازي در نقش هرکول پوارو را آغاز کرد.بنا به گفته مخاطبان در حالي که بازيگران بسياري نقش پوارو را ايفا کرده اند، اما بازي ساچت بهترين تصوير از اين کارآگاه افسانه‌اي است. او پيش از تصويربرداري، براي به نمايش گذاشتن اين شخصيت هيجان بسيار داشت و به منظور گسترش ويژگي‌هاي شخصيتي پوارو مطالعه مي‌کرد.

او با مطالعه کتاب‌هاي جنايي و معمايي، خصوصيات اخلاقي و شيوه گفتاري اين نقش را گسترش داد. بدين ترتيب حاصل تلاش و دقت نظر او کاراکتري خوش لباس با چهره‌اي قابل باور و واقعي بود.بازيگر نقش کارآگاه افسانه‌اي پوارو تا سال 2006 تقريباً 60 مرتبه در اپيزودهاي تلويزيوني اين شخصيت را به نمايش گذاشت.البته ساچت در آن سال‌ها مجدداً به صحنه تئاتر بازگشت و موفقيت هايي نيز در اين زمينه به دست آورد.

شايان ذکر است که اين بازيگر تواناي انگليسي در دوره حرفه‌اي اش، تهيه کننده تلويزيون نيز بوده است. ديويد ساچت اکنون عضو انجمن آکادمي موسيقي و هنرهاي نمايش لندن است. او در نوامبر سال 2013 اعلام کرد که در آخرين قسمت از سريال پوآرو بازي خواهد کرد و پس از آن براي هميشه از اين نقش خداحافظي خواهد کرد.

او در مورد خداحافظي با اين شخصيت گفت: خيلي غم انگيز است. من دارم با شخصيتي خداحافظي مي‌کنم که در تمام اين 25 سال او را شناخته و به نوعي خود او بوده‌ام. مثل خداحافظي با يک دوست قديمي است، خداحافظي با کسي که من در قالب بازيگري با او آشنا شدم. ولي هر چيزي دوره خود را دارد و فکر مي‌کنم که اين وقت خوبي براي پايان است. ديگر داستاني از آگاتا کريستي باقي نمانده که بتوان آن را به فيلم بدل کرد."او که بسياري از وسايل مربوط به پوآرو به عنوان يادگاري با خود نگه داشته است، در آخرين روز فيلمبرداري اين فيلم گفت:"امروز سخت‌ترين روز زندگي حرفه‌اي من است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته