جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5544

 نقد فيلم 

 دلم مي‌خواد؛

فيلمي با درون مايه طنز

اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه آزاد اسلامي)

«دلم مي‌‌خواد» محصول 1392 است و تا كنون موفق به نمايش عمومي يا حضور در جشنواره فجر نشده بود. رضا كيانيان در سخنان كوتاهي كه پيش از نمايش فيلم در جشنواره جهاني فيلم فجر داشت، ‌اين مسأله را نه ناشي از مميزي، بلكه بخاطر موضوعات داخل فيلم دانست و اضافه كرد كه عنوان فيلم قرار بوده «دلم مي‌خواد برقصم» باشد، ولي بدين شكل كوتاه شده است.

بهمن فرمان‌آرا اين فيلم را بر اساس فيلمنامه‌اي از اميد سهرابي ساخته است. داستان فيلم درباره نويسنده‌اي است كه بر اساس سانحه‌اي، مدام صداي موسيقي شنيده و دلش مي‌خواهد برقصد. ساختار روايي فيلم به صورت گذشته‌نگري (فلش‌بك) است. در اولين سكانس نويسنده را مي‌بينم كه رو به دوربين با كسي صحبت مي‌كند. سپس به عقب مي‌رويم و سانحه را مشاهده مي‌كنيم و در پايان فيلم به زمان و مكان سكانس اول مي‌رسيم.

فيملنامه «دلم مي‌خواد» سوررئال و شبيه كارهاي نيكولاي گوگول است؛ به‌طوريكه در برخي از صحنه‌هاي تشخيص مرز بين واقعيت و خيال ممكن نيست. طنز ظريفي در سراسر فيلم جريان دارد و به‌همين خاطر، تجزيه و تحليل و نوشتن درباره آن مشكل مي‌شود. از سوي ديگر، فيلم اشاره به اپيدمي افسردگي در جامعه شهري امروز ما دارد. موتيف زن باردار و دخترك سي‌دي فروش درسراسر فيلم اهميت نقش بچه‌ها را در زندگي ما يادآوري مي‌كند. با اين ديدگاه، سكانس آخر نوزادان در بيمارستان (همراه با جلوه‌هاي تصويري قابل قبول) معني پيدا مي‌كند.

در «دلم مي‌خواد» تعداد زيادي سوپراستار ايفاي نقش كرده‌اند، ولي با مشاهده تيتراژ آخر مشخص مي‌شود كه حضور آنها افتخاري بوده است. به‌همين دليل و همچنين با در نظر داشتن درونمايه طنز فيلم، احتمال فروش بالاي آن در اكران عمومي زياد است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته