جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5545

 رئيس شوراي عالي استان:
 احداث زباله سوزها، راهکار مديريت پسماندها در پايتخت 

 
رئيس شوراي عالي استان ها گفت: مشکل مديريت پسماندها در تهران زباله سوز است معتقديم زباله سوزها بايد ساخته شوند تا تهران را از مشکلاتي که در آينده با آن مواجه مي‌شود، رها کنيم.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدي چمران رئيس شوراي عالي استان ها در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات شهرداري تهران در راستاي توسعه و حفظ محيط زيست، اظهار داشت: سازمان بوستان ها و فضاي سبز شهرداري تهران در راستاي حفظ و افزايش فضاي سبز شهر تهران اقدامات زيادي انجام داده به همين دليل درخواست دارم که در اين خصوص گزارشي ارائه دهد.

وي با بيان اينکه موضوع محيط زيست فراتر از فضاي سبز است، افزود: محيط زيست موضوع آلودگي آب، هوا و خاک را در بي مي گيرد.

رئيس شوراي عالي استان ها با بيان اينکه قبل از سال 82 ميزان فضاي سبز برخي مناطق زير 2 متر مربع بود، تأکيد کرد: امروزه با توجه به اقدامات شهرداري تهران اين ميزان به 16 متر مربع افزايش يافته و همچنين کمربند سبز شهر تهران نيز افزايش چشم گيري داشته است.

چمران با بيان اينکه افزايش فضاي سبز شهر تهران قابل انکار نيست، گفت: شهرداري تهران حرکت هاي زيادي در راستاي اين امر انجام داده و مردم اين را مي بينند.

وي با اشاره به موضوع تفکيک زباله از مبداء، افزود: اين موضوع مدتهاست که مطرح شده ولي هنوز به نقطه ايده آل نرسيده ايم چرا که به فرهنگ سازي قوي نيازمند دارد.

رئيس شوراي عالي استان ها يادآور شد: هنوز موضوع تفکيک زباله از مبداء در شهر تهران نهايي نشده چرا که اين امر بايد از منازل و با مشارکت مردم همراه شود.

چمران ادامه داد: زباله ها توسط مردم در همان منازل به صورت تر و خشک تفکيک نمي‌شود به همين دليل باعث شده که امروزه مشکلات بسياري در خصوص اين رويداد به وجود بيايد.

وي با بيان اينکه شهرداري تهران به ناچار مقدار زيادي از زباله ها را در مجموعه آرادکوه تفکيک مي کند، تاکيد کرد: امروزه اين زباله ها در مجموعه آرادکوه بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته تفکيک مي شوند.

رئيس شوراي عالي استان ها با بيان اينکه حجم توليد زباله در شهر تهران هزينه سنگيني براي مديريت شهري دارد، گفت: در آينده بدون اجرايي شدن موضوع تفکيک از مبداء با مشکلات بسياري مواجه خواهيم شد.

چمران با تأکيد بر اينکه زباله سوزها مشکلي براي تفکيک زباله ندارند، تصريح کرد: زباله سوزها موادهاي جمع آوري شده را مي سوزانند و از آن برق توليد مي کنند که اين امر مي تواند مسير مناسبي براي مديريت پسماندهاي شهري باشد.

وي با اشاره به عملکرد زباله سوزهاي شهر تهران، افزود: امروزه زباله سوز 200 تني آرادکوه در شهر تهران 3 مگاوات برق توليد مي کند و نيازهاي مجموعه را پاسخ مي دهد.

رئيس شوراي عالي استان ها با بيان اينکه قيمت خريد برق از زباله سوزها پايين است، يادآور شد: در حال حاضر هر کيلووات برق 65 تومان است اگرچه وزارت نيرو براي اينکه براي زباله سوزها صرفه داشته باشد هر کيلووات را 150 تومان مي خرد، اما هزينه اوليه برق در زباله سوزها هر کيلو وات 450 تومان تمام مي شود که براي ما صرفه اقتصادي ندارد.

چمران با بيان اينکه کسي در حوزه زباله سرمايه گذاري نمي کند، گفت: مشکل مديريت پسماندها در تهران زباله سوز است معتقديم زباله سوزها بايد ساخته شوند تا تهران را از مشکلاتي که در آينده با آن مواجه مي‌شود، رها کنيم و شهرداري تهران نيز به فکر فروش برق اين مجموعه نيست، چرا که صرفه اقتصادي ندارد.

وي ادامه داد: امروزه براي رهايي از مشکلات مجبوريم خودمان سرمايه گذاري کنيم و در همان مجموعه نيز از برق آن استفاده کنيم.رئيس شوراي عالي استان ها به تصفيه خانه شيرابه کهريزک اشاره کرد و گفت: در جايي که طي دوره هاي گذشته حدود 70 متر زباله در اين محل جمع شده بود امروز با اقدامات موثر شهرداري تهران اين مشکل هم برطرف شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته