جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557

 دستکشي که زبان اشاره را به گفتار تبديل مي‌کند 

 
اشاره يک ابزار بي‌نظير براي برقراري ارتباط افراد ناشنوا با افراد ناشنواي ديگر است اما به همان اندازه که کاربردي است براي ارتباط با افراد عادي ناکارآمد است زيرا افراد عادي معمولا اين زبان را بلد نيستند. حال دو جوان ايراني و آمريکايي دستکشي را اختراع کرده‌اند که زبان اشاره را به گفتار تبديل مي‌کند.

به گزارش آنا به نقل از TechRadar، اين دو دانشجوي دوره ليسانس دانشگاه واشنگتن در آمريکا نام اين دستکش را «SignAloud» گذاشته‌اند. در اين دستکش، حسگرهايي تعبيه شده است که تمامي حرکات و موقعيت دست کاربر خود را ثبت مي‌کند و اين اطلاعات را از طريق بلوتوث به يک کامپيوتر مرکزي ارسال مي‌کند. اين کامپيوتر حرکات ثبت‌شده را تحليل مي‌کند و آن را به گفتار يعني کلمه و جمله تبديل مي‌کند و از طريق اسپيکر پخش مي‌کند.به گفته «نويد عضدي» و «توماس پرير»، اين نخستين بار نيست که ابزار ترجمه زبان اشاره در جهان ساخته مي‌شود ولي يکي از ارگونومي‌ترين (فاکتورهاي انساني) ابزاري است که تاکنون ساخته شده است که کاربري بسيار ساده‌اي دارد و بيشتر شبيه به سمعک و لنزهاي تماسي کنوني کار مي‌کند.اين دو دانشجو به دليل ساخت چنين ابزاري، موفق به کسب جايزه 10 هزار دلاري دانشجويان موسسه فناوري ماساچوست (MIT)شده‌اند.

دستکش مبدل زبان اشاره به گفتار اکنون صحبت‌هاي افرادي را که به زبان اشاره آمريکايي متکي هستند، به افراد عادي منتقل کند اما به نظر مي‌رسد در آينده مي‌تواند با نسخه‌هاي ديگر زبان اشاره نيز سازگار شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته